Sprawdzamy czym jest baza szkoleń oraz kto i dlaczego powinien rozważyć skorzystanie z niej w trakcie planowania polityki szkoleniowej oraz budżetu na szkolenia. Inwestowanie w kapitał ludzki powinno być prowadzone w oparciu o przemyślane działania i z dbałością o zwrot z inwestycji. Czy baza szkoleń może poprawić efektywność wydatków na szkolenia?
Czym jest baza szkoleń?
Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale w Polsce zarejestrowanych jest ponad 20 tysięcy firm zajmujących się organizacją rozmaitych szkoleń, kursów, warsztatów czy też konferencji o charakterze merytorycznym i edukacyjnym. Jak więc zapoznać się z ich ofertą? Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą właśnie bazy szkoleń, czyli wyspecjalizowane strony internetowe agregujące oferty szkoleń i kursów organizowane przez bardzo wiele firm szkoleniowych. Jedną z tego typu baz szkoleń jest Eventis.pl – portal istnieje od 2006 roku i zajmuje się dostarczaniem informacji o terminach i miejscach nadchodzących szkoleń, kursów, konferencji i innych tego typu wydarzeń merytorycznych.
Jakie korzyści niesie korzystanie z bazy szkoleń?
Oszczędność czasu. Zgromadzenie na jednej stronie szkoleń i kursów organizowanych przez bardzo wielu organizatorów pozwala na znaczącą oszczędność czasu, gdy poszukujemy szkolenia na dany temat. Baza szkoleń pozwala wyszukiwać szkolenia nie tylko po temacie, ale również terminie, miejscu organizacji, organizatorze czy też cenie. Nie musimy dzięki temu odwiedzać dziesiątek stron internetowych organizatorów, gdzie szkolenia opisane są w zróżnicowany sposób, co najczęściej nie sprzyja porównywaniu ofert.
Dopasowanie do potrzeb. Ze względu na to, że większość baz szkoleń zawiera bardzo szczegółowo opisane oferty szkoleń pozwala to w efektywny sposób zapoznać się również z programem zajęć oraz sylwetkami osób prowadzących. Dzięki temu możemy dobrać odpowiednie szkolenie do naszych potrzeb. Zgodność danej oferty z naszymi potrzebami powinna być jednym z najważniejszych kryteriów podjęcia decyzji o wzięciu uczestnictwa w kursie. Warto również pamiętać, aby analizować nie tylko program prelekcji, ale również zapoznać się z formułą zajęć – nie każdy uczy się efektywnie podczas tradycyjnego wykładu czy pokazu slajdów z komentarzem. Jeśli dużo lepiej przyswajamy wiedzę w trakcie praktycznych ćwiczeń, wybierajmy warsztaty czy gry szkoleniowe.
Oszczędność pieniędzy. Rynek szkoleniowy w Polsce jest niezwykle zróżnicowany. Bardzo szybko możemy dostrzec, że to samo szkolenie, o bardzo zbliżonym czasie trwania, miejscu i programie merytorycznym, może mieć bardzo różną cenę w zależności od organizatora. Krótka analiza ofert szkoleń dostępnych na https://eventis.pl/szkolenia pokazuje, że powszechne są szkolenia, których cena zaczyna się od stu czy dwustu złotych, ale również takie, których cena sięga kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc porównywać poszczególne oferty, aby zapewnić sobie efektywne lokowanie budżetu szkoleniowego. Powinniśmy przy tym pamiętać, że przesadne odchylenia i w dół i w górę od średnich cen powinny zwrócić naszą uwagę. Na cenę szkolenia czy kursu składa się cały szereg czynników, są to i opłaty techniczne, takie jak koszty wynajmu sali szkoleniowej czy konferencyjnej, zakupu materiałów dla uczestników, wynajmu sprzętu do prowadzenia projekcji czy zajęć, poprzez koszty organizacyjne, takie jak koszt marketingu i promocji danego wydarzenia, aż po koszty związane z zapewnieniem jakości merytorycznej spotkania: gaża trenera i prowadzących, koszt materiałów szkoleniowych itp. Jeśli trafiamy na ofertę o wyjątkowo atrakcyjnej cenie warto przyjrzeć się jej w szczegółach, aby upewnić się, że organizator nie oszczędził na elemencie, który wpływa na jakość szkolenia czy kursu. Dlatego właśnie warto w szczegółach przeanalizować program, formę prowadzenia zajęć, życiorysy zatrudnionych do prowadzenia zajęć trenerów, czy też poznać miejsce, w którym odbędą się zajęcia, o ile nie jest to kurs online.
Wszystkie te elementy możemy sprawdzić dzięki korzystaniu z baz szkoleń, kursów i konferencji. Warto to robić, aby zapewnić efektywność prowadzonej polityki szkoleniowej i dobrze alokować budżet na szkolenia.