Aktualności

Asystent – nowy standard

Asystent – nowy standard

8 czerwca, 2010 0 komentarzy

W obecnych czasach stanowiska asystenckie, wspierające stanowiska menadżerskie są zdecydowanie zdominowane przez kobiety. Sytuacja ta wykształciła pewien wzorzec społeczny asystentki. Niestety, z reguły wzorzec ten sprowadza rolę asystentki do wykonywania czynności biurowych lub spełniania różnych poleceń szefa – najczęściej mężczyzny.

Świat wysokich stanowisk, wielkich korporacji czy też świat polityki zawsze potrzebował ogromnego wsparcia rzeszy ludzi, pracujących w cieniu na sukces swoich przełożonych. Od zawsze najbardziej wyrazistymi, ale także najczęściej pomijanymi autorami sukcesu, są osoby pracujące na stanowiskach asystenckich. W rankingu najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce stanowiska asystenckie z roku na rok zajmują coraz wyższą pozycję: w 2009 roku było to już siódma pozycja w Polsce, a dziewiąta na świecie. W raporcie z 2010 roku, w Polsce, stanowiska asystenckie zajmują już piątą pozycję wśród innych poszukiwanych. Bardzo istotną zmianą jest także to, że co raz częściej na tym stanowisku obsadza się młodych, energicznych, godnych zaufania mężczyzn. Jest to zupełnie nowy trend wykreowany na skutek zwiększonych oczekiwań menadżerów.

Szybkość zmian dokonujących się w naszym otoczeniu, nowe środki komunikacji, ogromna ilość informacji powodują, że wysokiej klasy menadżerowie coraz częściej świadomie poszukują profesjonalnego wsparcia asystenckiego. W odróżnieniu do swoich koleżanek, asystenci postrzegani są jako osoby bardziej zdeterminowane, bardziej dyspozycyjne czy też o umyśle bardziej ścisłym. Zadaniem nowoczesnego asystenta nie jest już tylko obsługa sekretariatu czy prowadzenie kalendarza przełożonego. Współcześnie nowoczesny asystent to doskonale wykształcony, władający językami obcymi, myślący analitycznie, dobrze zorganizowany i dyspozycyjny młody człowiek. Jego podstawowym zadaniem jest możliwie jak najszersze wsparcie dla menadżera w wykonywaniu jego obowiązków. To asystent dokonuje analiz, przygotowuje dane, filtruje informacje, sporządza raporty. Dominuje również w obszarze organizacyjnym planując i prowadząc dzień pracy swojego przełożonego, kontrolując jego czas czy przygotowując wszystkie niezbędne mu do realizacji zadań narzędzia. W ten sposób pozwala menadżerowi skupić się na właściwej pracy, polegającej na podejmowaniu strategicznych decyzji czy zarządzaniu ryzykiem.

– Z roku na rok dostrzegamy coraz większe zainteresowanie młodych mężczyzn  kierunkiem kształcenia technik prac biurowych ze specjalizacją sekretarz-asystent. – mówi Mirosława Popek, dyrektor Policealnego Studium Stenotypii i Języków Obcych. – Na bazie tego zainteresowania postanowiliśmy zmodyfikować ten kierunek, dodając więcej godzin z zakresu szeroko pojętej ekonomi, przetwarzania danych, oraz przedsiębiorczości. – uzupełnia Mirosława Popek.

Asystent jest też coraz częściej i chętniej angażowany przez polityków, którzy skupieni na budowaniu wizerunku i zaufania społecznego potrzebują ogromnego wsparcia analitycznego, informatycznego oraz prawniczego, aby sprawnie i dynamicznie prowadzić działalność polityczną. Asystenci często stanowią jednoosobowe centrum koordynacji, które na bazie wszystkich informacji przychodzących, produkuje odpowiednie schematy i wzorce gotowe do natychmiastowego wdrożenia.

Praca w roli asystenta to także ogromna możliwość uczenia się i podpatrywania najlepszych. To nieograniczony kontakt z ludźmi i codzienne nowe wyzwania. Naturalną sytuacją jest także fakt, że na kolejnym etapie rozwoju kariery, najlepsi asystenci, sami stają się odpowiedzialnymi menadżerami, a doskonała znajomość warsztatu zwiększa tylko ich zdolności przystosowawcze i pomaga szybciej wejść w nowe obowiązki.

Źródło: www.ogrodowa.edu.pl.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<