Aktualności

Soczewki zamiast okularów – poradnik dla początkujących

Soczewki zamiast okularów – poradnik dla początkujących

2 lipca, 2014 0 komentarzy

Noszenie okularów jest wygodne, lecz nie sprawdza się w każdej sytuacji. Trudno w nich uprawiać sport, przeszkadzać mogą zaparowane szkła. Alternatywą jest sięgnięcie po soczewki kontaktowe. Czym kierować się podczas ich wyboru?

Według danych ekspertów od 40% do nawet 50% żyjących na świecie osób wymaga korekcji optycznej wzroku. Jeżeli jesteś w grupie tych ludzi i zastanawiasz się nad ewentualną zamianą okularów na soczewki toryczne,

to z całą pewnością zadajesz sobie wiele pytań. Współczesny rozwój medycyny i nowoczesnych technologii pozwolił na stworzenie innowacyjnych soczewek. Za ich pomocą można skorygować praktycznie każdą wadę wzroku. Abyś mógł jednak w pełni i bezpiecznie korzystać z tego produktu, niezbędna będzie konsultacja z okulistą.

Dobór soczewek

Wizyta u okulisty jest ważna, bowiem lekarz będzie mógł nie tylko ustalić wadę wzroku, lecz także określić moc soczewek. W gabinecie możliwe jest też przeprowadzenie wstępnej oceny ich dopasowania. Dodatkowo specjalista powinien zapoznać pacjenta z zasadami prawidłowego zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek. Taka wiedza jest bezcenna i pozwalana na w pełni bezpieczne korzystanie z produktu niezależnie od sytuacji. Chociaż dbanie o soczewki toryczne nie dostarcza wielu kłopotów, to trzeba pamiętać, że tylko umiejętne wykonywanie poszczególnych czynności pozwoli na ich komfortowe użytkowanie.

Rodzaje soczewek

Konsultacja medyczna jest ważna, bowiem każde oko zbudowane jest w trochę inny sposób. Dodatkowo na rynku nabyć można różne rodzaje soczewek, które pozwalają na skorygowanie poszczególnych wad wzroku.

Wśród dostępnych produktów wymienić należy soczewki toryczne:

  •          wklęsłe – wykorzystywane przy krótkowzroczności,
  •          wypukłe – zaprojektowane tak, aby skorygować dalekowzroczność,
  •          cylindryczne – do korekcji astygmatyzmu.

Zakup niewłaściwych lub stosowanie przypadkowych soczewek może mieć fatalne skutki dla wzroku. Tej kwestii nie należy zatem bagatelizować, ale w pełni zdać się na opinię specjalisty.

Dlaczego warto?

Poza faktem, że soczewki toryczne w pewnych sytuacjach mogą być bardziej praktyczne, trzeba podkreślić, że we współczesnej ofercie producentów można znaleźć wyłącznie takie produkty, które produkowane są z materiałów silikonowo-hydrożelowych. Wśród ich zalet wymienić należy fakt, że przepuszczają tlen, dzięki czemu rogówka oka może swobodnie oddychać. W ten sposób pozwalają użytkownikowi na pełną aktywność fizyczną i jednocześnie są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<