Aktualności

Dlaczego studia podyplomowe są takie popularne?

Dlaczego studia podyplomowe są takie popularne?

31 lipca, 2017 0 komentarzy

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w polskim szkolnictwie wyższym zaszło wiele zmian. Oprócz systemu bolońskiego i wzrostu ogólnej liczby studentów pojawiło się też coraz więcej kierunków. Dziś młodzi Polacy do wyboru mają studia z wielu obszarów – od nauk humanistycznych, przez społeczne i ekonomiczne, po nauki ścisłe. Niestety, nawet taka różnorodność okazuje się niewystarczająca, a dowodem jest rosnąca z roku na rok popularność studiów podyplomowych.

Studia podyplomowe – co to takiego?

Studia podyplomowe to forma kształcenia, która przeznaczona jest dla osób mogących pochwalić się dyplomem ukończenia studiów licencjacki, inżynierskich lub magisterskich. Zazwyczaj trwają rok (rzadziej dwa lata) i ze względu na to, że najczęściej korzystają z nich osoby aktywne zawodowo to realizowane są w formie zaocznej (przez co są płatne). Studia podyplomowe wyróżniają się dość wąskim zakresem materiału – skupiają się na konkretnych aspektach danej dziedziny. Przykładowo: osoby posiadające uprawienia do pracy z dziećmi w przedszkolu mogą zainteresować studia z oligofrenopedagogiki, które pozwolą poszerzyć im kompetencje o możliwość pracy z maluchami o różnych stopniach niepełnosprawności. Na jakich uczelniach można szukać studiów podyplomowych? Przede wszystkim na niepublicznych, np. http://www.zpsb.pl, ale coraz częściej pojawiają się one też w ofercie uniwersytetów, także tych o profilu medycznym.

Zalety studiów podyplomowych

Wybór studiów podyplomowych ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim to alternatywa dla osób, które nie są zadowolone z poprzednich studiów lub chcą zmienić zawód. W krótkim czasie mogą zdobyć kwalifikacje do piastowania zupełnie innego stanowiska. Studia podyplomowe to także świetny sposób na odświeżenie wiedzy, np. dla kobiet powracających po urlopach macierzyńskich lub dla osób które już jakiś czas wykonują jedną czynność. Ten rodzaj studiów powstał z myślą o przyuczeniu do coraz to nowych zawodów, na które z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie.

Popularne kierunki studiów podyplomowych

Do najczęściej wybieranych kierunków studiów podyplomowych należą te związane z zarządzaniem i biznesem. Dlaczego? Ze względu na to, że są to dziedziny, które po prostu w ostatnich latach najdynamiczniej się rozwijają. Między innymi to spowodowało, że szczególnym zainteresowaniem cieszą się kierunki takie jak zarządzanie nieruchomościami, zarządzanie w opiece zdrowotnej, psychologia zarządzania oraz kadry i płace. Studia podyplomowe znajdują się w kręgu uwagi nauczycieli, którzy muszą się cały czas dokształcać. Na „podyplomówki” wybierają się też osoby zarządzające większa grupą ludzi oraz zajmujące się dziedzinami takimi jak BHP i logistyka.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<