10 dodatków inspirowanych naturą, które musisz mieć w domu
9 lutego, 2016Natura to nie tylko nieskończenie wiele inspiracji, lecz także źródło najlepszych materiałów, jakie człowiek może wykorzystać w procesie twórczym. Dekoria.pl radzi, jak dzięki odpowiednim dodatkom wprowadzić do aranżacji świat niepowtarzalnej przyrody.
Drewniane dodatki, zwłaszcza te powstałe w wyniku recyklingu, mają swoją tajemnicę. Drewno to materiał, który żyje – przez bardzo długo zachowuje swoje właściwości, choć zmienia barwę, nierzadko swój kształt. Właśnie dlatego jest to jeden z ulubionych materiałów rzeźbiarzy, budowniczych i dekoratorów wnętrz.
Materiały pochodzenia naturalnego – takie jak len, żywica czy masa perłowa – to jakość sama w sobie, dlatego dobrze jest wybierać wykonane z nich sprzęty do własnego domu. Właśnie takie dodatki oferuje Dekoria.pl.
- Misa Baru
Jest niepowtarzalna, nie tylko ze względu na unikatowy układ słojów, lecz także dlatego, że wyszła spod ręki rzemieślnika. Wykonana z egzotycznego drewna tekowego będzie pasować do wnętrz kolonialnych i rustykalnych.
- Figura Buru
Ta rzeźba również została zrobiona ręcznie. Do jej wykonania użyto teczyny, drewna pochodzącego z Azji. Figura przedstawia indonezyjską kobietę, tematyka łączy się więc z krajem pochodzenia materiału. To oryginalny i intrygujący dodatek, który przykuje uwagę każdego.
- Rzeźba Batanta
Drewno tekowe (czyli wspomniana teczyna) jest z jednej strony bardzo trwałe (używa się go m.in. do budowy statków), z drugiej – bardzo plastyczne. Przez bardzo długo zachowuje swoje właściwości, co sprawia, że chętnie sięgają po nie rękodzielnicy. Mozolnie wycinane żłobienia nadają rzeźbie niepowtarzalny charakter.
- Dekoracja Kabaena
Wykonana z korzenia egzotycznego drzewa i szkła dekoracja to zręczne przełamanie chropowatej faktury drewna gładką powierzchnia sterylnego szkła. Sprawdzi się jako ozdoba lub też jako wazon.
- Lampion Hemming
Naturalne światło zamiast tego sztucznego? Wystarczy odpowiedni drewniany lampion z grubym sznurem, aby rozświetlić wnętrze i nadać mu przytulny charakter.
- Drewniany świecznik
Dla uzyskania podobnego efektu czasem wystarczy jedynie gustowny świecznik. Wykonany z naturalnego materiału, czyli drewna, umili każdą kolację.
- Obrus lniany
Len to szlachetna i bardzo ceniona tkanina, znana już kilka tysięcy lat p.n.e. Materiał wykonany z lnu jest antybakteryjny, antyalergiczny i przewiewny. Obrus utkany w stu procentach z lnu, bez syntetycznych domieszek, to dobry sposób na wprowadzenie pod swój dach prawdziwego oblicza natury.
- Naczynia z masy perłowej
Naturalnym i bardzo atrakcyjnym wizualnie materiałem, z którego wytwarza się m.in. naczynia, jest masa perłowa, pozyskiwana z macicy perłowej. Doskonale wygląda w połączeniu z laką, czyli żywicą z azjatyckiego drzewa sumaka lakowego.
- Obraz z naturą w roli głównej
Świat przyrody był od zawsze inspiracją dla człowieka – rzeźbiarze, malarze i poeci próbowali odwzorować w swoich dziełach doskonałość natury. Obraz na ścianie z pięknym pejzażem lub martwą naturą uczyni wnętrze bardziej swojskim i przytulnym, nade wszystko jednak – będzie za każdym spojrzeniem cieszyć oko.
- Patera w kształcie liścia
Bujne kształty roślinne to bardzo wdzięczny motyw dla sztuki użytkowej. Naczynia wykorzystujące ornamenty występujące w naturze – jak choćby patera Kediri – stanowią świetne tło dla wszelkich dań.