Aktualności

Koncert Noworoczny Filharmoników Berlińskich

Koncert Noworoczny Filharmoników Berlińskich

28 grudnia, 2014 0 komentarzy

Retransmisja koncertu jednej z najwybitniejszych  orkiestr symfonicznych na świecie | 4 stycznia (niedziela), godz. 16.00
Kino Muranów

4 stycznia Kino Muranów zaprasza wszystkich wielbicieli muzyki na retransmitowany koncert Filharmoników Berlińskich. Tego wieczoru zespół poprowadzi Sir Simon Rattle, a gwiazdą wieczoru będzie wybitny pianista Menahem Pressler. Pochodzący z Niemiec nestor fortepianu wykona fortepianowy A-dur (KV 488) Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tego wieczoru usłyszymy także suitę z opery-baletu Zamorskie zaloty Jeana Philippe’a Rameau oraz suitę z opery Háry János.

Bilety w cenie 40 zł do kupienia w kasie kina Muranów. Czas trwania: 100′

Orkiestra Filharmoników Berlińskich powstała w 1882 roku w wyniku buntu części muzyków berlińskiej orkiestry Benjamina Bilse. Nowa orkiestra w 1887 roku przyjęła nazwę Berliner Philharmoniker i z powodzeniem zaczęła koncertować, stanowiąc liczącą się konkurencje dla bardziej wówczas cenionymi orkiestr z Wiednia i Lipska. Historie orkiestry kształtowali wybitni dyrygenci tacy jak Hans von Bülow, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan, Claudio Abbado, a obecnie Sir Simon Rattle.

Orkiestra słynie z perfekcyjnych wykonań i nagrań, dokonywanych głównie dla Deutsche Grammophon. Wykonania zespołu charakteryzują się wirtuozerią i perfekcyjnością. Orkiestra Filharmoników Berlińskich uznawana jest za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Prestiżowy brytyjski magazyn „Gramophone” umieścił ją w światowej „wielkiej piątce”.

Obecnie, od 2002 roku, dyrektorem artystycznym orkiestry jest Brytyjczyk Sir Simon Rattle. Anglik wprowadził orkiestrę w XXI wiek, nie tylko sięgając po bardzo zróżnicowany repertuar,
w tym słowiański, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Karola Szymanowskiego, ale także realizując nietuzinkowe projekty edukacyjne i medialne. Sławna, dzięki filmowi dokumentalnemu „Rhythm Is It!” („Rytm to jest to!”, 2004), stała się prezentacja baletu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego w wykonaniu Filharmoników Berlińskich i ponad tysiąca dzieci i młodzieży z różnych szkół Berlina. Wśród muzyków orkiestry zasiadają przedstawiciele 18 narodowości, w tym także Polacy, m.in. Daniel Stabrawa, który jest pierwszym koncertmistrzem orkiestry.


www.muranow.gutekfilm.pl

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<