Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, kiedy na myśli mamy wakacje. W okresie letnim wyjazdy nad polskie morze cieszą się ogromnym powodzeniem. Zimą natomiast rzadko kto myśli o wypoczynku nad Bałtykiem. Preferujemy wyjazdy w góry lub do ciepłych krajów. Niedoceniany jest tak korzystny o tej porze roku wpływ klimatu nadmorskiego na nasz organizm.
Zimą nad morzem naszym sprzymierzeńcem są wiatry oczyszczające nadmorskie powietrze. Dzięki korzystnemu rozkładowi wiatrów nad Bałtykiem, np. w Kołobrzegu, powietrze wolne jest całkowicie od alergenów i bogate w aerozole morskie zawierające cząsteczki m.in. chlorków, bromu, jodu oraz ozon. Aerozole te zawierają dodatkowo inne pierwiastki lecznicze pochodzące ze źródeł solankowych. Dlatego też przede wszystkim zimą, kiedy wysycenie aerozoli w związki mineralne jest najwyższe, w Kołobrzegu leczy się m.in. schorzenia górnych dróg oddechowych, alergie i astmę. Zalecane są szczególnie spacery, podczas których wiatr wnika głęboko wraz z oddechem do wnętrza naszego organizmu dostarczając mikroelementy
oraz jod, którego największe stężenie odnotowywane jest w okresie zimowym. Jod sprzyja leczeniu chorób tarczycy, z którymi mają częściej problemy osoby mieszkające na południu Polski. Szczególnie niebezpieczne są niedobory jodu w okresie ciąży. Powodują one bowiem zaburzenia rozwoju płodu. Lekarze zalecają, aby każde dziecko, a zwłaszcza z niedoborem jodu, spędziło kilka tygodni w roku nad morzem, a najlepszą porą jest właśnie zima.
Klimat plaży jest szczególnie bodźcujący i hartujący. Poza dobroczynnym działaniem nadmorskich wiatrów należy wspomnieć także o korzystnym w Kołobrzegu układzie temperatur. Badania wykazały, iż w stosunku do innych miejscowości Kołobrzeg wykazuje duże nasłonecznienie i małe wahania temperatur. Cechą charakterystyczną jest mała ilość dni bardzo gorących i bardzo zimnych. Zima w Kołobrzegu jest łagodna, gdyż ciepło nagromadzone o tej porze roku w akwenie morskim oddawane jest do powietrza. Szczególnie dobroczynny wpływ na wzmocnienie systemu odporności mają o tej porze roku kąpiele morskie. Warto wybrać się w tym celu nad morze z doświadczonymi członkami Klubu Morsa, którzy poinstruują nas, w jaki sposób przygotować się do kąpieli i z niej korzystać.
Poza walorami klimatycznymi dodatkowym atutem pobytu zimą nad morzem są przepiękne widoki. Szczególnie niezapomnianych wrażeń dostarczy nam Bałtyk podczas zimowych sztormów. Granatowo – białe morze w trakcie tego zjawiska to nieprawdopodobny krajobraz, który warto utrwalić na zdjęciu. Po szalejącym szkwale koniecznie należy się wybrać się na poszukiwania bursztynów, które wyrzuciła na brzeg buzująca wcześniej woda. Warto wówczas poszperać wśród patyków, glonów i kamieni, by znaleźć to cenne złoto Bałtyku.
Po spacerze w towarzystwie orzeźwiającego wiatru strefę wyciszenia znajdziemy w parku nadmorskim posadzonym na borowinie kołobrzeskiej. Jest to strefa specyficznego mikroklimatu kuracyjnego.
Zamiast zamykać się szczelnie zimą w domu, należy się ciepło ubrać i korzystać z uroków tej pory roku podczas spacerów na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, nigdy nie ma złej pogody, to my jesteśmy zazwyczaj nieodpowiednio ubrani. Aby na długo zachować zdrowie wskazana jest przynajmniej raz w roku zmiana klimatu. W ten sposób hartujemy swój organizm. Nie zapominamy oczywiście o naszych pociechach. Wielkim atutem pobytów zimą nad morzem, oprócz wymiaru zdrowotnego oraz walorów estetycznych, jest fakt, że jest to okres po sezonie wakacyjnym i ceny są atrakcyjne. Oprócz oszczędności znajdziemy tu spokój i przede wszystkim wzmocnimy nasz organizm.
Czy wiesz co to jest talasoterapia?
Talasoterapia – leczenie morzem, terapia wykorzystująca klimat morski, wodę, morską, muł, piasek, glony i inne substancje pochodzące z morza. Talasoterapii nie znajdziesz w głębi lądu ani w górach. Talasoterapii zażyjesz przy okazji spacerów po plaży, wdychając rześkie, świeże powietrze nasycone morskim aerozolem.
Dr n. med. Marzena Rypina
Kierownik SPA w Hotelu Zdrojowym Pro-Vita, dietetyk
Źródło: www.hotelprovita.pl
Foto: www.hotelprovita.pl
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.