Uzdrowiska opierające swoją ofertę na dobroczynnych właściwościach wód mają wieloletnią tradycję. Woda lecznicza wykorzystywana już w starożytności, poprawia stan zdrowia i doskonale wpływa na urodę. Zawarte w niej minerały, podczas kąpieli wnikają przez skórę, łagodząc różnorodne dolegliwości. Także temperatura wody, przekraczająca niekiedy 38°C, ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Szukając odpoczynku i regeneracji w uzdrowisku warto zapoznać się z jego ofertą, a zwłaszcza typem wody leczniczej, na której opiera ono swoje zabiegi.
Balneologia to jedna z najstarszych dyscyplin medycznych, stosowana już w starożytności. Zajmuje się badaniem leczniczych właściwości wód podziemnych i borowin oraz wykorzystywaniem ich w leczeniu uzdrowiskowym. Wody mogą być stosowane w postaci inhalacji, kąpieli, kuracji pitnych, a także okładów. Balneologia to usankcjonowana dyscyplina wiedzy medycznej, z której warto korzystać ze względu na jej pozytywne oddziaływanie na zdrowie oraz doskonały wpływ na urodę.
Woda dla zdrowia
W leczeniu balneologicznym wykorzystuje się rożnego rodzaju wody podziemne: szczawy, solanki, wody siarczkowe, radoczynne i termalne. Szerokie zastosowanie mają szczególnie wody siarczkowe, które wykorzystywane są w leczeniu takich dolegliwości jak: zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, dyskopatia, choroby ginekologiczne, przewlekłe choroby skóry (łuszczyca, zapalenia łojotokowe, zapalenia atopowe), miażdżyca, cukrzyca, reumatoidalne zapalenia stawów czy zaburzenia krążenia. Ponadto wykorzystuje się je w leczeniu chorób pochodzenia neurologicznego: neuralgii, neuropatii, zespołów korzeniowych czy niedowładów. Wodę siarczkową o najwyższym na świecie stężeniu siarki pozyskuje się ze źródła „Malina”, a wykorzystuje w leczeniu uzdrowiskowym w Solcu Zdroju (Malinowy Zdrój Hotel Medical SPA, Baseny Mineralne) oraz w Świeradowie Zdroju (Hotel Medical SPA Malinowy Dwór).
Woda dla urody
Wpływ kąpieli w wodzie siarczkowej na organizm zaczyna się już od momentu kontaktu ze skórą. Woda łagodnie złuszcza naskórek i stymuluje procesy jego odnowy. Działanie to wspomagają jej bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości. Efekt miejscowy to również pobudzenie mikrokrążenia, lepsze ukrwienie oraz metabolizm skóry. Z zabiegi z wykorzystaniem borowiny równie skutecznie regenerują naskórek i uszkodzone tkanki, a także zwiększają ukrwienie skóry. Po kąpieli w zawiesinie borowinowej skóra jest gładka jak aksamit.
Profilaktyka
Wody lecznicze zawierają różnego rodzaju dobroczynne dla zdrowa składniki, takie jak: sód, wapń, chlor, potas, siarka czy magnez. Dzięki kąpielom przenikają one do organizmu i uzupełniając niedobory, zapewniają jego prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym zapobiegają rozwojowi wielu dolegliwości. Przykładowo siarka zajmuje wysokie, piąte miejsce w hierarchii makroskładników mineralnych potrzebnych naszemu organizmowi i stanowi około 0,25% masy ciała dorosłego człowieka. Nie dziwi zatem, że zależy od niej praktycznie cała nasza uroda (piękne włosy, nawilżona i elastyczna skóra, mocna tkanka łączna, mocne paznokcie), a także gospodarka hormonalna, układ odpornościowy oraz przemiana materii. Jej niedobór przyczynia się do powstawania dolegliwości stawów i kłopotów ze wzrokiem. Dodatkowo przy braku siarki mocno obniża się przyswajalność potrzebnych organizmowi minerałów takich jak: magnez, krzem, sód, mangan, wapń, żelazo, chlor, jod i potas. Jej niedobory możemy uzupełnić korzystając z balneologii, a dokładnie z kąpieli siarczkowych.
Balneologia, wykorzystująca naturalne metody leczenia, staje się coraz bardziej popularna. Skutki uboczne nowoczesnych terapii oraz potrzeba zwolnienia tempa życia sprawiają, że nie poszukujemy już „cudownych” i szybkich środków, ale możliwości odnowy zmęczonego organizmu i odpoczynku, który zapewniają uzdrowiska stosujące balneologię.
Więcej informacji na temat kąpieli w wodzie siarczkowej o najsilniejszym na świecie stężeniu, znaleźć można na stronie www.malinowehotele.pl/malinowydwor/
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.