Aż 65 proc. Polaków nie było u okulisty co najmniej od roku, a przeciętnie zdarza nam się to co 4 lata. Zapominamy, że tylko regularna kontrola pozwala na szybką reakcję w przypadku rozpoczynających się schorzeń oczu – profilaktycznie należy odwiedzać specjalistów raz na 2 lata, a w przypadku już stwierdzonych wad wzroku – minimum raz w roku.
Edukacja optyczna jest piętą achillesową w naszym kraju, stąd może wynika niewiedza, jak często i do jakiego specjalisty trzeba się udać – ten wybór nie zawsze jest oczywisty.
Czym różni się optyk od optometrysty i refrakcjonisty?
Okulista specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, jak również może pomóc w doborze odpowiednich szkieł lub soczewek korekcyjnych. Natomiast do zadań optometrysty zaliczymy m.in.:
- przeprowadzanie badań narządu wzroku, mających na celu postawienie właściwej diagnozy;
- dokonywanie pomiaru ostrości wzroku, pola widzenia przy użyciu specjalistycznego sprzętu;
- dobieranie szkieł i soczewek kontaktowych, przepisywanie recept;
- poradnictwo w zakresie pielęgnacji oczu i szkieł kontaktowych oraz ćwiczeń oczu;
Z pozoru specjalizacje te brzmią podobnie, jednak zasadniczą różnicą jest to, że tylko okulista może zająć się leczeniem stwierdzonego u pacjenta schorzenia. Do okulisty umawiamy się w sytuacji, gdy zauważymy pogorszenie widzenia lub niepokojące zmiany na oczach, odczuwamy bóle głowy i oczu. Natomiast refrakcjonista to osoba, która dobiera okulary i soczewki korygujące już stwierdzoną wadę wzroku, np. w przypadku jej pogorszenia.
Regularne badanie wzroku to pierwszy krok do dobrego widzenia. Zbadaj się w jednym z salonów Twoje Soczewki. W gabinetach można skorzystać z dwóch rodzajów badań:
- Badanie wzroku z doborem soczewek kontaktowych
- Badanie wzroku z doborem szkieł okularowych
Wizyta trwa ok. 30 minut. Pierwszym jej etapem jest wywiad medyczny, podczas którego specjalista pyta o oczekiwania i dotychczasowe doświadczenia związane z badaniem wzroku. Dalej następuje badanie komputerowe, które określa ostrość wzroku i ewentualną jego wadę. W przypadku badań z doborem soczewek kontaktowych, są one rozszerzone o dwa etapy:
- badanie stanu oka za pomocą lampy szczelinowej, co pozwala ocenić również stan powiek i filmu łzowego i eliminuje ewentualne przeciwwskazania;
- dobór soczewek kontaktowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, przede wszystkim wady wzroku i przekazanie soczewek próbnych, instrukcja ich użytkowania;
Wypisanie recepty na właściwe soczewki kontaktowe jest możliwe dopiero po wizycie kontrolnej, na której oceniane jest dopasowanie soczewek.
Gdzie można zrobić bezpłatne badanie wzroku?
Takie badanie można obecnie wykonać na terenie całego kraju, ale warto wybrać renomowany salon optyczny. W jaki sposób przygotować się do takich badań? Przyjdź kilka minut wcześniej, miej przy sobie wyniki ostatnich badań. Jeśli masz okulary korekcyjne, zabierz je ze sobą, a w przypadku soczewek – zdejmij je min. 30 minut wcześniej. Nie stosuj makijażu, który utrudnia rozpoznanie schorzeń, jak również może bezpośrednio zagrażać Twojemu zdrowiu – pyłek z kosmetyku, który znajdzie się w oku w trakcie badania, może nawet uszkodzić wzrok. Na dzień badań wzroku wybierz taki, w którym oczy nie są przemęczone – intensywna praca, np. przed komputerem może spowodować błędną diagnozę. Najlepiej skorzystaj również z komunikacji miejskiej, aby po badaniach nie poruszać się samochodem, ze względu na utrudnienia w widzeniu. Przed badaniem poinformuj specjalistę o swoim stanie zdrowia, przebytych chorobach i lekach, które przyjmujesz, zwłaszcza tych hormonalnych.
Zadbaj o swój wzrok już teraz i pamiętaj o regularnych wizytach.
[obraz_1]