Aktualności

Zimna woda i wiatrak to nie wszystko! Jak zabezpieczyć się przed upałem w domu?

Zimna woda i wiatrak to nie wszystko! Jak zabezpieczyć się przed upałem w domu?

11 sierpnia, 2015 0 komentarzy

Lato to czas wakacji, lenistwa, wyjazdów z rodziną i wysokich temperatur, które momentami bywają męczące. Najlepszym schronieniem przed wysokimi temperaturami okazuje się własne lokum. Wymarzony dom powinien być nie tylko piękny, lecz także funkcjonalny i ergonomiczny. Ta ostatnia wskazówka okazuje się szczególnie istotna zimą, ale również latem. W jaki sposób zabezpieczyć się w domowym zaciszu przed upałem? I dlaczego najczęściej obawiamy się zimy, a zapominamy o minusach lata?

 

O ocieplaniu domów za pomocą materiałów budowlanych czy kominków w salonach Polacy są wstanie powiedzieć więcej niż na temat tego, jak chronić domowników oraz zwierzęta przed wysokimi temperaturami latem. Wciąż bardziej obawiamy się mrozów niż upałów, a najczęstszą obroną przed tymi drugimi są wiatrak i zimne napoje.

 

Rolety to nie wszystko…

 

Rolety, markizy, zasłony pojawiają się niemal w każdym oknie. Spośród różnych rodzajów, kolorów, faktur tkanin chroniących przed promieniami słonecznymi można wybierać w nieskończoność. Część osób zapomina jednak o tym, że temperatura w domu zależy nie tylko od tego, ile słońca wpada do mieszkania. Osoby decydujące się na duże przeszklenia w domach mogą mieć kłopot ze słońcem w letnich miesiącach. Nawet jeśli uwielbiają wysokie temperatury i rozświetlone naturalnym światłem mieszkanie.

 

Zanim zaczniesz planować, pomyśl o upale

 

Jak stworzyć ergonomiczny dom i co to właściwie znaczy? Dom powinien służyć mieszkańcom przez długie lata i stanowić nie tylko schronienie przed zimnem, lecz także upałami. Co to oznacza w praktyce? Zgodnie z koncepcją zrównoważonego budownictwa już na etapie planowania domu należy wziąć pod uwagę fakt, że także ściany i dach nagrzewają się i wpływają na komfort życia domowników latem. Na etapie planowania domu trzeba zatem zwrócić uwagę na ustawienie budynku i materiały izolacyjne.

 

Większość osób planujących budowę domu skupia się na wnętrzu i wyglądzie budynku, ale obok tych istotnych kwestii wizualnych pojawia się równie ważny temat ergonomicznego budownictwa. Na etapie planowania domu powinniśmy pomyśleć przede wszystkim o tym, żeby dostosować budynek do polskiego klimatu – mroźnej zimy, słonecznej wiosny i ciepłego lata. Rozsądne planowanie i wybór odpowiednich materiałów sprawi, że nasz dom będzie się dostosowywał do potrzeb domowników wynikających z pogody. To zdecydowanie lepsze i ostatecznie oszczędniejsze rozwiązanie niż późniejsze inwestowanie w wiatraki czy dodatkową klimatyzację. Z naszego doświadczenia wynika, że Polacy zdecydowanie częściej boją się mrozów, ale o optymalnej temperaturze we wnętrzu latem najczęściej już zapominają – mówi Tomasz Flak z Dobre Domy Flak & Abramowicz.

 

Południowy zachód – kierunek: upał

 

Optymalne ulokowanie budynku względem stron świata pozwala kontrolować wpadające do wnętrza promienie słoneczne, panować nad nagrzewaniem się pomieszczeń i oświetleniem o każdej porze roku. Warto pamiętać, że latem we wnętrzach, w których okna wychodzą na południowy zachód, będzie najgoręcej. Zimą i jesienią usytuowanie domu od strony południowej staje się plusem – mniejsze wydatki na ogrzewanie i energię elektryczną.

 

Klimatyzacja – kiedy zacząć o niej myśleć?

 

Dziś klimatyzacja nie jest oznaką luksusu, ale potrzebą większości osób budujących dom jednorodzinny. Już na etapie projektowania domu warto zadbać o nowoczesny system centralnej klimatyzacji. Zazwyczaj dopiero po pierwszym sezonie mieszkańcy stwierdzają, że chcieliby zainwestować w klimatyzację, a na instalację systemu centralnego jest już za późno. Czujność i wcześniejsza inwestycja to nie tylko gwarancja ochłody i estetycznego pomieszczenia.

 

Rozgrzane ściany, czerwony dach

 

Zrównoważone budownictwo to również sztuka wyboru materiałów budowlanych – bezpiecznych dla środowiska i dostosowanych do warunków atmosferycznych. Chociaż przez ściany i dach do domu dostaje się mniej ciepła niż przez okna, to nagrzane mury oddają ciepło jeszcze kilka godzin po zachodzie słońca. Sypialnia na poddaszu to klimatyczne rozwiązanie, o którym marzy wiele osób. Latem może jednak stać się utrapieniem, jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację, a nagrzany przez słońce dach będzie „oddawał” wnętrzu ciepło. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie materiałów izolacyjnych, dzięki którym zimą dach i mury będą długo trzymały ciepło, a latem – szybko się ochłodzą.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<