Worki pod oczami to poważny problem estetyczny wielu ludzi. Nie wiadomo do końca, co powoduje ich powstawanie ani jaką profilaktykę stosować, by ich uniknąć. Wiele kosmetyków przeznaczonych do ich zmniejszania działa niestety tylko powierzchownie, mimo że problem worków związany jest ze strukturą podskórną. Jak więc się ich pozbyć? Najbardziej skuteczna okazuje się plastyka powiek.
Wskazaniem do operacji górnych powiek najczęściej jest nadmiar rozciągniętej, luźnej skóry, która nieestetycznie marszczy się, tworząc swojego rodzaju małe fałdy. Widoczne jest to podczas patrzenia na wprost, gdy często sięga ona rzęs, niekiedy nawet kładąc się na nich. Zdarzają się również przypadki, w których rozciągnięte powieki mogą przysłaniać pole widzenia, co jest kolejnym powodem do przeprowadzenia zabiegu, również z przyczyn zdrowotnych. Operacja jest oczywiście wykonywana podczas znieczulenia – miejscowego lub ogólnego, najczęściej zależy to od woli pacjenta.
Od czego zacząć?
Należy wykonać badania laboratoryjne, zalecone przez lekarza wykonującego zabieg. Aby przystąpić do zabiegu, pacjent musi cieszyć się pełnym zdrowiem. Dodatkowo zabieg nie może zbiegać się z menstruacją, nie należy również przyjmować leków działających na obniżenie krzepnięcia krwi (na dwa tygodnie przed zabiegiem). Zabieg nie trwa długo, ponieważ nie powinien przekroczyć godziny.
Przebieg zabiegu na górnych powiekach
Zabieg polega na usunięciu nadmiaru mięśnia okrężnego oraz zbędnej skóry, niekiedy też zmniejsza się ilość tłuszczu oczodołowego. Kilka godzin po zabiegu pacjent może już wrócić do domu. Zaleca się stosowanie zimnych kompresów w ciągu kilku dni. Opatrunek stosuje się jedynie na ranie w postaci małego plasterka, zupełnie nieprzeszkadzającego w patrzeniu. Po około 5 dniach zdejmuje się szwy. Po operacji nie występują żadne bóle, w związku z czym nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych leków. Efekt pooperacyjny utrzymuje się na okres minimum pięciu lat, choć najczęściej jest to dłuższy czas (źródło: http://portal.abczdrowie.pl/plastyka-powiek).
Powieki dolne
Na zabieg powiek dolnych decydują się najczęściej osoby borykające się z problemem worków pod oczami. Związane jest to głównie z wiekiem, jednak również młode osoby mogą się z nim borykać, głównie z powodu budowy anatomicznej. Szczegółowe informacje na temat plastyki powiek są dostępne na stronie www.drchecinski.pl. Przygotowanie do zabiegu jest analogiczne do powiek górnych. Poniżej rzęs nacina się skórę, następnie unosi mięsień okrężny, po czym wypukły tłuszczyk modeluje i przemieszcza się tak, aby powierzchnia pod okiem była płaska. Efekty trwają tak długo, jak i w przypadku powiek górnych. Często obserwuje się dużo trwalsze rezultaty, gdy jednocześnie operowane są obie powieki.