Aktualności

Defibrylator – odkryj moc urządzenia

Defibrylator – odkryj moc urządzenia

24 listopada, 2017

Serce to jeden z najważniejszych organów w ciele, dlatego trzeba dbać o jego kondycję, ale również przeprowadzać regularne badania.

W życiu pojawiają się jednak momenty, gdy trzeba działać szybko i skutecznie – defibrylator może uratować życie, poznaj to urządzenie.

W jaki sposób działa
Gdy dochodzi do zaburzenia lub zatrzymania akcji serce, trzeba działać szybko i skutecznie. Defibrylator przesyła do serca prąd stały o określonej energii, celem tego działania jest wytłumienie impulsów, które zaburzają pracę i uniemożliwiają powrót do regularnego rytmu. Są dwa rodzaje tego typu urządzeń – jednofazowe (pierwsze oraz kolejne wyładowania są na identycznym poziomie 360 J) oraz dwufazowe (pierwsze wyładowanie zaczyna się od 150 J, natomiast kolejne osiągają do 360 J).

Budowa – czyli jak to wygląda?
Prawie każde urządzenie ma podobną budowę na którą składa się jednostka centralna oraz dwie elektrody – dodatkowo wielofunkcyjne defibrylatory posiadają specjalne wyświetlacze, które pozwalają mierzyć m.in. EKG, czy ciśnienie tętnicze). Inną wersją są urządzenia typu AED, które przeznaczone są do użycia ratującego, dla osób które mają podstawową wiedzę – AED samo analizuje EKG poszkodowanego i podejmuje decyzję, czy defibrylacja jest wskazana. Wszystkie stosowane urządzenia muszą być dostosowane do wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 r. Sporo informacji na temat najnowszych rozwiązań znajdziesz m.in. na stronie Automatyczne defibrylatory zewnętrzne: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/emergency-care-resuscitation/automated-external-defibrillators

Program powszechnego dostępu do defibrylacji
Polska jest jednym z Państw w którym funkcjonuje Program powszechnego dostępu do defibrylacji z wykorzystaniem defibrylatorów typu AED. Według zaleceń urządzenia powinny znajdować się w miejscach, gdzie nagłe zatrzymanie akcji serca wystąpiło w przeciągu 5 lat. Bardzo ważnym punktem jest rozmieszczenie urządzeń, muszą się znajdować w miejscach które gwarantują dostęp do nich w czasie poniżej 2 minut. W wielu polskich miastach odbywają się także różnego rodzaju akcje m.in. „Trzebinia Miastem Bezpiecznego Serca”, „Impuls Serca” w Krakowie, czy program „Ratuj z sercem”.

Jak działać podczas defibrylacji AED
Jeżeli dojdzie do sytuacji w której osoba będzie potrzebowała defibrylacji, działaj według poniższego schematu (krok po kroku):
– włącz defibrylator
– podłącz kabel i naklej elektrody na klatkę piersiową poszkodowanego
– działaj według poleceń głosowych wydawanych przez urządzenie