Aktualności

Najważniejsze niszowe języki obce w 2017 dla managerów (m.in. holenderski)

Najważniejsze niszowe języki obce w 2017 dla managerów (m.in. holenderski)

21 grudnia, 2016

Znajomość język angielskiego nie jest obecnie czymś niezwykłym i rzadko spotykanym. Według światowego rankingu znajomość języka angielskiego jest w Polsce większa od takich krajów jak Niemcy, Szwajcaria czy Belgia. Jednak sama znajomość języka angielskiego to zbyt mało, aby dostać dobrze płatną pracę na przykład managera. Obecnie praca managera to jeden z najlepiej płatnych i pożądanych zawodów. Jest to także praca powiązana z wysokimi zarobkami, oraz z prestiżem.

Praca managera polega na zarządzaniu zespołem ludzi. Musi on także podejmować wiele  ważnych decyzji dotyczących działania całego przedsiębiorstwa. Obowiązki managera powiązane są także z kontaktami z wieloma osobami. Często są to osoby pochodzące z innych krajów, posługujące się mniej popularnymi językami obcymi. Oczywiście, przeważnie znają one język angielski, ale znajomość ich ojczystego języka będzie na pewno atutem,zrobi dobre wrażenie, przez  co ułatwi negocjacje z zagranicznymi kontrahentami.

Do najważniejszych języków niszowych przydatnych w pracy managera należą między innymi języki takie jak: islandzki, norweski, czeski, słowacki, japoński, chiński, koreański, holenderski.

Osoby przezorne myślące o swoim rozwoju zawodowym wybierają naukę tych języków. Jednak mała wciąż liczba osób podejmujących naukę języków niszowych powoduje, że zapotrzebowanie na specjalistów znających nietypowy język jest wciąż duża. Znajomość jednego z języków niszowych nie tylko zwiększa szanse na zatrudnienie, ale  daje także możliwość uzyskiwania większego wynagrodzenia za swoją pracę. Znajomość języków niszowych jest dobrze postrzegana, i osoba nimi władająca uchodzi za taką która jest zaradna, zdolna, a także kompetentna. Manager posiadający w swoim zespole ludzi o różnych narodowościach będzie miał ułatwione zadanie, żeby się z nimi porozumieć. Oczywiście większość osób będzie zapewne władała językiem angielskim, ale znając język niszowy dobry manager będzie także potrafił bardziej zrozumieć niektóre niuanse językowe związane konkretnie z danym krajem. Ucząc się języka obcego przeważnie także poznaje się chociaż niektóre informacje związane z kulturą danego kraju. Tego typu umiejętność może być bardzo przydatna w codziennej pracy osoby, która zarządza grupą ludzi.

Język czeski nie jest popularnym językiem obcym w naszym kraju.

W skali światowej jest na siedemdziesiątym trzecim miejscu pod względem częstości używania. Język ten należy do rodziny indoeuropejskiej i jest najbardziej spokrewniony z językiem słowackim.  Język ten jest jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Bliskie sąsiedztwo powoduje, że szczególnie mieszkańcy południowej części naszego kraju dość często mają do czynienia z językiem czeskim. Pokrewieństwo językowe sprawia, że można się w miarę prosto porozumieć, podobieństwa stwarzają również powody do śmiesznych sytuacji językowych. Bardzo wiele wyrazów z języka czeskiego przypomina polskie. Niekiedy różnica jest tylko w jednej literce, tak jak na przykład w wyrazie kark, który po czesku pisze się krk. Zapewne z tego powodu wzięło się popularne powiedzenie o „czeskim błędzie” Na pewno warto poznać ten język, który wbrew pozorom do najłatwiejszych języków do nauki nie należy.

Język chiński należy w naszym kraju do języków niszowych.

Pomimo tego, ze co roku jego naukę podejmuje stosunkowo duża liczba osób, to nie wszyscy są w stanie opanować znajomość tego odmiennego kulturowo języka. Manager znający język chiński choćby w podstawowym stopniu na pewno zrobi wrażenie na chińskim kontrahencie wypowiadając chociażby krótkie przywitanie w tym języku. Bowiem w oczach większości Chińczyków język jest ten bardzo trudny do nauki przez Europejczyka.

Kolejnym z języków uważanym za niszowy jest język holenderski.

Współpraca Polski z Holandią posiada długoletnią tradycję. Motorem współpracy pomiędzy naszymi krajami są kontakty biznesowe, oraz kontakty naukowe. W czasach największego rozkwitu powstało kilkaset spółek holendersko-polskich.   Bardzo wiele firm, oraz banków holenderskich posiada swoje placówki, lub przedstawicielstwa w naszym kraju. Królestwo Niderlandów jest jednym z potężniejszych  inwestorów w Polsce. Nastąpił wzrost wymiany we wszystkich dziedzinach pomiędzy naszymi narodami. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, że manager ze znajomością języka holenderskiego będzie miał otwartą drogę do  kształtowania swojej kariery. Język holenderski należy do grupy języków germańskich. Językiem tym posługuje się około dwudziestu siedmiu milionów ludzi na całym świecie. Dla kolejnych czterech milionów ludzi na całym świecie język holenderski jest drugim jakim się posługują. Jest to język, który jest nauczany w czterdziestu krajach przez ponad pół tysiąca wykładowców. Czy warto uczyć się języka holenderskiego? Odpowiedź na to pytanie musi być tylko jedna, oczywiście, że tak. Jest to język mało popularny i jego znajomość zawsze będzie czymś co wyróżnia. Zarządzanie grupą ludzi wymaga różnego typu umiejętności. Znajomość niszowych języków obcych w tym języka holenderskiego jest na pewno bardzo dużym atutem (https://preply.com/pl/holenderski-online).

Spośród niszowych języków obcych warto wybrać taki język, który perspektywicznie będzie przydatny w pracy zawodowej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się ich stopniowo wszystkich. Posługiwanie się językami obcymi, w tym chociaż jednym językiem uznawanym za niszowy świadczy o niezwykle otwartym umyśle. Ludzie posiadający otwarty umysł, kreatywność, brak lęku przed zmianami, oraz zainteresowani wprowadzaniem nowości bardzo dobrze radzą sobie w pracy managera. Idealny manager niekoniecznie musi być absolwentem studiów o kierunku zarządzanie. Natomiast znajomość języków obcych w tym języków niszowych jest bardzo ważną umiejętnością w tego rodzaju pracy.