Aktualności

Dylemat pracujących rodziców: Co z dzieckiem w trakcie ferii?

Dylemat pracujących rodziców: Co z dzieckiem w trakcie ferii?

26 stycznia, 2015 0 komentarzy

Ferie zimowe to czas, gdy placówki edukacyjne są zamknięte. Uczniowie cieszą się więc odpoczynkiem od zajęć dydaktycznych, a rodzice często mają dylemat, kto zajmie się dziećmi w trakcie ich pracy? Aby pomóc pracującym rodzicom rozwiązać ten problem, niektóre firmy organizują opiekę w miejscu pracy.
W grudniu przed Świętami minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zaapelowała do dyrekcji szkół podstawowych i gimnazjalnych o zorganizowanie zajęć opiekuńczych dla dzieci podczas przerwy świątecznej. Opieka miała być sprawowana w dni wolne od nauki, które jednocześnie nie są dniami świątecznymi i tym samym czasem wolnym od pracy rodziców. To miało pomóc rozwiązać rodzicom dylemat, kto zajmie się dziećmi, gdy oni muszą iść do pracy. Niestety podobnego rozwiązania nie można zastosować w trakcie ferii zimowych. Jest to czas wolny zarówno dla dzieci jak i dla pedagogów szkolnych. Rodzice, którzy w trakcie ferii nie mają urlopów, muszą więc radzić sobie w inny sposób.

Pracodawca na ratunek
Zgodnie z zyskującą na popularności ideą work life balance oraz z rosnącą świadomością odpowiedzialnego zarządzania, coraz więcej firm angażuje się w kwestię zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym swojego personelu. Niektórzy pracodawcy decydują się zastosować rozwiązania takie jak organizacja półkolonii dla dzieci pracowników. Dzięki temu w trakcie przerw od zajęć takich jak ferie zimowe, czy letnie, rodzice nie muszą martwić się organizacją opieki dla najmłodszych. – Widzimy bardzo duży entuzjazm ze strony pracodawców w stosunku do tego rozwiązania. Możemy śmiało powiedzieć, że aż pięć razy więcej firm zainteresowało się w tym roku organizacją półkolonii, w stosunku do roku poprzedniego. Część z nich zdecydowała się wdrożyć projekt półkolonii na ferie, część planuje zrobić to także w okresie wakacyjnym. – mówi Pawlos Mandzios z firmy Baby&Care, największej ogólnopolskiej firmie świadczącej usługi opiekuńczo-medyczne, która jest organizatorem półkolonii w firmach.
Jak wyglądają półkolonie?
Rodzic idąc do pracy zostawia dziecko w klubie malucha przygotowanym na potrzeby półkolonii. Czekają tam profesjonalne nianie, które opiekują się dziećmi, aż do zakończenia pracy rodziców. Podopieczni mają zorganizowaną kompleksową opiekę, zabawy oraz edukacyjne zajęcia. – Program półkolonii przygotowany jest tak, aby dzieci spędzały czas zarówno na zabawie jak i ciekawych, rozwojowych zajęciach. Organizujemy np. zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne, taneczne, czy językowe. Program zajęć dostosowujemy do potrzeb, miejsca oraz grupy wiekowej dzieci – opisuje Pawlos Mandzios. Półkolonie przeznaczone są zarówno dla maluchów jak i dzieci nastoletnich, do 14 roku życia. Osoby zajmujące się dziećmi podczas półkolonii, to wykwalifikowane opiekunki i nauczyciele, którzy posiadają udokumentowane, wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, wykształcenie pedagogiczne oraz certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.
W biurze lub po sąsiedzku
Jak się okazuje, aby zorganizować półkolonie na początek wystarczą chęci pracodawcy. Przestrzeń nie stanowi problemu. – Półkolonie można zorganizować w biurze, np. przystosowując pod ten cel salę konferencyjną. Jeśli firma nie dysponuje wolnym miejscem, lub nie chce organizować klubu malucha w pomieszczeniach biurowych, to na potrzeby projektu wynajmujemy inny budynek w bezpośrednim sąsiedztwie firmy. – wyjaśnia Mandzios. Są to np. placówki edukacyjne, które mają rozbudowane zaplecze jak sala gimnastyczna, świetlica, stołówka, ale także domy kultury, pensjonaty i inne pomieszczenia, które na czas półkolonii można zaaranżować na klubik dziecięcy.
Takie problemy jak ten, w jaki sposób zapewnić opiekę dziecku w takcie ferii, gdy trzeba iść do pracy, to codzienność wielu pracujących rodziców. Dobrze, że trend angażowania się pracodawców w niektóre potrzeby pracowników i wychodzenia im naprzeciw staje się coraz bardziej popularny.
***
Baby&Care z grupy Work Service to największa ogólnopolska firma świadcząca szeroki zakres usług opiekuńczych i medycznych. Celem działalności firmy jest zapewnienie bezpiecznej i kompleksowej opieki nad dziećmi, a także osobami starszymi, 24 h na dobę. Baby&Care oferuje szeroki zakres innowacyjnych programów, wspomagających łączenie życia zawodowego i prywatnego pracowników, m.in. organizację półkolonii w miejscu pracy, pakiety opieki, kluby malucha, czy „Family Care”, czyli usługa pomocy medycznej w sytuacji choroby członków rodziny pracowników. Więcej szczegółów na www.babyandcare.pl

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<