Aktualności

Elektryzujące się włosy – jak sobie z nimi radzić?

Elektryzujące się włosy – jak sobie z nimi radzić?

26 stycznia, 2016 0 komentarzy

Zjawisko elektryzowania się ciał jest procesem przekazywania im ładunku. Polega ono na dodaniu lub odebraniu elektronów z tego ciała. Proces ten zachodzi najczęściej pod wpływem tarcia, dotyku czy indukcji. Jako dzieci, często pocieraliśmy małe skrawki papieru np. o linijkę, i patrzyliśmy jak się unoszą. Niestety, w przypadku elektryzowania się włosów spoglądanie w lusterko nie sprawia już tyle radości. Problem ten, pojawiający się w szczególności jesienno-zimową porą, można zminimalizować.

 

Ładunki elektrostatyczne

 

Zjawisko elektrostatyczności jest wynikiem różnic w ładunkach elektrycznych ciał. Włosy, należące do tzw. nieprzewodników, mogą zostać naładowane elektrycznie poprzez pocieranie. Czy chcemy czy nie, nosząc szaliki, czapki i swetry nieustannie pocieramy włosy, które zawierają jony. Włosy w trakcie pocierania różnymi przedmiotami zostają naładowane jednoimiennymi ładunkami. Wszystkie włosy są naelektryzowane tak samo, czyli nie istnieje możliwość, aby jeden włos naelektryzował się dodatnio, a inny ujemnie. Natomiast ładunkiem o przeciwnym znaku zostaje naładowany przedmiot, z którym stykają się włosy. Zgodnie z prawami fizyki, jony jednoimienne przyciągają się, a różnoimienne odpychają. W ten sposób dochodzi do unoszenia się naszych włosów.

 

Na stopień naelektryzowania się włosów wpływa stan struktury włosów. Zamknięte łuski włosów nie są przepuszczalne dla dodatnich jonów z „zewnątrz”. W przypadku suchych i zniszczonych, czyli pozbawionych wilgoci, a także po intensywnych zabiegach fryzjerskich tj. farbowanie, łuski stają się otwarte, co umożliwia proces wnikania dodatnich jonów. W ten sposób dodatnie jony przenikniętych cząsteczek np. kurzu, zaczynają odpychać dodatnie jony włosa. Ponadto, bardziej podatne na proces elektryzowania się, są włosy często poddawane działaniu wysokiej temperatury np. podczas suszenia, prostowania. Nie służy również centralne ogrzewanie oraz noszenie odzieży chroniącej okolice głowy.

 

Co zrobić, aby zminimalizować problem elektryzowania się włosów?

 

  • Po pierwsze – pranie odzieży

Najczęstszym momentem, w których dochodzi do elektryzowania się powierzchni włosa, jest zakładanie czapki. Aby zminimalizować problem, należy wyprać ubrania, a w szczególności czapki i szaliki, używając płynu do płukania tkanin. Produkty tego typu mają antystatyczne właściwości. Już samo przetarcie zwilżoną dłonią płynem do płukania czapki, zmniejszy proces elektryzowania się.

 

  • Po drugie – odpowiednie akcesoria do czesania

Plastikowe grzebienie, popularne w damskich torebkach, również pogłębiają problem. Włosy należy rozczesywać grzebieniem czy szczotką, które zawierają naturalne elementy stykające się z powierzchnią skóry/włosa. W tym celu przydatne będą akcesoria drewniane lub zawierające naturalne włosie. W ofercie fryzjerskiej mamy również do wyboru antystatyczne grzebienie węglowe, a także szczotki jonizujące lub suszarki z funkcją jonizacji.

 

  • Zanim umyjesz włosy

W okresie jesienno-zimowym bardzo ważnym elementem prawidłowej pielęgnacji jest odpowiedni dobór kosmetyków, które nie tylko zregenerują uszkodzone łuski, poprawią wygląd końcówek, ale również zapobiegną elektryzowaniu się. Na początku warto odbudować uszkodzoną strukturę włosa stosują kosmetyki na bazie olejów roślinnych. Preparaty te zawierają kompozycje składników biologicznie czynnych, które odbudowują włókno włosa, ułatwią rozczesywanie, a także ochronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Większość preparatów należy nakładać na włosy na 10-15 min przed umyciem. Kosmetyk aplikuje się na suche lub wilgotne włosy, od nasady aż po same końce. Czasem producent proponuje również nałożenie ochronnego czepka, który dodatkowo ułatwi wnikanie substancji odżywczych. Taki zabieg, zwany również olejowaniem, warto powtarzać 2 razy w ciągu tygodnia. Rytuał olejowania można także wykonać na noc, a preparat zmyć dopiero rano. Kosmetyki służące do olejowania zawierają m.in. olej kokosowy, arganowy, winogronowy czy z oliwek. Wiele osób zastanawia się, jaki olej będzie odpowiedni. Otóż, w przypadku włosów suchych i zniszczonych poleca się olej migdałowy, jojoba czy sezamowy. Natomiast w przypadku włosów ze skłonnością do przetłuszczania warto zastosować oliwę z oliwek. Gdy na owłosionej skórze głowy występuje łupież, zaleca się zastosować kosmetyki wzbogacone o olejek z drzewa herbacianego. Warto wspomnieć, że w przypadku każdego oleju tzw. bazowego, można dodać kilka kropel olejów eterycznych, które wspomogą pielęgnację włosów i poruszą nasze zmysły.

