Najnowsze badania: aż 78% młodych kobiet myśli o własnej firmie
15 kwietnia, 2015 0 komentarzyKobiety są bardziej przedsiębiorcze niż mężczyźni? Z badań wynika, że już niedługo mogą zdominować biznes. Potwierdza to najnowszy raport dotyczący przedsiębiorczości osób z generacji Z (urodzonych po 1990 roku), przygotowany przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości. Dane są jednoznaczne – niemal cztery na pięć młodych kobiet chce założyć własną firmę. W przypadku mężczyzn wynik jest znacznie słabszy.
Kobiety coraz częściej zakładają własne firmy. Z danych GUS wynika, że w 2012 roku utworzyły ponad 40% mikro i małych przedsiębiorstw w Polsce (a na przykład
w Niemczech w 2013 roku już 43% wszystkich nowych przedsięwzięć). Najnowszy raport Akademii Liderów, oparty na badaniach wśród osób z generacji Z (urodzonych po 1990 roku), pokazuje, że wśród młodych kobiet ta tendencja jest jeszcze silniejsza. Już 78%
z nich chce założyć własną firmę. Wśród młodych mężczyzn to tylko 57%.
– Są też różnice w postrzeganiu przedsiębiorczości. Jako przydatne cechy kobiety wymieniały najczęściej zaradność, odwagę i samozaparcie, a mężczyźni dokładność, punktualność i skłonność do podejmowania ryzyka – mówi Bogusław Feder, założyciel Fundacji Akademia Liderów, ekspert w zakresie przywództwa, zarządzania i rozwoju przedsiębiorczości.
Kobiety lubią wyzwania
Dlaczego perspektywa prowadzenia własnej firmy tak pociąga młode kobiety? Wszyscy młodzi liczą, że uzyskają w ten sposób wyższe dochody i zdobędą zawodową niezależność. Jednak kobiety częściej niż mężczyźni wskazywały również możliwość podejmowania wyzwań.
– To także szansa na realizację własnych zainteresowań. Kobiety są bardzo kreatywne
i potrafią wykorzystać ciekawe nisze rynkowe, związane z modą czy zdrową żywnością. Poza tym łączą wiedzę biznesową i społeczną. To dodatkowy atut – mówi Monika Gołębieska, założycielka firmy Alchemia Czekolady, wytwarzającej autorskie wyroby.
Raport Akademii Liderów pokazuje jeszcze jedną istotną różnicę między kobietami
a mężczyznami w podejściu do biznesu. W kontekście barier w prowadzeniu firmy brak środków finansowych wskazało 36% mężczyzn i 25% kobiet, natomiast brak wiedzy
to przeszkoda dla 27% kobiet i tylko 15% mężczyzn. Kobiety przykładają większą wagę
do kompetencji.
– Stają się także coraz bardziej pewne siebie. Do tej pory brakowało im tylko tego. Pod niektórymi względami są nawet lepiej przygotowane do prowadzenia firmy niż mężczyźni. Na przykład działają z większą świadomością ryzyka, co na dłuższą metę jest korzystne – dodaje Bogusław Feder.
Są w tym lepsze?
Czy można stwierdzić, kto lepiej radzi sobie w biznesie? Różne badania pokazują, że na przykład w roli top menadżerów kobiety sprawdzają się często lepiej niż mężczyźni.
Z raportu McKinsey Global Institute „Women Matter” (badania przeprowadzone w latach 2007-2010 w firmach europejskich), wynika, że najbardziej efektywnie działają te organizacje, w których kobiety zajmują najwięcej kierowniczych stanowisk. Dlaczego? Decydują o tym wyższe kompetencje społeczne i komunikacyjne kobiet, a także ich zdolności organizacyjne i myślenie długoterminowe.
W Tajlandii niemal co drugi przedsiębiorca to kobieta. To jednak nadal wyjątek. Na całym świecie wśród osób prowadzących firmy zdecydowanie więcej jest mężczyzn. Z danych Eurostatu wynika, że w 2009 roku stanowili 69% wszystkich przedsiębiorców w krajach UE. A jak wygląda przedsiębiorczość kobiet w Polsce? Te same dane pokazują, że stanowią one ponad 30% osób prowadzących działalność gospodarczą – więcej niż
w Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Czechach (w każdym z tych krajów poniżej 30%).
W ciągu najbliższych kilku lat mężczyźni przestaną stanowić większość przedsiębiorców
w Polsce (i w wielu innych krajach). Jednak nie będzie to tylko statystyczna zmiana. Wiele wskazuje na to, że jeśli kobiety biorą się za prowadzenie firmy, to są do tego lepiej przygotowane niż mężczyźni.
*Szczegóły na temat raportu Fundacji Akademia Liderów: www.wiedza3g.pl
Fundacja Akademia Liderów to organizacja pożytku publicznego. Upowszechnia wiedzę o przedsiębiorczości realizując projekty edukacyjne skierowane do młodych osób, pomaga mikro firmom, m.in. poprzez bezpłatny serwis mikroporady.pl, analizuje zmiany społeczne, a w czasie debat i spotkań z przedstawicielami władz promuje zmiany legislacyjne sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości. Cele realizuje dzięki środkom z 1%. Więcej informacji o Fundacji Akademia Liderów: www.wiedza3g.pl Serwis dla mikro firm: www.mikroporady.pl |
Kontakt dla mediów:
Witold Wolny
PR Expert
+48 533 432 991
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.