Aktualności

Dom na miarę możliwości

Dom na miarę możliwości

1 października, 2014 0 komentarzy

Pierwszą czynnością osoby, która marzy o własnym domu powinno być oszacowanie swoich możliwości finansowych. Od nich bowiem zależy wielkość inwestycji, jakość użytych materiałów budowlanych i wykończenia.

Dom to nasze miejsce na ziemi, ale również idealna inwestycja w przyszłość. Dobrze dobrana lokalizacja oraz dom zbudowany w odpowiednim standardzie to kapitał, który z biegiem lat zyskuje na wartości. W cenie są przede wszystkim domy o powierzchni nie przekraczającej 150 m². Dlatego warto o tym pamiętać, jeśli dom ma być również naszą lokatą.

Najważniejszą kwestią jest oszacowanie własnych możliwości finansowych. Należy wziąć pod uwagę głównie majątek własny, który nie jest obciążony żadnym kredytem, do tego stworzyć spis wszelkich zaległości i długów. Powyższe wyliczenia uzupełnia się kwotą przypływów pieniężnych, czyli głównie wypłatą, oraz bierze się pod uwagę wszelkiego rodzaju wydatki, od codziennych, po opłaty, kredyty i zobowiązania.

W pierwszej kolejności podliczamy wszystko, co posiadamy w wolnej gotówce. Czym więcej uzbieramy tym lepszą dostaniemy ofertę w banku, który docenia wkład własny inwestora. Kolejno sumujemy wszelkie dochody rodziny. Niestety bank interesują tylko i wyłącznie tzw. dochody regularne i tylko te bierze pod uwagę przy analizie zdolności kredytowej. Premie roczne, nagrody, czy innego rodzaju uznania nie są istotne dla banku. Wykazanie wydatków jest wbrew pozorom bardzo istotne, ponieważ to właśnie wydatki dnia codziennego oraz te związane z opłatami i eksploatacją mieszkania głównie uszczuplają budżet.

Kiedy podliczymy już wszystkie nasze dochody oraz wydatki, należy te drugie odjąć od pierwszych. Pozostanie nam kwota, którą jesteśmy w stanie dysponować, np. w przypadku zaciągniętego kredytu, przeznaczona na ratę spłaty. Istnieje zasada, że od uzyskanej kwoty należy odjąć 15-20 %, ponieważ zawsze mogą pojawić się jakieś niespodziewane wydatki, sytuacje życiowe wymagające dysponowania większą ilością gotówki.

W poszukiwaniu dofinansowania budowy należy udać się do kilku banków. Każdy ma bowiem inną politykę finansowania kredytów. Aby uzyskać korzystniejszą analizę zdolności kredytowej należy zlikwidować wszelkie karty kredytowe. Osoby, które mają problem z uzyskaniem zdolności mogą wziąć kredyt z rodziną, np. z rodzicami. Niestety wiek i okres kredytowania nie mogą przekroczyć 75 lat u osoby nas wspierającej. Zasadniczo wydłużony okres spłaty również wpływa korzystnie na otrzymanie większego kredytu.

Kiedy mamy już ustalony wstępny budżet możemy myśleć nad wyborem odpowiedniej działki, oraz wyszukać projekty domów adekwatnych do naszych możliwości finansowych. Równie istotna jest sama technologia wykonania domu, zależna od tego, ile możemy przeznaczyć czasu na wybudowanie domu. Wybór działki jest wbrew pozorom kluczowy. Nie można bowiem doprowadzić do sytuacji, w której działka będzie droższa niż wybudowanie domu, lub co gorsze zakup parceli pochłonie wszelkie oszczędności, łącznie z tymi przeznaczonymi na rozpoczęcie prac budowlanych.

Inwestorzy najczęściej wybierają działki położone na przedmieściach miast, lub te znajdujące się odległości kilku km od miasta, ale bardzo dobrze z nim komunikowane. Dobra lokalizacja to też idealna inwestycja. Najbardziej poszukiwane są działki o wielkości 500- 1000 m². Cenę działki należy poddać wnikliwej analizie. Najtańsza, nie oznacza, najatrakcyjniejsza, ponieważ może się okazać że na działce nie ma żadnego uzbrojenia. Konieczny jest przynajmniej prąd, ponieważ to jego podłączenie jest najdroższe.

Cenę działki należy negocjować, ponieważ zazwyczaj jest zawyżona o 5-10%. Do kosztu działki należy doliczyć opłaty manipulacyjne, które niestety są bardzo wysokie. Jeśli korzystamy z pomocy agencji prowizja pośrednika może wynieść nawet kilka tysięcy. Równie dużym wydatkiem jest podatek od czynności cywilnoprawnych oraz tzw. taksa notarialna, w której skład wchodzi opłata za sporządzenie aktu notarialnego oraz wypisów i wniosku wieczystoksiegowego. Jest jeszcze opłata sądowa za wpis do ksiąg wieczystych.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<