Aktualności

Koniec roku MOBILizuje firmy

Koniec roku MOBILizuje firmy

22 grudnia, 2014 0 komentarzy

Aż 72 proc. menedżerów w polskich firmach nie dysponuje wyodrębnionym budżetem na rozwój firmowej strony internetowej lub e-sklepu. W efekcie, nie posiadają odpowiedniej infrastruktury do obsługi milionów mobilnych klientów – użytkowników smartfonów i tabletów. Z pomocą mogą przyjść niewykorzystane budżety marketingowe, dostępne zwłaszcza pod koniec roku. Jak skutecznie zainwestować te pieniądze w krótkim czasie?

Wartość polskiej gospodarki internetowej w ciągu ostatnich 6 lat podwoiła się, do czego w dużej mierze przyczynił się rozwój handlu internetowego. Już na koniec 2013 roku w Polsce działało ponad 20 tysięcy e-sklepów, a wartość rynku handlu elektronicznego wynosiła 25 mld zł. Tegoroczne prognozy mówią o nawet 20-procentowym wzroście. To dwucyfrowe tempo wzrostu, jakie utrzymuje się od kilku lat sprawia, że handel internetowy jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin rodzimej gospodarki. Jednocześnie jednak, zdaniem 70 proc. właścicieli e-sklepów, doszli oni do punktu, w którym konkurowanie ceną nie wystarczy i potrzeba bardziej innowacyjnych, nietypowych rozwiązań. Jednym z nich może być stworzenie mobilnej wersji sklepu internetowego. – Mamy już ponad 10 lat doświadczenia w branży, co daje nam ugruntowaną pozycję rynkową. Obecnie jesteśmy największym specjalistycznym e-sklepem foto-wideo w Polsce, co oczywiście sprawia, że klienci oczekują od nas więcej – mówi Jarosław Banacki, prezes zarządu Cyfrowe.pl. – Dlatego właśnie, postanowiliśmy stworzyć wersję mobilną naszego sklepu internetowego. Oczywiście przy ponad 20 tys. produktów i kilkuset zamówieniach dziennie potrzebowaliśmy rozwiązania, które to „udźwignie”; nie mogliśmy pozwolić sobie na półśrodki. Dlatego właśnie postanowiliśmy przy tym wdrożeniu skorzystać z rozwiązań ekspertów od mobile’u – firmy mGenerator.pl – mówi Jarosław Banacki, prezes zarządu Cyfrowe.pl.

Mobile nie tylko dla e-commerce

Jednak mobile to dobre rozwiązanie nie tylko dla handlu internetowego. Co prawda, według raportu mGenerator.pl „Handel mobilny w praktyce 2014”, zaledwie 5,3 proc. z ponad 2 tysięcy przebadanych firm posiada stronę w wersji dostosowanej pod smartfony i tablety, jednak Ci najwięksi już dostrzegają znaczenie kanału mobilnego. Nie można przy tym zapomnieć o popularności rozwiązań mobilnych wśród konsumentów. Już teraz co drugi Polak posiada smartfon, a blisko 90 proc. z nich codziennie wykorzystuje mobilny internet w poszukiwaniu informacji. Dlatego, w przypadku firm ważna jest nie tyle sama sprzedaż czy większa konwersja, związana z kanałem mobilnym, co przede wszystkim efekt wizerunkowy, a przede wszystkim świadome budowanie marki. – Jako lider rynku innowacyjnych usług cyfrowych, dostarczający na szeroką skalę szybki szerokopasmowy internet i cyfrową telewizję, odpowiadamy też na potrzeby mobilnych klientów. Przykładem jest tu chociażby aplikacja Horizon Go, pozwalająca na korzystanie z oferty telewizyjnej UPC na smartfonach i tabletach, czy też UPC Phone, która pozwala na swobodne korzystanie z telefonu stacjonarnego przez komórkę, również za granicą. Jednak mobilność to dla nas również sposób kontaktu z klientami, stąd niezwykle ważne jest dla nas posiadanie mobilnej wersji naszych kanałów komunikacji z mediami i otoczeniem, na czele z platformą UPC Newsroom – mówi Michał Fura, kierownik komunikacji korporacyjnej i public affairs UPC, która także skorzystała z oferty mGenerator.pl.

Mobilna konwersja najskuteczniejsza

2 na 3 polskich internautów to konsumenci cyfrowi, którzy dokonują zakupów online, jak również szukają informacji o firmach. Jak pokazują badania, w przypadku wyszukiwań lokalnych, najlepiej konwertują te mobilne. Warto zaznaczyć, że aż 78 proc. wyszukiwań za pomocą smartfonów kończy się zakupem. W przypadku tabletów odsetek ten wynosi 64 proc., wśród komputerów stacjonarnych i laptopów zaledwie 61 proc. – Nasz sklep posiadał już wersję mobilną, stąd wiedzieliśmy, że mobile sprzedaje. Jednak analizując współczynnik konwersji mieliśmy świadomość, że mogłoby być lepiej. Wersja oferowana przez naszą dotychczasową platformę e-commerce’ową była podstawowa, mało spersonalizowana i wizualnie z pewnością nie zachęcała do zakupu. Dlatego właśnie postanowiliśmy zainwestować w taką wersję sklepu mobilnego, która przyciągnie internautów i przemieni z większą skutecznością odwiedzających w klientów – mówi Tomasz Wójkowski, prezes HOJO.pl, największej w Polsce platformy internetowej łączącej firmy sprzątające z firmami i osobami poszukującymi profesjonalnych usług sprzątania. Wybór padł w tym przypadku na platformę mGenerator.pl, ze względu na elastyczność i kompleksowość oferowanych mobilnych rozwiązań. Dodatkowo, dzięki wdrożeniu nowego m-sklepu oferującego produkty do sprzątania mogliśmy wzbogacić go o nową funkcjonalność – zamawianie usług sprzątania, które również w ramach naszej działalności oferujemy. – dodaje Wójkowski.

Zwiększenie sprzedaży, poprawa konwersji, zaspokojenie potrzeb użytkowników czy też budowanie innowacyjnego wizerunku to efekty, jakie można osiągnąć dzięki wdrożeniu mobilnych rozwiązań – stron, sklepów czy aplikacji. Niezależnie od potrzeb mobile to dobre rozwiązanie zarówno dla firm małych, średnich czy globalnych koncernów. Dziś takie rozwiązania można wdrożyć niewielkim nakładem środków finansowych, a koniec roku to doskonały moment do przeprowadzenia MOBILizacji w biznesie.

Źródła:

  • Badanie „Wyzwania CMO 2014. Dokąd zmierza marketing?” (Microsoft, IAB Polska, Infotarget)
  • Raport „Homo informaticus: Jak cyfrowi konsumenci zachowują się w sieci” (EY)
  • Raport „Local Media Tracking Study,”(Burke, Inc.)

  • Raport mGenerator.pl “Handel mobilny w praktyce 2014”

***

mGenerator Sp. z o.o. jest firmą dostarczającą mobilne rozwiązania wspierające sprzedaż.

Dla przedsiębiorców pragnących stworzyć samodzielne innowacyjne, mobilne sklepy, strony i aplikacje udostępniliśmy, jako pierwsi na rynku, kreator mobilnych rozwiązań platformę mGenerator.pl. Dla klientów oczekujących indywidualnego podejścia, oferujemy najnowszej generacji, dedykowane i kompleksowe projekty.

###

Więcej informacji udziela:

Zbigniew Forjasz

Senior Account Executive

tel. + (071) 734 57 82

Praktycy.com PR i promocja

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<