Jak zadbać o bezpieczeństwo w naszym domu?
30 lipca, 2020Współczesne systemy alarmowe do domu sprawiają, że przestępczość w ostatnich latach nieco maleje. Według statystyk kradzieże i włamania każdego roku zmniejsza się o 3 do 5 procent. Jest to w dużej mierze zasługa systemów zabezpieczeń, które przez ostatnią dekadę uległy dużym zmianom i zyskują coraz większą popularność. Porównując wykorzystywane w tamtym czasach technologie a aktualne, zobaczyć można kolosalną różnicę. Nowoczesne systemy budowy czujników ruchu, rozróżniające obiekty przez podczerwień, kompensację temperatury oraz mikrofale – są to czynniki podnoszące ich skuteczność.
System Sygnalizacji Włamania i Napadu
SSWin, czyli System Sygnalizacji Włamania i Napadu to zespół urządzeń, które służą do wykrycia i sygnalizacji wejścia lub też jego próby albo obecności osób niepowołanych. W domu mieszkalnym uznawany jest trzeci stopień zabezpieczeń, który jest opisany w rozporządzeniu MSWiA, a więc wykrywający: atak na urządzenia lub miejsca, które są szczególnie zagrożone, ruch w chronionym obszarze, próby penetracji zamkniętych drzwi i okien bez ich otwierania. Przede wszystkim jednak powinien wykrywać otwarcie drzwi lub okien oraz innych zamknięć chronionego obszaru.
Dostosowanie systemu alarmowego do potrzeb domowych
Gdy chcemy zainstalować systemy alarmowe do domu, musimy wziąć pod uwagę, w jaki sposób zabezpieczymy dom. Na etapie projektu systemu alarmu musimy uwzględnić każde możliwe wejście do budynku, z którego mógłby skorzystać włamywacz, chcąc dostać się do środka. Dlatego też budując domowy system alarmowy, warto pomyśleć o ochronie obwodowej, a więc o odpowiednim zabezpieczeniu drzwi, okien, a również włazu na dach oraz bramy garażowej. Do zabezpieczenia tego typu obiektów najczęściej stosuje się czujniki magnetyczne. Niektóre systemy alarmowe do domu, a zwłaszcza te bardziej wymagające, posiadają specjalne czujniki zbicia szyby. Kolejny istotnym elementem są czujki ruchu, które instalowane są w środku budynku.
Manipulatory alarmowe powinny być montowane wewnątrz budynku, blisko drzwi wejściowych i garażowych. Pozwala to osobie uprawionej, w szybki sposób dezaktywować czujki ruchu. Dobrze jest też, gdy manipulatory znajdują się tez na piętrach domu. W tych miejscach, w których są dodatkowe źródła ciepła, dobrze jest zainstalować pasywne czujki podczerwieni wraz z mikrofalami. W kotłowi oraz kuchni dobrym pomysłem jest instalacja czujników domowych. Na czole budynku powieśmy umieścić zewnętrzny sygnalizator, który poinformuje sąsiadów o zaistniałej sytuacji.