Aktualności

Otwarcie Galerii Sztuki XX i XXI w.

Otwarcie Galerii Sztuki XX i XXI w.

21 stycznia, 2013 0 komentarzy

Galeria Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie została udostępniona publiczności 19 stycznia. Oprócz bogatego zbioru obrazów i rzeźb, zaprezentowane zostały również grafiki, rysunki, dzieła filmowe polskiej awangardy, fotomontaże i fotografie.

Kolekcje sztuki nowoczesnej i współczesnej MNW należą do największych zbiorów w Polsce. Najwcześniejsze składające się na tę kolekcję prace pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia, najnowsze zaś powstały w 2012 roku. O wyjątkowości i atrakcyjności galerii decyduje obfitość zbiorów Muzeum oraz wybór prac i sposób ich prezentacji. Znajdą tu swoje miejsce zapisy akcji artystycznych i performance’ów z ostatniego czterdziestolecia, twórczość tzw. kultury niezależnej lat 80. oraz wybór prac powstałych już w III Rzeczypospolitej. Oprócz dzieł uznanych twórców tj: Witkacy, Strzemiński, Stażewski, Sasnal, Łempicka czy Libera, pojawią się także te stworzone przez mniej znanych artystów.

Otwarcie Galerii Sztuki XX i XXI Wieku wpisuje się w obchody Jubileuszu 150-lecia  Muzeum Narodowego w Warszawie. Zainaugurowane 17 maja 2012 r. uroczyste obchody pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, połączone zostały z ponownym otwarciem placówki po remoncie. Remont Muzeum sfinansowany został kwotą 15 mln zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po trwających prawie rok przygotowaniach zaprezentowane zostały wówczas publiczności, trzy przearanżowane galerie stałe: Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego oraz Galeria Sztuki XIX Wieku.  Podczas inauguracji Obchodów Jubileuszowych został także otwarty zrewitalizowany Dziedziniec im. Stanisława Lorentza.

Na drugą połowę 2013 r. zapowiadane jest otwarcie trzech kolejnych Galerii MNW: Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras oraz Galerii Sztuki Średniowiecznej.

Muzeum Narodowe w Warszawie założone zostało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Modernistyczny gmach wzniesiono w latach 1927–1938. Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej.

Zapraszamy na uroczyste otwarcie Galerii XX i XXI Wieku- Muzeum Narodowe w Warszawie, 19 stycznia (sobota).

Źródło: www.mkidn.gov.pl

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<