Aktualności

Dlaczego warto zatrudniać pracowników powyżej 50. roku życia?

Dlaczego warto zatrudniać pracowników powyżej 50. roku życia?

15 maja, 2019 0 komentarzy

Wiele osób żyje w przekonaniu, że po 50. roku życia kończy się rozwój zawodowy. Tymczasem pracodawcy coraz chętniej zatrudniają dojrzałych pracowników, cechujących się dużym doświadczeniem i licznymi kompetencjami. Częściej dochodzi też do głosu reguła, zgodnie z którą w zespole powinny znajdować się osoby w różnym wieku – pozwala to spojrzeć na zadania i problemy z wielu perspektyw.

Ulgi dla pracodawców

Zatrudnienie osób po 50. roku życia niesie za sobą wiele korzyści dla pracodawców. Przedsiębiorcy decydujący się na współpracę z dojrzałymi pracownikami mogą liczyć na szereg ulg finansowych, wynikających z wieku zatrudnionych. Wśród nich znajdują się:

  • Roczna przerwa od opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
  • Skrócenie okresu opłacania tzw. chorobowego – pracodawca płaci jedynie za 14 dni nieobecności zatrudnionego w pracy (od 15. dnia koszty ponosi ZUS).
  • Dofinansowania szkoleń i kursów zawodowych.
  • Sfinansowanie wyposażenia stanowiska pracy.

Zalety pracowników po pięćdziesiątce

Pracownicy po 50. roku życia mają liczne zalety. Wielu ekspertów twierdzi, że wyróżniają się oni zdecydowanie większą motywacją do pracy, a także starają się zdobywać nowe umiejętności i kwalifikacje, dzięki którym nie będą odstawać od reszty zespołu. Co więcej, dojrzali pracownicy mają najczęściej na swoim koncie długoletnie doświadczenie zawodowe, dlatego doskonale wiedzą jak radzić sobie nie tylko w sytuacjach stresowych, ale również potrafią pracować pod presją czasu i umiejętnie rozwiązują wszelkie problemy. Specjaliście zajmujący się rekrutacją chwalą starszych pracowników za lojalność wobec pracodawcy – wielu zatrudnionych po 50. roku życia nie traktuje swojego miejsca pracy jako przejściowego etapu, ale wiąże z nim zazwyczaj długoterminowe plany. Starsi pracownicy odznaczają się także punktualnością i zaangażowaniem, a także komunikatywnością, dzięki której znacznie łatwiej można zbudować z nimi dobre relacje.  

W jakiej branży sprawdzi się dojrzały pracownik?

Według statystyk już co trzecia firma chętnie zatrudnia pracowników po 50. roku życia. Przedsiębiorcy doceniają ich przede wszystkim za umiejętności miękkie, dzięki którym odnajdą się oni niemalże w każdym środowisku, a także ogromne doświadczenie sprawiające, że doskonale poradzą sobie w wielu branżach. Osoby po pięćdziesiątce najchętniej zatrudnia się w:

1. Działach menedżerskich

Osoby po 50. roku życia chętnie wybierane są na menedżerów, odpowiedzialnych np. za zarządzanie pracą jednego z sektorów w przedsiębiorstwie czy organizowanie i koordynowanie działań danej grupy w firmie. Dojrzali pracownicy świetnie sprawdzają się w tej roli ze względu na kompetencje miękkie, a także umiejętności interpersonalne, które doskonale wpływają na pozytywną atmosferę w zespole.  

2. Consultingu

Consulting to niezwykle rozległa branża, w której najważniejszą rolę odgrywają konsultanci, czyli osoby, zajmujące się zawodowo doradztwem. Na stanowisku konsultanta świetnie odnajdują się osoby 50+, które nie tylko wzbudzają zaufanie, ale również świetnie radzą sobie w sytuacjach problemowych. Dzięki swojej wiedzy (np. w zakresie podatków, PR, marketingu) pomagają rozwiązywać kwestie, które do tej pory były dla klientów niejasne bądź zbyt skomplikowane.

3. Branży produkcyjnej

Pracownicy po pięćdziesiątce są zazwyczaj tak samo wydajni, jak ich młodsi koledzy, dlatego coraz więcej dojrzałych osób zatrudnianych jest w branży produkcyjnej. Może ona obejmować wyroby dla przemysłu ziemnego, żywnościowego, motoryzacyjnego czy elektromechanicznego. Niebagatelną zaletą dla dojrzałych pracowników jest możliwość pracy zmianowej, a także stabilne warunki zatrudnienia i pozapłacowe benefity. Zainteresowani tym sektorem znajdą pracę w Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, a także innych większych miastach.

4. Usługach

Mogłoby się wydawać, że branża usługowa jest zdominowana przez osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, ale nic bardziej mylnego. W tym sektorze bardzo chętnie zatrudniani są także dojrzali pracownicy, mogący pochwalić się świetną organizacją pracy i niezwykłą dokładnością. Wśród aktywnych zawodowo pań po pięćdziesiątym roku życia najpopularniejsze są firmy sprzątające lub opieka nad dziećmi, natomiast panowie zatrudniają się najczęściej w przedsiębiorstwach remontowych i transportowych.  

 		
						
				
	

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<