Aktualności

Zespół jelita drażliwego występuje częściej niż myślisz. Jak z nim walczyć?

Zespół jelita drażliwego występuje częściej niż myślisz. Jak z nim walczyć?

7 marca, 2016 0 komentarzy

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego. Według danych z dolegliwościami jej towarzyszącymi może zmagać się nawet do 22 proc. populacji, w tym przede wszystkim kobiet. Jak prawidłowo rozpoznać chorobę i skutecznie z nią walczyć?

 

Zespół jelita drażliwego, choć wiele osób spotyka się z jego nazwą pewnie po raz pierwszy, jest jedną z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Dolegliwości towarzyszące zespołowi jelita drażliwego są zwykle bardzo dokuczliwe i utrudniają codzienne życie.

 

Czym jest zespół jelita drażliwego?

 

Przyczyna występowania choroby nie została co prawda jednoznacznie określona, jednak lekarze i specjaliści zgodnie twierdzą, że jej rozwojowi sprzyja kilka głównych czynników. Wśród najczęstszych wymienia się zaburzenia flory bakteryjnej jelit, przebyte infekcje przewodu pokarmowego, a ponadto czynniki psychospołeczne oraz genetyczne.

 

Wyklucza się z kolei, by zespół jelita drażliwego był spowodowany zmianami organicznymi, czyli uszkodzeniami jelit, i biochemicznymi, czyli defektami w procesie przemiany materii.

 

Główne objawy zespołu jelita drażliwego

 

Uporczywy, kłujący lub piekący ból brzucha to jeden z głównych symptomów, jaki daje zespół jelita drażliwego. Objawy tej choroby obejmują także uczucie ucisku i pełności, wzdęcia oraz zaburzenia rytmu wypróżnień, czyli nawracające zaparcia oraz biegunki.

 

W przypadku nasilania się symptomów choroby może dojść również do wystąpienia pewnych zaburzeń w sferze psychologicznej. Ich konsekwencją są najczęściej znaczne pogorszenie samopoczucia oraz ciągłe uczucie lęku wzmagające przykre dolegliwości.

 

Zdecydowanie najbardziej dokuczliwym objawem zespołu jelita drażliwego jest ból brzucha – utrudniający, a niekiedy nawet uniemożliwiający codzienną aktywność. Jest on wywoływany przez skurcze mięśni gładkich – występują one niezależnie od naszej woli. Niemniej z bólem brzucha możemy skutecznie walczyć, stosując dostępne w aptekach środki rozkurczowe.

 

Jak leczy się zespół jelita nadwrażliwego?

 

Leczenie zespołu jelita drażliwego nie może jednak opierać się wyłącznie o przyjmowanie tabletek przeciwbólowych czy rozkurczowych. Dla rozpoznania przyczyn odczuwanych przez nas dolegliwości i prawidłowego rozpoznania choroby niezbędna jest konsultacja lekarska.

 

Po przeprowadzeniu wywiadu oraz analizie wyników badań, jeśli ich wykonanie okazało się konieczne, lekarz dobierze właściwą metodę leczenia. Kurację najlepiej prowadzić na kilku płaszczyznach, w tym między innymi zmieniając nieco swój jadłospis, co pozwoli nam nie tylko uporać się z objawami choroby, ale też zapobiegać jej nawrotom w przyszłości.

 

Mimo że całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego nie jest obecnie możliwe, chorzy nie są skazani na ciągle odczuwanie przykrych dolegliwości. Odpowiednio postawiona diagnoza, dobrze dobrane leczenie i przestrzeganie zaleceń lekarza to główne składniki sukcesu w walce z zespołem jelita drażliwego, dzięki którym będziemy mogli w pełni cieszyć się życiem.

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<