Wycieczka do Łazienek Królewskich – jak zaplanować?
21 grudnia, 2017 0 komentarzyŁazienki Królewskie to obowiązkowy punkt wycieczki po Warszawie. Na podróż po zespole pałacowo-parkowym najlepiej wybrać się w pogodny, słoneczny dzień. Liczne alejki, piękne krajobrazy i architektura będą wówczas prezentowały się w całej swej okazałości. Łazienki to idealne miejsce zarówno na szybki spacer w czasie 48-godzinnej eksploracji Warszawy, jak również wspaniała okazja do spędzenia w ciekawy sposób całego dnia. Aby zobaczyć możliwie jak najwięcej, warto rozplanować sobie dokładnie czas. Charakter wycieczki jest też uzależniony od tego, co pragniemy zobaczyć i jaka część Łazienek jest dla nas najbardziej interesująca.
Godziny otwarcia
Odwiedziny muzeum oraz wnętrz budynków jest ściśle określone godzinowo, dlatego najlepiej sporządzić dokładny plan na zobaczenie każdego z nich. Jeżeli celem wycieczki jest spacer na świeżym powietrzu, wówczas możliwa jest większa dowolność. Warto też pamiętać, że od czasu do czasu Łazienki są zamykane na cały dzień, dlatego trzeba upewnić się, że nie jest to akurat dzień naszej wycieczki. Wszystkie informacje dotyczące godzin otwarcia poszczególnych sektorów są zawarte na stronie internetowej Łazienek Królewskich.
Łazienkowskie ogrody
Królewskie ogrody to gratka dla miłośników przyrody równocześnie zaaranżowanej w przemyślany i konsekwentny sposób oraz rządzącej się swoimi prawami. Można po nich błądzić godzinami, spotykając wiewiórki i co jakiś czas przysiadając na licznie rozlokowanych ławkach. Malownicze mostki przecinające stawy, oczka wodne i otoczone tunelami drzew alejki to doskonałe miejsca do robienia zdjęć oraz relaksu. Ogród Królewski został zaprojektowany w stylu włoskim na planie gwiazdy. Znajduje się w pobliżu Pałacu na wyspie i Amfiteatru. Ogród Modernistyczny otacza pomnik Fryderyka Chopina. Ogród Chiński to idealne miejsce na spotkanie z orientalną stylistyką z charakterystyczną pagodą i ażurowym mostkiem. Przecięty Aleją Chińską Ogród Romantyczny oferuje znakomity widok na położony na skarpie Belweder.
Architektura Łazienek
W trakcie spaceru koniecznie należy zobaczyć również liczne budowle, które są wspaniałymi zabytkami architektury klasycystycznej. Punktami obowiązkowymi są:
- Pałac Na Wodzie – zwany również Pałacem na Wyspie, to miejsce słynnych Obiadów Czwartkowych,
- Amfiteatr – Tetr na Wyspie, wzorowany na antycznym amfiteatrze w Herkulanum, jeden z najstarszych teatrów dworskich w Europie,
- Biały Domek – pierwszy pawilon wybudowany w Łazienkach na życzenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego,
- Pałac Myślewicki – jedna z nielicznych i zachowanych w pełni budowli w stylu wczesnego klasycyzmu,
- Pałac Belwederski – siedziba Prezydenta RP,
- Stara Oranżeria – z Królewską Galerią Rzeźby oraz Teatrem Królewskim, który jest zaliczany do najznakomitszych zabytków Warszawy.
W Starej Pomarańczarni można odpocząć i zjeść pyszne ciastko w znajdującej się wewnątrz kawiarni .
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.