 

Pamiętaj

Warto pamiętać, aby nie używać zbyt dużej ilości oleju. Nadmiar preparatu może być później trudny do usunięcia, a także będzie wymagać użycia większej ilości szamponu. Ponadto, stosując zabiegi olejowania, należy unikać produktów do pielęgnacji włosów na bazie silikonu.

 

  • Prawidłowa pielęgnacja

Wbrew powszechnej opinii, włosy należy myć tak często, jak tylko one tego wymagają. Jeśli włosy szybko się przetłuszczają, należy myć je nawet codzienne. Nadmiar łoju może wpływać na rozwój chorobotwórczej mikroflory i prowadzić do poważnych chorób owłosionej skóry głowy. W każdym przypadku, również związanym z problemem elektryzowania się, włosy należy myć odpowiednim szamponem, a następnie zastosować odżywkę. Włosy ze skłonnością do elektryzowania się należy pielęgnować produktami nawilżającymi, ponieważ odwodnienie kory włosa może spowodować elektryzowanie się. Poleca się szczególnie szampony i produkty kondycjonujące tj. odżywki przeznaczone do włosów z tego typu problemem. Sprawdzą się również odżywki bez spłukiwania, a także obciążanie włosa odpowiednimi olejkami i pastami, czasem gumami do włosów. Jeśli nie wykonujemy zabiegu olejowania, to pamiętać należy o zastosowaniu 2-3 razy w tygodniu maski odżywczej do włosów. Wiele z nich w swoim składzie zawiera substancje antystatyczne. Warto również pamiętać, że po zakończeniu mycia włosów, należy je spłukać chłodnym strumieniem wody, co umożliwi zamknięcie łuski włosa i zapobiegnie „puszeniu się”.

 

  • Suszenie i modelowanie

Celem zapobiegania uszkodzeniom struktury włosa jest suszenie chłodnym strumieniem powietrza. Niestety, suszenie takie potrwa nieco dłużej, ale zapobiegnie elektryzowaniu się. Jeśli suszysz włosy zaraz przed wyjściem z domu, należy osuszyć je do końca. Zimne i mroźne powietrze niekorzystnie wpływa na łodygę, sprzyjając wysuszeniu i elektryzowaniu się.

 

Podczas układania włosów, warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki przeznaczone do stylizacji. Rynek fryzjerski oferuje szeroką gamę produktów przeznaczonych do modelowania włosów z tendencją do elektryzowania. Produkty te nie tylko zmniejszą nasz problem, ale ochronią przed wysoką temperaturą. Ponadto, na zakończenie modelowania, tak jak w przypadku spłukiwania, tak i w przypadku suszenia, należy zastosować chłodny strumień powietrza, który „ostudzi” włosy.

 

Hitem na rynku fryzjerskim stały się szczotki, prostownice, lokówki jak i suszarki z technologią jonową. Jonizacja stabilizuje ładunek jonów we włosach, co zapobiega powtarzaniu elektryczności statycznej i skręcaniu się struktury włosa. Jonizacja nadaje również blask. Warto pamiętać, że tego typu przyrządy elektryczne z jonizacją wydają specyficzny dźwięk, przypominający trzeszczenie.

 

Podsumowanie

W celu uniknięcia oraz zminimalizowania problemu związanego z nadmiernym elektryzowaniem się włosów, powinniśmy przede wszystkim na pierwszym miejscu stawiać odpowiednią i regularną pielęgnację prawidłowo dobranymi preparatami, a także zapobiegać sytuacjom, w których dochodziłoby do pozbawienia wilgotności włosów. Prawdą jest także, że źle odżywiony włos, który jest pozbawiony odpowiednich składników odżywczych, jest skłonny do uszkodzenia oraz odwodnienia. Dlatego warto stosować dietę bogatą w krzem, biotynę oraz oleje roślinne.

Autor: dr n. med. Magdalena Wierucka-Rybak

 

Kosmetyki do pielęgnacji włosów znajdziesz na https://www.doz.pl/apteka/k214-Odzywki_i_maski_do_wlosow

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<