Aktualności

Testy logiczne – Jak się do nich przygotować?

Testy logiczne – Jak się do nich przygotować?

9 października, 2013 0 komentarzy

Jednym przypominają koszmar z lekcji matematyki, dla innych to typowe testy na inteligencję. Choć nie kandydujesz do stowarzyszenia Mensa to aplikując na niektóre stanowiska możesz spotkać się z testami logicznymi.

Przeczytaj jak się do nich odpowiednio przygotować i na co zwrócić uwagę, aby zyskać przewagę już na początku.

Korporacje, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa, coraz częściej stosują testy rekrutacyjne na wstępie procesu rekrutacyjnego. Starając się o stanowisko specjalisty IT, marketingowca lub handlowca możecie napotkać tego typu zadania. Nie jest oczywiście powiedziane, że nie natrafisz na tego typu test aplikując na stanowisko przewodnika, dlatego warto być odpowiednio przygotowanym.

O co tyle hałasu?

Testy logiczne, nazywane również testami opartymi o dane figuralne są uważane za najtrudniejszy typ testów rekrutacyjnych. Jeśli miałeś okazję rozwiązywać testy na inteligencję lub sudoku, to domyślasz się, na czym tego typu zadania polegają. Rozwiązując testy logiczne musisz wykazać się nie tylko umiejętnością logicznego myślenia i wyciągania wniosków, ale również spostrzegawczością. Zadanie jest o tyle trudne, że kandydat ma ograniczony czas na jego rozwiązanie, zwykle jest to od 10 do 15 minut. Stres wywołany nową sytuacją nie ułatwia zadania.

Pytania w testach logicznych składają się z grafik przedstawiających figury geometryczne, cyfry i różnego rodzaju grafiki tworzące logiczny ciąg. Twoim zadaniem jest wyznaczenie brakującego elementu, który pasuje do sekwencji figur. Brzmi banalnie, ale w rzeczywistości testy logiczne są prawdziwym utrapieniem. Niecała minuta na jedno pytanie i kilkadziesiąt sekund na odkrycie wzoru, według którego figury się powielają; to naprawdę niewiele.

Istotnym aspektem przygotowania do testów jest praktyka. Mało kandydatów osiąga sukces na tego typu testach bez uprzednich przygotować. Chodzi przede wszystkim o zaznajomienie się z samą formą zadań i nabrania wyczucia w wyszukiwaniu powtarzającego się schematu. Czym więcej zadań rozwiążesz tym łatwiejsze będzie dostrzeżenie zależności. Warto poćwiczyć w domu z włączonym zegarem, aby dobrze rozkładać czas i sprawdzić jak działamy pod wpływem presji uciekających minut.

O czym powinieneś wiedzieć?

Cała trudność przy rozwiązywaniu testów logicznych polega na tym, że nie są to zadania, z którymi spotkaliśmy się w czasie naszej edukacji a tym bardziej nie mamy z nimi styczności, na co dzień. Pierwszy kontakt z tą formą pytań może zaskoczyć i zdemotywować najtwardszych. Masa figur, kolorów, zawijasów, która wydaje się nie mieć ze sobą nic wspólnego. Nie masz zbyt wiele czasu na zastanowienie, dlatego opanowanie i mocne nerwy będą w tej sytuacji kluczowe. Rozwiązuj zadania w skupieniu i omiń pytanie, jeśli nie znasz odpowiedzi. Przy 12 minutach na cały test nie masz zbyt wiele czasu na wątpliwości.

Czy warto zaznaczać odpowiedzi, jeśli nie jesteś pewien odpowiedzi? Zależy Tobie na, jak najlepszym wyniku, jednak całkowity „strzał” nie jest wskazany. Pracodawcy zakładają, że niewiele osób jest w stanie rozwiązać wszystkie zadania poprawie, aczkolwiek zdarzają się tacy geniusze. Ponieważ testy są przeprowadzane w większości online to pracodawca widzi, w jakim czasie rozwiązałeś całość i często widać, czy odpowiedź była przemyślana, czy raczej na chybił trafił.

Aby znaleźć rozwiązanie należy odnaleźć brakujący element pewnej sekwencji figur. Nie ma gotowych wzorów lub schematów, które można przyporządkować do zadań, aby uzyskać rozwiązanie. Skoro nie ma określonego sposobu na rozwiązanie testów logicznych, to czy warto tracić czas na ćwiczenia? Zdecydowanie tak. Praktyka pozwala oswoić się z samą formą zadań i pozwoli nam poznać problematykę zadań. Zastanawiasz się pewnie, na co w takim razie warto zwrócić uwagę, aby uzyskać pozytywny wynik. Twoim zadaniem jest odszukanie zależności między figurami, dlatego warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak kolory, kształt figur, cyfry, ułożenie elementów. Nic Ci to nie mówi? Zapoznaj się z naszym poradnikiem a reszta wyda się prosta.

Kolory – Zwróć uwagę, czy kolory pojawiają się w sekwencji, np. niebieski, żółty, niebieski… Może się zdarzyć, że jakaś barwa, bo zetknięciu z inną może ulec zmianie, czyli gdy czerwony styka się z kolorem niebieskim pojawia nam się pomarańczowy. Jest też możliwość, że dany kolor zostanie przykryty przez inną barwę, która zmienia swoją pozycję. Kolor zielony może na chwilę zniknąć z widoku, ale wraca w dalszej części sekwencji.

Kształt figur – Spójrz, w jakiej sekwencji pojawiają się figury, czy może ich boki ulegają zwiększeniu lub zmniejszeniu. Sprawdź, czy figura nie obraca się zgodnie lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Jest też możliwość, że przemieszczają się w górę lub w dół. Możliwości jest wiele.

Cyfry – Żeby nie było za prosto cyfry rzadko występują jedna po drugiej. Nikomu nie sprawi problemu wstawić 4 między 3 a 5. Liczby również mogą pojawiać się w określonym ciągu, jak np. 1,4,7,1,4… Mogą się przemieszczać po bokach figur lub poruszać się razem z obrotem figury. Jest też możliwość, że cyfry zmniejszają się lub zwiększają przy każdej zmianie pozycji figury, lub przy własnym przesunięciu.

Wydaje się, że o wielu rzeczach trzeba pamiętać, ale wszystko pozostaje tylko kwestią wprawy. Z czasem będziesz zauważać zależności szybciej bez konieczności analizowania każdego elementu z osobna. To, o czym na razie powinieneś pamiętać to skupienie się zarówno na całości, jak i pojedynczych elementach ciągu, co pozwoli Ci bliżej poznać pojawiające się zależności.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Tests4Job, który dla czytelników managernaobcaach.pl przygotował 10% rabat na testy kwalifikacyjne, które pomogą Ci zabłysnąć na rynku pracy. Aby uzyskać rabat kliknij tutaj.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<