Aktualności

Jak być lepiej zorganizowanym?

Jak być lepiej zorganizowanym?

6 grudnia, 2018 0 komentarzy

Nie ma czegoś takiego, jak wrodzone lenistwo. Istnieje za to kilka trików, dzięki którym wykonywanie zadań staje się dużo prostsze. Twoja codzienność wydaje się być jednym wielkim chaosem? Brak Ci motywacji? Zatrzymaj się i przeczytaj, jakie zmiany warto wprowadzić w życie, żeby stać się bardziej zorganizowanym.

Posiłkuj się listami zadań

Listy z zadaniami do wykonania w poszczególne dni to podstawa dobrej organizacji. Dzięki nim będziesz wiedzieć, co krok po kroku powinieneś zrobić. Warto wprowadzić sobie w obrębie list hierarchię. Ustal, które zadania są dla Ciebie najważniejsze i zacznij od nich. Potem będzie już tylko z górki. Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji, wymyśl system nagradzania się za wykonane zadania. Nagrodą może być wszystko, co sprawia Ci przyjemność – jeden odcinek ulubionego serialu, smaczna przekąska czy lektura kilku stron wciągającej książki.

Nie trać poranków

Dla wielu osób wstawanie o wczesnej porze jest koszmarem. Jeśli lubisz dłużej pospać, spróbuj stopniowo przestawiać budzik o kwadrans. Nim się obejrzysz, zamienisz się w rannego ptaszka. Dlaczego warto to zrobić? Poranki wydłużają dzień, wtedy też najłatwiej wykonuje się zadania. Wyrobienie sobie takiego dobrego nawyku sprawi, że Twój organizm wpadnie w produktywny rytm. Przekonaj się, że warto!

Sprzątaj na bieżąco

Zabałaganione otoczenie nie sprzyja motywacji. Nic dziwnego, że działasz chaotycznie, jeśli za każdym razem witasz dzień ze stertą brudnych naczyń i porozrzucanych ubrań. Poświęć jeden dzień na gruntowne porządki, a potem działaj już systematycznie i bez zwlekania. Wystarczy, że codziennie będziesz poświęcać około pół godziny na sprzątnięcie bieżącego bałaganu. W ten sposób nigdy nie dopuścisz do sytuacji, w której nieporządek Cię przytłoczy.

Zrób miejsce na dokumenty

W każdym domu powinno znaleźć się wydzielone miejsce na ważną dokumentację. To bardzo ważne, ponieważ niektóre faktury czy gwarancję przydają się dopiero po kilku latach. Mając konkretną półkę z segregatorami czy teczkami, w parę chwil znajdziesz potrzebny dokument. Wesprzyj się technologią i zaopatrz się w drukarkę ze skanerem, czyli urządzenie wielofunkcyjne. Wydrukuj wszystkie dokumenty poukrywane w różnych zakamarkach komputera i uporządkuj je. Wyjątkowo istotne rzeczy, które posiadasz jedynie w wersji papierowej, możesz dodatkowo zeskanować i trzymać w specjalnie przeznaczonym folderze. W ten sposób dodatkowo zabezpieczysz się przed kradzieżą i różnymi nieszczęśliwymi wypadkami.

Zrób sobie przerwę od telefonu

Technologia ma tyle zalet, że trudno byłoby wymienić je wszystkie. Niestety czasami potrafi też utrudniać życie. Znasz tę sytuację, w której sprawdzasz szybciutko tylko jedną rzeczy, po czym orientujesz się, że od dwóch godzin oglądasz zdjęcia znajomych? Jeśli chcesz być osobą dobrze zorganizowaną, odkładaj telefon w momencie, kiedy musisz skupić się na wykonywaniu ważnego zadania. Setki bodźców, na jakie jesteśmy skazani korzystając z mediów społecznościowych i innych aplikacji, zdekoncentrują każdego.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<