Czy warto korzystać z księgowości uproszczonej online?
30 maja, 2019Osoby zaczynające swoją przygodę z własnym biznesem, powinny już na wstępie wybrać jaką księgowość zamierzają prowadzić i jaka będzie dla nich najlepsza. Na początku prostej i niezbyt skomplikowanej działalności najlepszą formą będzie księgowość uproszczona inaczej nazywana małą. Dobrym pomysłem jej usprawnienia i obniżenia kosztów jest zdecydowanie się na tą wykonywaną online.
Czym charakteryzuje się księgowość uproszczona?
Księgowością uproszczoną nazywamy zbiór pewnych prostych zasad, które dotyczą gromadzenia danych finansowych. Skutkuje to możliwością łatwego obliczenia zobowiązań podatkowych dla małych przedsiębiorstw. Stworzenie tej formy rozliczeń miało na celu względy praktyczne. Dla małych podmiotów gospodarczych narzucenie pełnej i skomplikowanej księgowości było by zbędne i wymagało większych obciążeń niż korzyści wynikających ze stosowania.
Kto może wybrać księgowość uproszczoną?
Taki sposób rozliczeń mogą wybrać takie podmioty jak: osoby fizyczne, spółdzielnie socjalne, spółki osób fizycznych (jawne, cywilne, partnerskie), jeśli przychody uzyskane w poprzednim roku z tytułu sprzedaży produktów, towarów czy też wynikających z innych operacji finansowych, nie przekroczyły 1,2 mln euro. Po przekroczeniu tej stawki firma musi zacząć rozliczać się w formie pełnej księgowości. Dobrą formą na jeszcze większe uproszczenie księgowości w swojej firmie będzie wybranie rozliczeń przez internet. Księgowość uproszczona online pozwala przedsiębiorcy skupić się na obowiązkach i nie pilnować limitów przekroczeń stawek czy też terminów rozliczeń. Często oszczędza nie tylko czas, ale również jest tańsza od fizycznego zatrudniania pracowników lub rozliczania samodzielnego.
W księgowości uproszczonej wyróżnić możemy trzy formy rozliczeń:
- kartę podatkową, czyli obliczenia na podstawie tabeli dostępnej na stronie organu wydającego Monitor Polski. Dostępna dla nielicznych przedsiębiorców
- książkę przychodów i rozchodów, czyli forma płacenia podatku w skali 18 lub 32 procent, obliczanego na podstawie dochodu
- ryczałt ewidencjonowany, czyli podatek obliczany w różnych stawkach, zależnych od określenia w ustawie, wynoszących od 3 do 20 procent a także płaconych od przychodu.
Zalety i rozwiązania prowadzenia księgowości
Forma uproszczonych rozliczeń jest dość łatwa i przejrzysta. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić swoje rozliczenia lub też skorzystać z formy online. Zaletą prowadzenia takiej księgowości jest brak skomplikowania tej formy rozliczeń oraz możliwość oszczędności, szczególnie ważnej przy zakładaniu działalności. Jeszcze bardziej ciekawym i darmowym lub bardzo niewiele płatnym rozwiązaniem jest księgowość uproszczona online, która będzie wykonywana przez profesjonalistów. Korzystając z tej opcji przedsiębiorca ma możliwość skupienia się na działaniu a nie na kolejnych obliczeniach podatkowych i pilnowaniu nowych ustaw.