Aktualności

Jak zdywersyfikować portfel inwestycyjny?

Jak zdywersyfikować portfel inwestycyjny?

11 stycznia, 2023

Jednym z podstawowych zagadnień związanych z inwestowaniem jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Jak w praktyce zminimalizować ekspozycję na ryzyko?

Dlaczego dywersyfikacja portfela jest ważna?

Nieprzypadkowo początkujący inwestorzy są uczulani na dywersyfikację portfela inwestycyjnego – to podstawowa metoda ograniczenia ryzyka utraty środków, które w założeniu mają zostać pomnożone. Korzystanie w tym samym czasie z co najmniej kilku instrumentów pozwala uniknąć sytuacji, w której wszystkie pozycje wygenerują stratę. Właśnie dlatego – bez względu na akceptowany poziom ryzyka – z dywersyfikacji korzystają zarówno nowi, jak i zaawansowani inwestorzy.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest o tyle prosta, że brokerzy zapewniają dostęp do różnych instrumentów inwestycyjnych. Przykładowo na stronie internetowej Saxo Forex broker w zakładce „Produkty” znaleźć można m.in. akcje, ETF-y, obligacje, fundusze inwestycyjne, kontrakty futures czy opcje walutowe. Część z wymienionych produktów posiada wbudowaną dźwignię finansową – są one szczególnie ryzykowne, zwłaszcza gdy korzysta z nich niedoświadczony inwestor lub trader.

Jak powinna wyglądać dywersyfikacja portfela?

Istnieje wiele strategii dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, a jedna z najprostszych polega na rozdzieleniu kapitału tak, aby wystarczył on na zakup różnych produktów. Przykładowe instrumenty, na które może zdecydować się inwestor, to: akcje, obligacje (zwłaszcza skarbowe, które uchodzą za najmniej ryzykowne) i fundusze ETF.

Inne strategie dywersyfikacji:

  • dywersyfikacja branżowa – zgodnie z tym założeniem inwestor powinien dążyć do tego, aby mieć w swoim portfelu np. akcje spółek z różnych branż,
  • dywersyfikacja geograficzna – inwestor może obniżyć ekspozycję na ryzyko, gdy zakupi aktywa z różnych obszarów geograficznych,
  • dywersyfikacja pod względem proporcji – inwestorzy dbają o to, aby wartość jednej pozycji nie przekraczała np. 5 proc. wartości całego portfela.

Zdobywając doświadczenie, inwestorzy często modyfikują wstępne założenia. Również każdorazowa sprzedaż instrumentów z portfela powinna skłonić do ponownego przyjrzenia się kwestii dywersyfikacji otwartych pozycji.

Dywersyfikacja portfela – o czym trzeba pamiętać?

Brak dywersyfikacji portfela to jeden z błędów, jakie może popełnić inwestor. Z drugiej strony technika ta nie jest idealna – wiąże się też z pewnymi minusami, których trzeba mieć świadomość. Jeżeli portfel inwestora jest bardzo rozbudowany, to pojawić mogą się dodatkowe koszty. Inaczej mówiąc, zbyt szeroka dywersyfikacja może oznaczać znaczące uszczuplenie zysku. Warto to uwzględnić, bo w przeciwnym razie opłaty mogą okazać się bardzo wysokie.

Dywersyfikacja nie zawsze też działa w sposób oczekiwany przez inwestora. Mowa tu jednak o specyficznych sytuacjach – jedną z nich była pandemia COVID-19, która doprowadziła do ogólnoświatowych spadków kursów, bez względu na region czy branżę.

Wreszcie wspomnieć trzeba o nadmiernym koncentrowaniu się na dywersyfikacji portfela. To pułapka, w którą wpadają głównie początkujący, niedoświadczeni inwestorzy. Gdy zbyt mocno koncentrują się oni na zachowaniu optymalnych proporcji, mogą po prostu przegapić doskonały moment na zakup lub sprzedaż instrumentów.