Nie jest tajemnicą, że dzisiejsze kobiety są niezwykle aktywne, twórcze i podejmują się coraz to nowych wyzwań. Ponieważ jednak współczesna rzeczywistość nie sprzyja zdrowym nawykom musimy nauczyć się dbać o siebie, wsłuchiwać i reagować na to, co mówią nam nasze ciała. Czasem niestety coś przeszkadza. Te niespodziewane i nagłe bóle brzucha zna chyba każda z nas, w znacznie większym stopniu dotykają one kobiet. Prowadzone badania dowodzą, że w sumie nawet 25% populacji może cierpieć z powodu różnych dolegliwości. Jak sobie z nimi radzić?
Po pierwsze” profilaktyka
Stara zasada mówi, że łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zanim bóle brzucha się pojawią i będziemy musieli sięgnąć po środki farmakologiczne, stosuj o profilaktykę i zacznij wyrabiać dobre nawyki. Większość dolegliwości takich jak wzdęty brzuch ma swoje podłoże w codziennej diecie. Jemy w pośpiechu lub omijamy posiłki, czasem są one też niewłaściwie przygotowane albo brakuje w nich owoców i warzyw. Dlatego stosuj produkty wartościowe np. pełnoziarniste, a unikaj nam rozpoczynania dnia od kubeczka probiotycznego jogurtu. Błonnik z owsianki i owoców rozkręci Twój organizm i zapobiegnie przykrym dolegliwościom.
Po drugie: planuj
Wiosna to dobry moment, wówczas wiele z nas marzy o zrzuceniu zbędnego balastu w postaci brzuszka. Chcesz być fit i mieć płaski, a nie wzdęty brzuch? To można zaplanować. Planowanie powinno dotyczyć przede wszystkim rozkładu dnia, jeśli prowadzisz regularny tryb życia znajdź też czas na celebrowanie pięciu posiłków dziennie. Wzbogać dietę o świeże warzywa, nie unikaj owoców – są zdrowe. Pamiętaj o wodzie w diecie. Wzdęty brzuch czasem jest prostu wynikiem odwodnienia, mała ilość wody spowalnia nasz organizm. Wodę dozuj małymi porcjami po 100 do 200 ml do 2 litrów dziennie . Czasem nie obejdzie się bez pomocy z zewnątrz. Jeśli zmagasz się z nawracającymi bólami brzucha poszukaj wskazówek dietetycznych w zaufanych miejscach. Możesz tam znaleźć sporo przydatnych informacji na temat zdrowia i tego jak bezpiecznie pozbyć się trapiących cię kłopotów
Po trzecie: nie każdy ból jest taki sam, poradź się lekarza
Nie zawsze problem bólu to tylko chwilowe wzdęcia brzucha. Dolegliwości bólowe mogą mieć różne pochodzenie jak nerki czy wątroba i różną siłę. Czasem jest to sygnał, że niezbędna jest wizyta u lekarza. Pomyśl o tym, zwłaszcza jeśli mimo starań i zastosowanych porad objawy nie ustępują. Każda z nas potrafi rozpoznać bóle menstruacyjne i wie, że można je zwalczać za pomocą dostępnych i bezpiecznych środków rozkurczowych. Zanim jednak zaczniemy przyjmować jakiekolwiek leki, nawet te bez recepty, warto zasięgnąć porady lekarza. Jeśli bóle nie są bardzo silne lekarz może nam zalecić stosowanie np. Buscopanu, który łagodzi dolegliwości bólowe związane z menstruacją, ale może być pomocny także przy skurczowych bólach brzucha wywołanych niestrawnością czy zespołem jelita drażliwego. Lekarz znając naszą historię będzie wiedział czy nie ma przeciwwskazań, a farmaceuta podpowie nam jak dawkować lek.
Po czwarte i ostatnie: obserwuj swoje ciało
Niech Twoje obserwacje nie dotyczą tylko obszaru diety. Obserwuj także jakie inne sytuacje wywołują u ciebie niepożądane objawy czyli słynny skurcz brzucha. Prowadź dzienniczek, zapisuj obserwacje, aby wykorzystać je w przyszłości. Zadaj sobie także pytanie o to czy i jak możesz unikać tych stresujących sytuacji. Trudne spotkanie biznesowe? Wywiadówka w szkole twojego dziecka? Mandat za zbyt szybką jazdę? Naucz się radzić sobie ze stresem, skorzystaj ze wskazówek dotyczących ćwiczeń relaksacyjnych. Wiele dolegliwości mija kiedy opanujemy umiejętność wyciszania się w trudnych sytuacjach.
Zmieniając nawyki, wprowadzając nową dietę, zwiększając ilość ruchu w codziennym planie dnia, obserwuj swoje ciało i zobacz jak reaguje ono na te nowinki. Zmiany wprowadzaj stopniowo, pozwalaj organizmowi zaadaptować się do Twoich nowych zwyczajów. Ciało będzie ci za to wdzięczne i będziesz mogła zapomnieć o bólu brzucha.