Jeśli prowadzisz własny biznes, zagraniczne podróże z czasem przestają kojarzyć się tylko z wakacjami. Wraz z rozwojem firmy pojawiają się nowe wyzwania, możliwości reklamy na zagranicznych targach, branżowe konferencje, w których warto uczestniczyć lub potencjalni Klienci z całej Europy, z którymi trzeba się spotkać osobiście. Podróże zagraniczne kosztują sporo, ale na szczęście można zastosować kilka sposobów, by zminimalizować koszty.
Dobry plan to połowa sukcesu
Nie zawsze da się wszystko zaplanować – czasem spotkanie z Klientem wypadnie niespodziewanie. Są jednak takie wyjazdy służbowe, które można zaplanować z większym wyprzedzeniem, na przykład – wyjazdy na targi branżowe i konferencje. Takie wydarzenia planuje się na wiele miesięcy do przodu i można zarezerwować sobie nie tylko czas na udział w konferencji, ale także odpowiedni nocleg i korzystne sfinansowanie wyjazdu. Jeśli zdecydujesz się zarezerwować pokój w hotelu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, możesz zapłacić nawet do 30% taniej za noc. Same bilety wstępu na konferencje często też są tańsze, jeśli kupuje się je na początku sprzedaży, a nie na ostatnią chwilę. Dobrze ułożony grafik firmowych wyjazdów zagranicznych to jeden ze sposobów zaoszczędzenia na podróży.
Transport w atrakcyjnej cenie
Kupione z dużym wyprzedzeniem bilety lotnicze są z reguły znacznie tańsze. Ale zarezerwowanie lotu na kilka miesięcy wcześniej to nie jedyny sposób, by oszczędzić na podróży. Warto sprawdzić różne możliwości transportu (samolot, pociąg, autobusy) i przeliczyć, czy nie opłaca się na przykład podróżować samochodem. A może ktoś jeszcze z branży, kto mieszka w niedalekiej okolicy też wybiera się na targi i można umówić się na wspólną podróż? Tam, gdzie to możliwe warto brać rachunki: za benzynę, bilety, wyżywienie, bo wówczas można je uwzględnić w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej.
Oszczędności podczas pobytu
Po dotarciu na miejsce, w którym odbywa się konferencja czy targi można oszczędzić między innymi na… wymianie walut. Najdroższym rozwiązaniem jest poszukiwanie kantoru po przybyciu na miejsce i wymienianie złotówek na obcą walutę w kraju, do którego przyjechaliśmy. Niezbyt oszczędnym rozwiązaniem jest także wypłacanie waluty obcej z bankomatu, jeśli nie mamy konta walutowego i wydanej do niego karty. Wtedy pozwalamy bankowi na przewalutowanie złotówek na obcą walutę po bankowym niezbyt korzystnym dla nas kursie.
Sprawdź ceny walut obcych w specjalnym kalkulatorze korzyści, porównującym kursy walut (taki kalkulator dostępny jest między innymi na stronie ergokantor.pl). Za walutę kupioną w banku zapłacimy nawet do 8% drożej niż w kantorze internetowym. A to oznacza, że jedzenie na miejscu, transport, nocleg, rozrywka będą nas kosztować do 8% więcej. To spora różnica, dlatego warto jeszcze przed wyjazdem zadbać o to, by mieć dostęp do waluty danego kraju, zakupionej po atrakcyjnym kursie. Najprościej założyć konto walutowe w swoim banku oraz drugie – bezpłatne w kantorze internetowej wymiany walut i wymieniać walutę w kantorze online. Kantory internetowe mają niskie spready walutowe, dzięki czemu oferują swoim Klientom bardziej korzystne kursy walut niż banki i kantory stacjonarne. Zaletą korzystania z tego rozwiązania jest nie tylko oszczędność i szybkość wymiany walut (transakcja może trwać zaledwie kwadrans), ale i fakt, że kupić euro, funty brytyjskie, franki szwajcarskie czy inne waluty możemy przez internet. Dzięki temu, jeśli w podróży zabraknie Ci gotówki na koncie walutowym, możesz bez trudu kupić więcej waluty – wystarczy zalogować się do swojego bezpłatnego konta w kantorze internetowym.
Wymienione sposoby na oszczędną podróż zakładają, że nie chcemy rezygnować z pewnych standardów i szukać oszczędności na przykład kosztem wygody. Warto pamiętać, że wszystkie te sposoby na oszczędzanie w podróży świetnie sprawdzą się podczas delegacji zagranicznych, ale równie dobrze można je wykorzystać w czasie prywatnych urlopów.
Jeśli jesteś zainteresowany zagraniczną delegacją służbową poczytaj więcej na http://ergokantor.pl/wyjazd-sluzbowy-szansa-na-spore-oszczednosci.html