Kobiety są bardziej skłonne zrezygnować z interesującej pracy lub przenieść się na mniej wymagające stanowisko, kiedy ich mężowie pracują przez dużo większą liczbę godzin niż przeciętna – uważają socjologowie z Cornell University.
Od kobiet oczekuje się, że będą wykonywać większość domowych obowiązków i zajmować się dziećmi, tłumaczą naukowcy. Mężowie nie palą się do pomocy, nawet jeśli spędzają w pracy tyle samo czasu co ich żony. W rezultacie, w nawale domowej pracy, kobiety częściej przedkładają karierę męża nad własną.
Kobiety, których mężowie pracują więcej niż 60 godzin w tygodniu, rezygnują z pracy częściej niż kobiety, których mężowie pracują mniej. Z drugiej strony mężczyźni, których żony pracują 60 lub więcej godzin w tygodniu, wcale nie są mniej lub bardziej skłonni do odejścia z pracy niż ci, których żony nie pracują aż tak dużo.
Gdy praca w nadgodzinach staje się źródłem konfliktu w małżeństwie, pary często rozwiązują ten problem stawiając na pierwszym miejscu karierę mężczyzny. Zjawisko to najsilniejsze jest wśród pracowników z kadry kierowniczej, gdzie presja na czas poświęcany pracy oraz nastawienie na intensywne rodzicielstwo są bardzo silne. przepracowanie może prowadzić do tego, że wiele małżeństw, gdzie pracują obie osoby powróci do starego modelu: mężczyzna – żywiciel rodziny i kobieta zajmująca się domem – piszą w raporcie naukowcy. Badanie przeprowadzono na około 26 tys. pracowników.
(toy)
Źródło: praca.wp.pl
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.