Funkcjonalne oświetlenie poddasza – podpowiadamy, jakie lampy wybrać
10 maja, 2021Poddasze jest jednym z tych miejsc w domu, którego funkcjonalne oświetlenie bywa problematyczne. Jest tak za sprawą licznych skosów, ukrytych zakamarków i załamań ścian. O tym, że o wiele trudniej rozplanować ustawienie lamp na poddaszu wie każdy, kto zmierzył się z zadaniem zaaranżowania tego trudnego wnętrza. Jak odpowiednio doświetlić poddasze? I jakie lampy sprawdzą się w nim najlepiej? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika.
Dobrze zaplanowane oświetlenie na poddaszu – na co zwrócić uwagę?
Poddasze to wyjątkowo wymagająca przestrzeń, jeśli chodzi o aranżację. Pełne jest soksów, zakamarków i niedostępnych, nieustawnych obszarów, do których nie dociera światło. Oświetlenie, czyli rodzaj lamp oraz ich ilość najlepiej dobrać do wysokości skosów i kąta ich nachylenia.
Poddasze możemy oświetlić na kilka sposobów, w zależności od naszych potrzeb. Wiele będzie zależało od tego, jaką funkcję ma spełniać światło. Jeżeli poddasze jest strefą mieszkalną, będzie wymagało kilku różnych punktów świetlnych. Jeśli jednak służy za garderobę, wówczas zamontujemy jedno lub dwa źródła światła. W zależności od naszych preferencji, oświetlenie możemy traktować jako element dekoracyjny, albo podzielić nim wnętrze na strefy, co ułatwi nam życie i wpłynie na nasze bezpieczeństwo.
Jak funkcjonalnie rozplanować oświetlenie na poddaszu?
Dobrze dobrane oświetlenie na poddaszu to takie, które będzie nie tylko rozjaśniać wnętrze i wprowadzać przyjemny klimat, ale także pozwoli nam dostrzec wszystkie zakamarki bez wytężania wzroku.
Poszczególne pomieszczenia na poddaszu powinniśmy oświetlić zgodnie z ich przeznaczeniem. Ważne będzie sprytne i funkcjonalne rozmieszczenie lamp, tak by dawały odpowiednią ilość światła. Jeśli mamy taką możliwość, warto zamontować przynajmniej dwa różne źródła światła w każdym z pomieszczeń. Za pomocą oświetlenia można bowiem wyeksponować różne powierzchnie a inne ukryć, co warto wykorzystać, szczególnie na poddaszu.
Pamiętać także należy o oświetleniu przestrzeni roboczych, czy to w kuchni czy innym pomieszczeniu. Warto podkreślić, że wielkość wnętrza także ma znaczenie nie tylko dla rodzaju oświetlenia, ale także tego, jak lampy powinny zostać rozlokowane.
Jakie lampy wybrać na poddasze?
Zaaranżowanie oświetlenia poddasza na pierwszy rzut oka może wydawać się trudnym zadaniem. Jeśli jednak dokładnie przemyślimy, jaką funkcję ma ono pełnić, wybór odpowiednich lamp okaże się wyjątkowo prosty.
Lampy wiszące na poddasze
Oświetlenie ogólne jest bardzo ważne i nie należy z niego rezygnować nawet w najbardziej nieustawnym poddaszu. Jednakże ze względu na skosy zamontowanie głównej lampy może być problematyczne. Jeśli jednak posiadamy wystarczająco wysoki sufit, wiszące lampy będą nie tylko prezentować się stylowo, ale sprawią, że poddasze stanie się przytulne i klimatyczne. Na tego typu lampy sufitowe najlepiej zdecydować się w kuchni, jadalni lub salonie.
Punktowe oświetlenie sufitowe
Oświetlenie nie powinno nam przeszkadzać, dlatego dobrym wyborem będą lampy, które są umiejscowione jak najbliżej sufitu. Nie zahaczymy o nie głową, a to ważne, jeśli jesteśmy posiadaczami mieszkania z niskim stropem. Oświetlenie punktowe jest wyjątkowo efektowne, a za jego pomocą podkreślimy wyjątkowość załamań poddasza.
Z dostępnych na rynku lamp szczególnie dobrze sprawdzą się plafony oraz tego typu nowoczesne spoty sufitowe. Jeśli jesteśmy posiadaczami podwieszanego sufitu, z powodzeniem zamontujemy halogeny, które nade wszystko ucieszą oczy minimalistów.
źródło: light-home.pl
Kinkiety na poddaszu
Za pomocą kinkietów możemy regulować kąt padania światła, co czyni jest oświetleniem praktycznym, szczególnie w tak trudnych miejscach, jak poddasze. Tego rodzaju lampy charakteryzują się tym, że nie zajmują zbyt wiele przestrzeni. Znajdą swoje zastosowanie w każdym pomieszczeniu. W większości przypadków mieszkania znajdujące się na poddaszu posiadają niewielki metraż – kinkiety będą w nich rozwiązaniem idealnym.
Kinkietami z powodzeniem oświetlimy takie miejsca, jak ciemny korytarz oraz schody. Kierując padające z nich światło na podłogę poprawimy własny komfort podczas ubierania się do wyjścia, a także sprawimy, że przemieszczanie się po mieszkaniu będzie bezpieczne.
Z kolei ponadczasowe kinkiety z abażurami będą wspaniałą ozdobą sypialni, emitującą delikatne światło, które umili wieczorny relaks.
Jakie dodatkowe oświetlenie będzie przydatne na poddaszu?
Warto na poddaszu skusić się także na oświetlenie dekoracyjne. Poza swoją podstawową funkcją, jaką jest rozjaśnienie wnętrza, lampy pełnią także rolę ozdoby. Często to właśnie stylowa lampa potrafi nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Na poddaszu w celach dekoracyjnych sprawdzą się dobrze lampy stołowe. W sypialni stworzą intymny nastrój, a w salonie posłużą jako dodatkowe źródło światła do czytania.
Do oświetlenia dekoracyjnego możemy także zaliczyć takie stylowe lampy podłogowe. Ich zaletą jest mobilność, która sprawia, że w zależności od potrzeb będziemy mogli ustawić taką lampę w dowolnym miejscu. Pozwoli na doświetlenie wybranego miejsca, za jej pomocą dodamy sobie także więcej światła podczas wykonywania różnych czynności.