Aktualności

Nawadnianie kropelkowe – na czym polega i czy warto w nie inwestować?

Nawadnianie kropelkowe – na czym polega i czy warto w nie inwestować?

7 marca, 2016 0 komentarzy

Na dużych obszarach uprawnych, w ogrodach i sadach samodzielne podlewanie roślinności jest bardzo czasochłonne. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest automatyczne zraszanie ogrodów z wykorzystaniem nawadniania kropelkowego. Dzięki temu zielone przestrzenie mogą się prawidłowo rozwijać, gdyż dostarczane są im odpowiednie ilości płynów. Jest to także krokiem w stronę oszczędności i ekonomicznego wykorzystania wody.

Linie kroplujące, taśmy i kroplowniki

Tego rodzaju sprzęty wykorzystuje się do nawadniania kropelkowego. Jest to bardzo wydajny system, dzięki któremu możemy z łatwością dostarczać wodę do roślin. Najczęściej stosuje się go w ogrodnictwie, sadownictwie, do podlewania traw oraz na plantacjach. Przy uprawach rzędowych najlepiej sprawdzają się linie kroplujące. Równomiernie posadzone krzewy, drzewa czy też inne rośliny ułatwiają zainstalowanie tego rodzaju systemu. Wówczas linie kroplujące z łatwością nawadniają każdy kawałek gleby, na której zostały rozmieszczone.

Równomierne dostarczanie wody do roślin

Tradycyjne metody podlewania skupiają się zazwyczaj na podlewaniu częściowym. Zaś nawadnianie kropelkowe dociera nawet do mało zauważalnych miejsc. W kroplownikach gromadzi się woda, która dzięki małym otworom przedostaje się na zewnątrz. Ważne jest również rozmieszczenie tychże wylotów w równych odstępach oraz zastosowanie niskiego ciśnienia, które ułatwia przepływ wody. Dzięki temu roślin stale otrzymują wodę w odpowiednich ilościach dostosowanych do ich zapotrzebowania, co pozytywnie wpływa na ich prawidłowe odżywienie. Woda uwalniana jest tylko wtedy, gdy czujniki wskażą suchość gleby poniżej założeń. Sprawia to, że dochodzi do znacznej oszczędności. Koszty utrzymania terenów zielonych obniżają się, gdyż system kropelkowego nawadniania ogranicza zużycie wody do minimum. Tego rodzaju instalacje można zaprojektować i zamówić za pośrednictwem firmy Tanake.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<