Aktualności

Niedobór witaminy D – sprawdź, czy ci nie grozi!

Niedobór witaminy D – sprawdź, czy ci nie grozi!

17 grudnia, 2018 0 komentarzy

Witamina D to bardzo nietypowy mikroelement. Choć nazywany jest witaminą, działa jak hormon. Zarówno nadmiar, jak i niedobór tej substancji może spowodować szereg nieprzyjemnych objawów i skutków – dlatego dbałość o jej odpowiednią podaż jest bardzo istotna dla dobrego samopoczucia i zdrowia organizmu.

Naturalne źródła witaminy D

Witamina D to substancja, którą organizm samodzielnie wytwarza dzięki procesowi syntezy skórnej pod wpływem promieni słonecznych. Niestety, w Polsce ten proces jest możliwy jedynie w okresie od końca kwietnia do początku września – tylko w tym sezonie podczas słonecznych dni działanie słońca jest wystarczająco silne. Nawet jednak w tym czasie takie czynniki, jak: zachmurzenie, mgły czy zanieczyszczenie powietrza utrudniają proces syntezy – dlatego nawet latem możliwy jest niedobór witaminy D. Aby zapewnić sobie odpowiedni jej poziom, należy przebywać na słońcu przez około 20 minut dziennie i nie stosować kremów z filtrem.

Innym naturalnym źródłem witaminy D są niektóre artykuły spożywcze. Należą do nich: tłuste sery i ryby, masło, jaja oraz niektóre grzyby. Warto jednak zaznaczyć, że zawartość tego cennego składnika w jedzeniu jest niewielka. Aby zaspokoić całe zapotrzebowanie szczególnie jesienią i zimą warto zadbać o suplementację.

Niedobór witaminy D – jak rozpoznać objawy?

Szczególnie jesienią i zimą wiele osób cierpi z powodu zbyt małej podaży tej witaminy. To sytuacja o tyle groźna, że początkowo łatwo pomylić jej objawy z innymi chorobami. Niedobór witaminy D często objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, jak: utrata apetytu i biegunka. Innymi symptomami, które mogą wskazywać na brak witaminy D są: obniżony nastrój, bezsenność, spadek odporności. Ważnym sygnałem mogą być również bóle kostno-mięśniowe oraz choroby przyzębia. Warto pamiętać, że z powodu niewłaściwej podaży tej substancji mogą cierpieć również dzieci.

Groźne choroby układu kostnego

Witamina D odpowiada za prawidłowe przyswajanie wapnia, dlatego jednym z długofalowych skutków jej niedoboru są choroby układu kostnego, jak osteoporoza, osteomalacja oraz krzywica. Osteoporoza polega zmniejszeniu się gęstości kości, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia ryzyka ich złamania. Z kolei osteomalacja występująca u dorosłych oraz krzywica która dotyka dzieci, to choroby polegające na rozmiękaniu kości. Do objawów u najmłodszych mogą należeć: osłabienie i wiotkość mięśni, zniekształcenie kręgosłupa, opóźnione ząbkowanie czy nadmierna potliwość. U dorosłych z kolei niepokojące powinny być bóle kości i mięśni, osłabienie i zniekształcenie kości.

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<