Aktualności

Jak krok po kroku otworzyć franczyzową pralnię chemiczną?

Jak krok po kroku otworzyć franczyzową pralnię chemiczną?

25 lipca, 2017 0 komentarzy

Pralnie chemiczne od pewnego czasu coraz chętniej przyciągają do siebie klientów. Okazuje się, że jest to stosunkowo dochodowy biznes, jednak należy w niego na początek dobrze zainwestować. W Polsce sieć pralni chemicznych dopiero się rozwija, a sama branże nie jest przesycona dlatego, zanim zapadnie decyzja o otwarciu takiego punktu, warto dogłębnie przeanalizować takie kwestie jak lokalizacja, wyposażenie, szkolenia pracownicze, kapitał jakim dysponujemy. Bezpiecznym rozwiązaniem w takim przypadku jest otworzenie pralni franczyzowej. Jak zatem przebiega taki proces?

Otwarcie każdego biznesu winno być poprzedzone dobrym biznesplanem. W przypadku franczyzy nie jest to już bardzo skomplikowane. Pozostają kwestie dostosowania lokalu, wyboru właściwego sprzętu, instalacji i przystosowania miejsca w miarę potrzeb klientów. Jedną z firm na polskim rynku oferująca pomoc przy otwieraniu pralni jest SOVRANA, która współpracuje z największymi markami, dostarczając tym samym najlepszej jakości sprzęt oraz zapewnia pomoc przy realizacji pomysłu. Ofertę można sprawdzić na stronie internetowej firmy pod adresem http://www.sovrana.pl/. Branża pralnicza jest bardzo wymagająca dlatego pomoc specjalistów to najlepsze rozwiązanie, aby biznes miał szanse zaistnienia na rynku.

Warunki techniczne konieczne do spełnienia przed otwarciem pralni

Jedną z najważniejszych kwestii jest wybranie i przystosowanie lokalu. Pomieszczenie przeznaczone na pralnie powinno mieć powierzchnie nie mniejszą niż 50 m2. Dodatkowo należy przewidzieć takie pomieszczenia jak: wc, pomieszczenie socjalne, magazyn na środki chemiczne. Wysokość lokalu nie powinna być mniejsza niż 3,30 m. Pomieszczenie pralni nie powinno być podpiwniczone ze względu na obciążenia wywołane pracą agregatów. Lokal powinien być wyposażony w światło zarówno dzienne, jak i sztuczne, jak i w wentylację o wydajności około 10 wymian na godzinę. Ważne jest również odpowiednie wykończenie podłóg i ścian. Ze względu na wykorzystywanie środków chemicznych materiały wykończeniowe powinny być odporne na nasiąkanie. Ściany powinny być pokryte takimi materiałami przynajmniej do wysokości 2 m.

Wymogi przygotowania lokalu pod instalacje

Bardzo istotna jest instalacja elektryczna, ponieważ pralnie chemiczne są mocno zmechanizowane. W tym celu wymagane jest wykonanie instalacji siły o mocy od 35 do 50 kW, w zależności od tego ile maszyn będzie wykorzystywane. Kolejna bardzo ważna kwestia to instalacja wodno-kanalizacyjna. W tym przypadku należy sprawdzić parametry danego agregatu, zazwyczaj jest to: przyłącze 1/2″, ciśnienie 2,5 – 3 bar, wydajności około 10 l/min. Wymogi dotyczące instalacji wentylacyjne regulują przepisy prawne (Dz. U. Nr 40, poz. 469). Zalecana przeciętna wydajność wentylacji to 10 wymian na godzinę. Ze względu na wykorzystanie środków chemicznych, których opary są cięższe od powietrza, wyciągi wykonuje się na wysokości 30-50 cm od podłogi. W pomieszczeniu warto również wykonać instalację grawitacyjną, jak również należy wykonać instalacje sprężonego powietrza.

Niezbędna wiedza

Prowadzenie pralni często wymaga pomocy i rad specjalistów. Dlatego można skorzystać z odpowiedniego doradztwa i szkoleń. Zazwyczaj dotyczy to technik czyszczenia chemicznego oraz obsługi urządzeń. Ja w każdym biznesie początki bywają trudne, dlatego SOVRANA oferuje klientom liczne szkolenia dotyczące poszczególnych kategorii. Całą listę można znaleźć na stronie internetowej http://www.sovrana.pl/szkolenia/. Mimo że prawo polskie nie wymaga specjalnych koncesji na otworzenie i prowadzenie pralni, reguluje jednak kwestie lokalu oraz instalacji, do których należy się zastosować. W przypadku uruchamiania pralni przy współpracy z SOVRANĄ można liczyć na pomoc i doradztwo w każdej kwestii.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<