Jakie jedzenie niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne?
31 grudnia, 2021Dwie podstawowe opcje terapii dla osób z depresją to rozmowa z psychoterapeutą (również z wykorzystaniem określonych aplikacji) oraz zażywanie specjalnych leków. Z drugiej strony metody samoopieki mogą być całkiem przydatne. Chociaż wystarczająco dużo snu, częste ćwiczenia i praktykowanie medytacji są ważne, być może nie brałeś pod uwagę innego czynnika: jedzenia.
Jedzenie typu fast food
Jeśli cierpisz na symptomy depresji, takie jak melancholia, przytłaczające uczucia lub brak energii, z pewnością często próbujesz „śmieciowego” jedzenia, aby podnieść się na duchu – na przykład paczkę chipsów na pocieszenie lub słodką przekąskę dla szybkiego doładowania energii.
Jednak kilka badań naukowych wykazało korelację między złym odżywianiem a depresją. Podczas gdy niektóre posiłki mogą pomóc w łagodzeniu objawów, inne mogą je zaostrzyć. Od jakich powinieneś się trzymać z daleka?
Fast food jest niedrogi, wygodny i smaczny (przez większość czasu). Z drugiej strony naukowcy uważają, że istnieje związek między depresją a stopniem zapalenia organizmu. Sztuczne tłuszcze trans, przetworzone węglowodany, sól i cukier, które zazwyczaj występują w dużych ilościach w fast foodach, wzmacniają te efekty.
Napoje alkoholowe
Alkohol wzmaga uwalnianie serotoniny (tak zwanej „szczęśliwej substancji chemicznej”) w naszym mózgu, dlatego wiele osób lubi kieliszek lub dwa wina, aby się rozweselić. Dotyczy to również leków.
Z drugiej strony picie alkoholu może mieć odwrotny wpływ na osoby z depresją, ponieważ dowody wskazują, że większe spożycie może prowadzić do nasilenia objawów. „Zaburzenie depresyjne wywołane alkoholem” to termin używany do opisania tego stanu.
Aby cieszyć się ulubionym smakiem bez etanolu, wybierz opcje bezalkoholowe, takie jak koktajle bezalkoholowe lub piwo 0%.
Ziarno poddane procesowi rafinacji
Pomimo tego, co twierdzą niektóre programy dietetyczne, spożywanie zbóż, takich jak ryż i pszenica, jest zazwyczaj zdrowe. Jednak w trakcie procesu rafinacji większość cennych składników odżywczych jest tracona (np. zamiana brązowego ryżu w biały ryż).
W kilku badaniach udowodniono związek między nieprzetworzonymi ziarnami a depresją. Jedno z badań kobiet po menopauzie wykazało, że te, które jadły rafinowane zboża, były bardziej narażone na depresję. Tymczasem naukowcy, którzy przyjrzeli się diecie ponad 1600 osób, odkryli, że ci, którzy jedli nieprzetworzone zboża, rzadziej rozwijali objawy depresji.
Aplikacja Helping Hand
Podsumowanie
Jak widać, nawet pozornie niewielkie czynniki, takie jak spożywane przez nas pokarmy i stosowane przez nas leki, mogą mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Warto przyjrzeć się temu dokładniej i postarać się zminimalizować niepotrzebne „zatrucie” organizmu. Jeśli do tego dochodzą faktyczne problemy z psychiką, a co za tym idzie codziennym funkcjonowaniem, to czym prędzej należy szukać pomocy. W takim przypadku wsparcia nie powinien jednak udzielać tzw. kanapowy psycholog, a doświadczony psychoterapeuta, z którym można prowadzić rozmowy za pomocą aplikacji terapeutycznych.