ABC wdrażania norm ISO
20 grudnia, 2017Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna stworzyła wiele systemów, które pomagają organizacjom na całym świecie poprawiać wyniki działania. Najpopularniejszą normą jest ISO 9001, czyli System Zarządzania Jakością.
Do tej pory certyfikat tego systemu uzyskało już ponad milion organizacji. Często jest to pierwsza wdrażana norma w firmie, a w wielu staje się podstawą Zintegrowanego Systemu Zarządzania. W tym artykule opiszę jak przebiega uzyskanie certyfikatu i utrzymywanie systemów ISO.
Certyfikacja
Pierwszym krokiem jest oczywiście wdrożenie założeń wybranej normy w organizacji. Jednostki certyfikacyjne przeprowadzają szkolenia ISO dotyczące różnych systemów, z których dobrze jest skorzystać, aby dowiedzieć się jak praktycznie wykorzystać zapisy zawarte w dokumentach. Warto tutaj dodać, że niektóre systemy są uniwersalne i świetnie sprawdzają się w każdego rodzaju przedsiębiorstwie, natomiast inne przeznaczone są jedynie dla danej branży np. ISO TS dla branży motoryzacyjnej. Aby upewnić się, że system działa poprawnie warto zgłosić się wcześniej do jednostki certyfikacyjnej i wziąć udział w dedykowanym szkoleniu ISO, a następnie umówić się na audyt wstępny. Po tej próbnej kontroli należy zaplanować audyt certyfikacyjny. Po nim organizacja będzie miała jeszcze trochę czasu na poprawę ewentualnych niezgodności. Kiedy niezależny audytor stwierdzi, że wszystko działa zgodnie z wytycznymi, organizacja otrzymuje certyfikat.
Utrzymanie systemu
Certyfikaty są wydawane na okres 3 lat jednak nie oznacza to, że organizacja w tym czasie nie powinna wykonywać żadnych działań dotyczących systemu. Wręcz przeciwnie, wszystkie normy ISO zakładają ciągłe doskonalenie. Jednym z zadań, które ma służyć rozwojowi jest przeprowadzanie audytów wewnętrznych. Zajmują się tym pracownicy firmy, którzy ukończyli odpowiednie szkolenie ISO. Dodatkowo po roku oraz po dwóch latach od pierwszej certyfikacji przeprowadzane są audyty sprawdzające. Po upływie trzech lat natomiast wykonywany jest audyt recertyfikacyjny, który przedłuża ważność certyfikatu o kolejne 3 lat