Aktualności

Kamica nerkowa – nie lekceważ objawów!

Kamica nerkowa – nie lekceważ objawów!

22 listopada, 2019

Kamica nerkowa to dość częsta przypadłość. Mówi się, że 10% Polaków i 5% Polek przynajmniej raz w życiu zmierzy się z atakiem kolki nerkowej. Pierwszy napad pojawia się zwykle między 20. a 40. rokiem życia u panów i między 50. a 70. u pań. Atak kolki nerkowej to już bardzo bolesny i dotkliwy objaw rozwiniętej choroby. Czasem organizm już wcześniej daje znać, że coś jest nie tak. Skąd się bierze kamica nerkowa, jakie daje objawy i jak zapobiegać oraz leczyć przypadłość? Podpowiadamy!

Co to takiego?

Kamica nerkowa polega na pojawieniu się w układzie moczowym złogów, czyli rzeczonych kamieni, zbudowanych z cząsteczek, które nie rozpuściły się prawidłowo w moczu. Kiedy ich stężenie jest zbyt duże, dochodzi do powstawania kryształków, później zaś – kamieni. To one dają objawy bólowe i to one nazywane są kamicą nerkową.

Kamień lub liczne kamienie czy piasek mogą przez lata nie dawać żadnych objawów. Rozwijają się, rosną i czasem osiągają duże rozmiary. Czasem mogą wywoływać tępy ból pleców. Typowym objawem kamicy jest jednak atak kolki nerkowej, czyli nagłego, silnego bólu, który określany jest czasem jako silniejszy niż bóle porodowe. Przyczyną dolegliwości jest przemieszczanie się kamienia z nerki. Wędruje w stronę moczowodu, podrażania go, a czasami częściowo zatyka. Ból umiejscowiony jest w okolicach nerki lub w dole brzucha – wtedy promieniuje do pachwiny. Chorzy często skarżą się również na nudności i wymioty.

Kamica nerkowa – przyczyny

Jako przyczyny kamicy nerkowej wymienia się najczęściej skłonności dziedziczne, wady w budowie układu moczowego, nieodpowiednią dieta, a nawet niektóre choroby. W każdej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, by dowiedzieć się, jakie są przyczyny kamieni nerkowych i jak leczyć przypadłość.

Na co dzień należy pamiętać o odpowiedniej diecie, piciu dużej ilości płynów i profilaktyce. Przydadzą się ziołowe mieszanki stworzone specjalnie po to, by wspierać pracę układu moczowego. Stawiajmy na odżywcze pokarmy, zrezygnujemy z używek, dbajmy o siebie i przeprowadzajmy regularne badania profilaktyczne.

Badania i konsultacje

Obecność kamieni często odkrywana jest przypadkiem przy okazji badania USG brzucha lub zdjęcia RTG. Diagnostykę wykonuje się również za pomocą badania moczu oraz jego dobowej zbiórki. W większości przypadków napad bólowy jest wywołany przez stosunkowo niewielkie złogi przemieszczające się przez moczowód. W takich sytuacjach przyjmowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych powinno wystarczyć. Pamiętajmy jednak, że każdorazowo warto skonsultować się z lekarzem, który zleci badania i postawi diagnozę oraz podpowie metody leczenia. Czasem niezbędna jest interwencja urologiczna – jeśli kamień jest zbyt duży, by wydalić go samoistnie lub jeśli zablokował on odpływ moczu.