Aktualności

Marek Belka nowym Prezesem NBP

Marek Belka nowym Prezesem NBP

12 czerwca, 2010 0 komentarzy

Wkrótce po zaprzysiężeniu w Sejmie prof. Marek Belka przyjechał do siedziby NBP i przejął kierowanie polskim bankiem centralnym. W czwartek, 10 czerwca 2010 roku, Sejm wybrał prof. dr. hab. Marka Belkę na urząd prezesa NBP. W piątek rano prof. Marek Belka złożył przed Sejmem przysięgę i wkrótce potem przyjechał do siedziby NBP i przejął kierowanie polskim bankiem centralnym.

Marek Belka ma 58 lat. Jest ekonomistą, profesorem, wykładowcą akademickim. Dwukrotnie był wicepremierem rządu RP i ministrem finansów. Od 2 maja 2004 roku do 31 października 2005 roku był prezesem Rady Ministrów. Bezpośrednio przedtem był dyrektorem ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku, odpowiedzialnym za reformę walutową, stworzenie nowego systemu bankowego i nadzór nad gospodarką.

Po ustąpieniu ze stanowiska premiera. został mianowany na stanowisko sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy (UNECE). W styczniu 2009 r. został dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ustąpił z tej funkcji w maju br. gdy wyraził zgodę na kandydowanie na prezesa NBP.

Prof. Marek Belka opublikował ponad 100 prac naukowych, poświęconych głównie teorii pieniądza i oraz polityki antyinflacyjnej w krajach rozwijających się. Specjalizuje się w zakresie ekonomii stosowanej oraz współczesnej myśli ekonomicznej.

Zarówno w trakcie przesłuchania przed sejmową komisją jak i w wystąpieniu na plenarnym posiedzeniu Sejmu, prof. Marek Belka deklarował, że będzie umacniał niezależność NBP i zarazem współpracował z rządem i innymi organami na rzecz wspierania polskiej gospodarki, o ile nie zagrozi to realizacji podstawowego celu NBP, jakim jest stabilność cen. Podkreślał też, że będzie chciał aktywnie uczestniczyć w dyskusji nad drogami rozwoju gospodarki.

Źródło: www.nbpnews.pl

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<