Aktualności

Konto bankowe dla studenta – o tym nie możesz zapomnieć

Konto bankowe dla studenta – o tym nie możesz zapomnieć

30 kwietnia, 2019

Jesteś studentem? Szukasz konta bankowego, które będzie nie tylko tanie, ale zapewni także dodatkowe funkcjonalności i profity? Podpowiemy ci, jak je znaleźć.

Posiadanie konta w banku przestaje dziś być kwestią wyboru, a staje się koniecznością. Własnego rachunku wymagają bowiem nie tylko uczelnie i pracodawcy, ale często również osoby wynajmujące stancje. Aby studenckie konto nie obciążyło portfela i przyniosło młodym klientom dodatkowe profity, warto dobrze przemyśleć jego wybór.

Dobre konto dla studenta, czyli…?

Student, który chce założyć rachunek w banku, może sięgnąć po standardowy, uniwersalny ROR lub wybrać konto studenckie dedykowane osobom w określonym wieku (w zależności od banku jest to zazwyczaj 18-24 lub 18-26 lat). Tworząc takie rachunku, banki wzięły pod uwagę specyfikę tej grupy klientów. Koszty, narzędzia i funkcjonalności studenckich ROR-ów są więc w pełni dostosowane do potrzeb młodych użytkowników i precyzyjnie na nie odpowiadają. O czym warto pamiętać, wybierając najlepsze konto dla studenta?

  • Niskie koszty. Dobre konto dla studenta powinno być jak najtańsze, a nawet zupełnie bezpłatne. W studenckim budżecie każda złotówka jest przecież na wagę złota. W czasach ogromnej konkurencji między bankami żaden uczeń nie zapłaci za coś, co w innej instytucji otrzyma za darmo. Analizując koszty konta, warto zwróć uwagę na opłaty za:
  • założenie i prowadzenie,
  • realizację zleceń stałych i poleceń zapłaty,
  • wydanie i obsługę karty debetowej,
  • przelewy krajowe przez internet i mobilne,
  • wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów,
  • przelewy na e-mail lub telefon.

Jeśli regularnie wykonujesz także inne transakcje (przelewy ekspresowe, przelewy SEPA czy wypłaty pieniędzy z zagranicznych bankomatów), sprawdź również ich koszty. Może się bowiem okazać, że wysokie opłaty za takie operacje pogrążą twój budżet, mimo że na pierwszy rzut oka konto wydawało się bardzo tanie.

  • Możliwość założenia konta online. To właśnie młodzi klienci najczęściej bankują przez internet i telefon. Możliwość założenia konta bez wizyty w oddziale będzie więc dla nich ważnym walorem.
  • Dostęp do wygodnej aplikacji mobilnej. Bankowanie niezależnie od godzin pracy oddziałów? Zdecydowanie tak! Z aplikacją mobilną wykonasz przelew, otworzysz konto oszczędnościowe i sprawdzisz saldo w dowolnym miejscu i czasie. W ciągu kilku sekund. Wygodnie i komfortowo.
  • Możliwość wykonywania płatności BLIK. BLIK pozwala realizować płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych, wypłacać pieniądze z bankomatów, a nawet wystawiać czeki przy pomocy 6-cyfrowych kodów generowanych przez aplikację na smartofnie. Zamiast w pośpiechu szukać portfela, płać BLIK-iem – wygodnie i bezpiecznie.
  • Możliwość założenia atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego. Pozytywne nawyki w zakresie zarządzania finansami warto budować jak najwcześniej. Konto oszczędnościowe z ponadprzeciętnym oprocentowaniem będzie skuteczną motywacją do rozpoczęcia oszczędzania. A poduszka finansowa, nawet niewielka, w przypadku nieplanowanych wydatków okaże się nieocenionym wsparciem.
  • Możliwość korzystania z linii debetowej. Nie masz oszczędności? Chcesz zachować finansowe bezpieczeństwo? Poszukaj konta z odnawialną linią debetową. Jeśli na twojej drodze staną nieprzewidziane koszty, pieniądze będą na wyciągnięcie ręki. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bez konieczności składania wniosku o kredyt.
  • Programy lojalnościowe, premie za zakupy i systemy poleceń. Dzięki takim udogodnieniom oszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie, korzystając z ulubionych usług i polecając sprawdzone produkty znajomym.

Dobre konto dla studenta powinno harmonijnie łączyć niskie koszty z dodatkowymi funkcjonalnościami ułatwiającymi codzienność. Szyte na miarę nie obciąży nadmiernie portfela, pomoże oszczędzać i wesprze budowanie pozytywnych nawyków finansowych. A to, dla osoby stojącej u progu dorosłości, niezwykle ważne.