Aktualności

Jak dbać o nieskazitelny uśmiech?

Jak dbać o nieskazitelny uśmiech?

28 maja, 2015 0 komentarzy

Nie ulega wątpliwości, iż podstawę dbania o nasze zęby jest ich prawidłowa higiena. Uczymy się tego już od najmłodszych lat po to, by nawyk ich codziennego szczotkowania pozostał z nami całe życie. Obecnie na rynku mamy do wyboru mnóstwo specyfików ułatwiających nam dbanie o zęby: rozmaite pasty, płyny do płukania jamy ustnej, nici dentystyczne itp. Jednak żaden z tych specyfików nie pomoże, jeżeli nie będziemy szczotkowali zębów regularnie i dokładnie. Powinniśmy robić to po każdym posiłku, a przynajmniej trzy razy dziennie przez około dwie minuty, robiąc delikatne, okrężne ruchy szczoteczką. A co jeśli nasze zęby już nie wyglądają najlepiej? Jak to zmienić?

Wybielanie zębów

 Zabieg wybielania zębów jest dość kosztowny i niestety negatywnie odbija się na szkliwie. Dlatego osoby chcące mieć bielsze zęby, mogłyby spróbować czegoś innego. Na początek może to być pasta wybielająca. Wiodące marki, na przykład Colgate, oferują szeroką gamę past wybielających. Pasty te w pewnym stopniu poprawiają koloryt naszych zębów poprzez ścieranie nalotu, który powstał na przykład z powodu codziennego picia kawy. Takie pasty mają wskaźnik ścieralności RDA, który informuje nas o mocy ścierających cząsteczek czyszczących zawartych w paście. Do codziennego stosowania zaleca się pasty o wskaźniku 45, natomiast te z wyższym można używać maksymalnie dwa razy w tygodniu. W przeciwnym wypadku można uszkodzić sobie szkliwo. Stosując pastę wybielającą przez kilka tygodni według zaleceń dentysty możemy dostrzec różnicę. Taka pasta usunie przebarwienia, dzięki czemu nasze zęby z pewnością będą bielsze.

Wzmacnianie zębów

Dla osób, które z kolei cierpią z powodu słabych, podatnych na próchnicę zębów poleca się inny specyfik. To pasta do zębów z fluorem. Fluor w niewielkich ilościach jest wręcz niezbędny dla naszych zębów, ponieważ wzmacnia szkliwo. Obecnie większość past zawiera pewne ilości fluorku sodu, ale są też takie, które mają go nieco więcej. Takiej pasty z fluorem nie można stosować zbyt długo, gdyż nadmiar fluoru w organizmie może z kolei doprowadzić do niebezpiecznej choroby, fluorozy – rozpoznamy ją po pojawieniu się białych plamek na zębach.

Chcąc skutecznie dbać o zdrowie i wygląd swoich zębów, warto przede wszystkim skonsultować się ze stomatologiem, który doradzi, jakie specyfiki stosować, by mieć zdrowe i bielsze zęby.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<