Aktualności

Nietrzymanie moczu – co warto wiedzieć?

Nietrzymanie moczu – co warto wiedzieć?

15 maja, 2019

Nietrzymanie moczu należy do wyjątkowo wstydliwych przypadłości. Cierpią na nie najczęściej kobiety – zwykle w samotności. Warto wiedzieć, że NTM można leczyć. Poniżej kilka faktów i sposobów leczenia nietrzymania moczu.

Cierpiący na nietrzymanie moczu najczęściej chorują latami, zanim zdecydują się udać po pomoc. Z tego też powodu trudno oszacować liczbę osób cierpiących z powodu tej przypadłości. Warto jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza i wdrożyć leczenie, a na wszelki wypadek zakładać pieluchy dla dorosłych. Podstawą w walce z NTM są regularne ćwiczenia mięśni brzucha, które zaleci urolog.

Leczenie nietrzymania moczu

Wyróżniamy trzy stopnie nietrzymania moczu, zależnie od stopnia zaawansowania choroby:

– nietrzymanie moczu podczas kichania, kaszlu i śmiechu,

– nietrzymanie moczu podczas aktywności fizycznej, np. biegania, skakania, wchodzenia po schodach,

– nietrzymanie moczu podczas stania.

Leczenie nietrzymania moczu opiera się na metodach farmakologicznych lub chirurgicznych. Warto wspomóc się też fizjoterapią, mimo że jej efekty są w dużym stopniu zależne od stopnia zaawansowania choroby. Właśnie dlatego tak ważne jest wczesne zgłoszenie się do lekarza – im dłużej zwlekamy, tym wyleczenie NTM staje się trudniejsze.

Fizjoterapia – ważna profilaktyka

Fizjoterapia w przypadku NTM to standard i zarazem najbezpieczniejsza, bo nieinwazyjna, metoda walki. Warto wykonywać zalecane ćwiczenia również profilaktycznie, gdyż przyniosą one korzyści zarówno osobom młodym, jak i w starszym wieku. Dobrze też na wszelki wypadek nosić pieluchy dla dorosłych.

Trening mięśni Kegla (dna macicy) jest zatem podstawową metodą walki z nietrzymaniem moczu i zapewnia właściwe funkcjonowanie pęcherza. Polega on na nauce prawidłowego zaciskania mięśni łonowo-guzicznych. Warto wykorzystywać każdą okazję, aby wykonać kilka ćwiczeń – można trenować w domu, ale też w pracy, tramwaju, na ławce w parku itd.

W toalecie z kolei warto ćwiczyć przerywane oddawanie moczu. Polega to na zaciśnięciu mięśni i rozluźnieniu ich po kilku sekundach. Trzeba wykonywać kilka takich serii i najlepiej codziennie, co znacznie wzmocni mięsnie. Podstawą są bowiem regularne ćwiczenia, gdyż tylko one dają szansę na efekty. Co więcej, są one korzystne dla cierpiących na NTM, ale także jako działania profilaktyczne.

Farmakologia

Może się jednak okazać, że ćwiczenia nie przyniosą spodziewanych efektów, wtedy urolog wdroży leczenie farmakologiczne. W zaawansowanym stadium choroby to najlepszy sposób na problem z naglącym parciem na pęcherz.

Są to zwykle środki zmniejszające popuszczanie moczu i hormony regenerujące błonę śluzową cewki moczowej, dzięki czemu staje się ona bardziej szczelna. Wiele pacjentek potrzebuje także antydepresantów, gdyż w powodu krępujących objawów cierpią na znaczne obniżenie nastroju. Poza tym środki te wyciszają, a zatem osłabiają siłę skurczów pęcherza.

Ciężarki dopochwowe

Kobietom często przepisywane są także tzw. ciężarki dopochwowe przypominające metalowe kulki. Pacjentki kurczą mięśnie dna macicy, starając się przytrzymać ciężarek wysuwający się z pochwy. Podczas takich ćwiczeń pomocne mogą okazać się także pieluchy dla dorosłych. Na początku należy starać się utrzymać ciężarek chociaż przez minutę spaceru, a następnie zwiększać czas, aż do około 20 minut dziennie.

Zabieg chirurgiczny

Wysoką skuteczność przynoszą także zabiegi wykonywane przez chirurgów. Najczęściej kwalifikowane są do nich kobiety cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu, chorzy po operacjach gruczołu krokowego i osoby ze schorzeniami o podłożu neurologicznym.