Wybór dobrej szkoły dla dziecka? To już nie jest takie trudne! – o kulisach tworzenia serwisu dla uczniów i ich rodziców www.eduranking.pl rozmawiamy z jego pomysłodawczynią i współautorką, Kamilą Tomaszewską.
EduRanking.pl to portal, na którym zebrane są wszystkie najważniejsze dane dotyczące polskich szkół publicznych i niepublicznych na każdym szczeblu edukacyjnym poza studiami wyższymi. Skąd wziął się pomysł na tak ogromne przedsięwzięcie?
Z mojego własnego doświadczenia. Gdy szukałam dobrego gimnazjum dla córki, zwracałam uwagę przede wszystkim na to, co dana szkoła ma do zaoferowania, czyli jakie zajęcia dodatkowe będą się w niej odbywały, ile jest uczniów w klasie i ilu nauczycieli pracuje w placówce, a przede wszystkim – jak uczniowie radzą sobie z testem gimnazjalnym, od którego może przecież zależeć to, czy dziecko dostanie się do najlepszego liceum. Musiałam przewertować dziesiątki stron internetowych i przeanalizować obszerne raporty dotyczące wyników testów gimnazjalnych opublikowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, co zabrało mi mnóstwo czasu, którego zresztą nie miałam w nadmiarze w związku z natłokiem obowiązków w pracy. Okazało się, że mój research przydał się nie tylko mojej córce, ale też dzieciom znajomych, proszących mnie o poradę. Pomyślałam sobie zatem, że może warto byłoby zaangażować innych rodziców, którym nie jest obojętne, do jakiej szkoły trafią ich dzieci, by wspólnie stworzyć portal ułatwiający rozeznanie się w ofercie edukacyjnej szkół. Zwłaszcza, że po trzyletnim gimnazjum wszystkich czeka powtórka – tym razem przy wyborze szkoły średniej.
A zatem współtwórcami portalu są też inni rodzice?
Tak, przede wszystkim matki, choć mamy w zespole również kilku zaangażowanych ojców. I chyba właśnie to zadecydowało w największej mierze o sukcesie portalu. Przy braku odpowiednich narzędzi rodzice mają do wyboru dwa wyjścia – albo mozolnie przeglądać wszystkie oferty szkół, albo od razu dać sobie spokój i posłać dziecko do najbliższej szkoły obwodowej. To jasne, że mniej więcej połowa Polaków wybiera to drugie wyjście, gdyż nie mamy czasu ani energii na sprawdzanie każdej szkoły z osobna. Brakuje też szybkiego dostępu do informacji, a zatem najczęściej wpływ na wybór szkoły mają w Polsce plotki przekazywane pocztą pantoflową. Czy nie lepiej je zweryfikować zanim wypełnimy podanie? Na szczęście udało mi się zarazić swoim pomysłem naprawdę aktywne i przedsiębiorcze kobiety. Razem stworzyłyśmy stronę przeznaczoną dla wszystkich – zarówno dla rodziców przedszkolaków, jak i dla ludzi dorosłych, szukających dla siebie odpowiedniej szkoły policealnej.
Czy oznacza to, że EduRanking.pl ma za zadanie pomóc w znalezieniu najlepszej, elitarnej szkoły?
Chcę tu podkreślić coś zupełnie przeciwnego, a mianowicie egalitarność naszego portalu – nie jest on skierowany do wąskiej grupy uprzywilejowanych użytkowników, lecz do każdego rodzica szukającego informacji o poszczególnych szkołach. Niektóre większe miasta mają takie dane dość przejrzyście uporządkowane, a inne – zwłaszcza mniejsze gminy i powiaty – nawet nie starają się posprzątać bałaganu. I tu nasza strona jest szczególnie potrzebna. Ważne jest też, że informacje podane na naszym portalu są dostępne dla wszystkich, bez konieczności zakładania konta, zgadzania się na otrzymywanie newslettera i każdorazowego logowania się do portalu. Zapracowane matki po prostu nie mają na to ani czasu, ani ochoty.
Czy łatwo było Pani zachęcić innych rodziców do współpracy przy tak ambitnym przedsięwzięciu? W końcu to bardzo wymagająca e-inicjatywa.
Początkowo wydawało mi się, że porywam się z motyką na słońce, przecież nie tak łatwo poświęcić swój wolny czas, którego nigdy nie mamy zbyt wiele, na udział w pracy pro bono, czyli w interesie społecznym. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że podobnie do mnie zdeterminowanych rodziców jest więcej. Skoro wizja e-platformy oraz potrzeba jej stworzenia była spójna i jasna dla wszystkich, każdy z twórców EduRankingu z chęcią poświęcił nie tylko swój wolny czas, ale też sporą cząstkę samego siebie.
Proszę na koniec zdradzić – jakim szefem jest kobieta? Zarządza pani zespołem silnych osobowości – rodziców, którzy wiedzą czego chcą i mają bardzo skonkretyzowane zdanie na wiele tematów.
O sobie mogę powiedzieć, że cechuje mnie ogromna determinacja w dążeniu do celu – to pewnie sprawiło, że zespół zgromadzony wokół EduRankingu działa naprawdę twórczo i konsekwentnie. Zainwestowałam sporo czasu oraz emocji w stworzenie tego zespołu i to się opłaciło – rozwój naszego portalu jest naprawdę dynamiczny i daje dużo satysfakcji. Oczywiście, byłoby to niemożliwe, gdybym nie była otwarta na zdanie innych ludzi i nie starała się ich zrozumieć, w końcu nie zawsze mam rację, a opinia każdego współpracownika może mnie wyprowadzić z błędu. Dzięki temu wszyscy nieustannie się od siebie uczymy, co na pewno przyda się również przy innych projektach. Razem jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, czego zapragniemy! Tak wiele jeszcze przed nami…
Kamila Tomaszewska – spełniona mama i kobieta, businesswoman z charakterem i ochotą, żeby robić coś dla innych. Pomysłodawczyni i współautorka nowej e-inicjatywy edukacyjnej www.eduranking.pl dedykowanej rodzicom i uczniom, ułatwiającej w nowatorski sposób dostęp do najważniejszych informacji o szkołach – na klik. Jeśli szukasz szkoły, kliknij: http://www.eduranking.pl/szkoly-w-polsce/ lub skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej portalu.
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.