Pojęcie startupu w Polsce popularne jest od paru już lat. Najprościej można to określić jako przejściową organizację czy nowo otwarte konsorcjum, jakie szuka dla siebie dobrego oraz korzystnego typu biznesowego. Podstawowym zamiarem startupu jest natychmiastowe otrzymanie zysku w związku z wprowadzeniem na rynek własnego artykułu, nie ponosząc przy tymże wielkich kosztów pieniężnych. Podstawowym zakresem działania startupów jest internet, gdyż dzięki temu mamy ogromną szansę na zwiększenie terytorium własnego działania – jest to swego typu gwarancja na efekt finansowy.
Na czym polega finansowanie startupów?
Przedsiębiorca ma kapitały. Z jakiegoś względu interesuje go finansowanie startupów. Po innej stronie mamy potrzebujących inwestorów. Strumień gotówki nie dochodzi do kieszeni inwestorów. Pieniądze pojawiają się na koncie spółki w zamian za udział w jej własności. Startup przestaje być nasz. Staje się wspólny. O tymże, jak bardzo powszechny staje się startup, rozsądzają istotne parametry inwestycji. Mówiąc w skrócie, chodzi o ustaloną wartość spółki przed podwyższeniem kapitału oraz wielkość gromadzonego kapitału.
Specyfika finansowania startupów
Startup to niezwykle charakterystyczny pomysł na interes. To forma, w jakiej więcej rzeczy „nie ma” aniżeli „jest”. Właściwie „nie ma”: kontrahentów, przychodów, zatrudnionych, funduszu, pewności, iż klient potrzebuje artykułu. Natomiast „jest” w zasadzie jedynie nadzieja przedsiębiorcy w to, iż należałoby plan rozwijać.
Finansowanie startupu pieniądzem wychodzącym od założyciela
Ze względu na duże zagrożenie przedsięwzięcia, jakie znajduje się w niezwykle wczesnej fazie rozwoju, najpopularniejszym źródłem finansowania startupu jest jego założyciel. Obok „wyłożenia” gotówki, założyciel startupu „daje” także swoją pracę. W pewnych sytuacjach tenże drugi „wkład” jest niejednokrotnie istotniejszy z punktu widzenia rozwoju startupu.
Finansowanie na wczesnym etapie rozwoju
Startupy mają dostęp do finansowania za pośrednictwem kredytów bankowych. Jeżeli taka możliwość jest mała, gdyż spółka nie istnieje, lub ma za mały staż rynkowy, inwestor musi poszukać odmiennego sposobu na opłacenie innowacji we własnym przedsiębiorstwie czy powstającej spółce. Jednym spośród takich urządzeń inwestycyjnych będzie wsparcie gospodarcze dla nowoczesnego stratupu ze strony kapitałów Venture Vapital (jedna spośród form kapitałów Private Equity). Pozwolą one na finansowanie projektów handlowych, przeważnie bardzo pionierskich, na pierwszym etapie rozwoju.