Aktualności

Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie z nim poradzić?

8 grudnia, 2021

Każdy poród to wyzwanie dla organizmu kobiety. Niestety czasem nie wszystko idzie tak, jakby się tego chciało i pojawiają się tak zwane skutki uboczne. Jednym z nich jest nietrzymanie moczu po porodzie. To dolegliwość, która potrafi zrujnować nie tylko normalny tryb życia, ale także psychikę młodej kobiety. Jak sobie poradzić w tej trudnej sytuacji?

Nietrzymanie moczu po porodzie pojawia się wtedy, gdy cewka moczowa przestaje prawidłowo funkcjonować z powodu nadmiernego rozluźnienia mięśni dna miednicy. Problem ten pojawia się częściej po porodach naturalnych, a znacznie rzadziej po tak zwanych „cesarkach”. Nietrzymanie moczu po porodzie zdarza się bardzo często, gdy w trakcie akcji porodowej trzeba użyć kleszczy lub próżnociągu, bo wówczas ryzyko utraty napięcia mięśni lub wręcz ich uszkodzenia wzrasta wielokrotnie. Częstą przyczyną braku kontroli nad oddawaniem moczu jest także nadwaga lub wręcz otyłość. W większości przypadków ta przykra dolegliwość powinna ustąpić samoistnie, ale niestety czasem wymaga leczenia, wielu dodatkowych zabiegów i mnóstwa cierpliwości.

Nietrzymanie moczu po porodzie – jak leczyć?

Najpierw należy wdrożyć leczenie zachowawcze, którego najważniejszym elementem jest ćwiczenie mięśni dna miednicy. Mięśnie Kegla należy ćwiczyć już w okresie ciąży, bo jeśli są sprawne i sprężyste, to znacznie ułatwiają naturalny poród. Z kolei po porodzie pracę nad kondycją tych mięśni można rozpocząć już kilka dni po urodzeniu dziecka. W czasie połogu rzadko jednak stosuje się farmakoterapię, która też może zwiększyć napięcie zwieracza pęcherza. Tu decyzja zależy już od lekarza specjalisty – urologa lub ginekologa.

Bardzo skuteczne w leczeniu poporodowego nietrzymania moczu są zabiegi elektrostymulacji. Mięśnie dna miednicy poddaje się działaniu prądu o niskiej częstotliwości. Jeśli kupi się specjalne urządzenie, takie zabiegi można wykonywać nawet w domu. Jeszcze bardziej obiecującymi zabiegami są te wykorzystujące promienie lasera. Ścianki pochwy poddane działaniu lasera obkurczają się i nabierają sprężystości. Wzrasta wówczas miejscowo tempo naturalnej produkcji kolagenu, co przywraca okolicznym mięśniom pierwotną kondycję.

Jak funkcjonować z nietrzymaniem moczu?

Na czas poporodowego nietrzymania moczu warto sięgnąć po środki higieniczne, które umożliwią młodej mamie normalny, aktywny tryb życia. Z pomocą przychodzą chociażby majtki chłonne, które szyje się bardzo podobnie do zwykłej bielizny, a więc można je nosić na co dzień, nie odczuwając niemal żadnej różnicy. W okresie utrzymywania się dolegliwości konieczne jest także zachowanie szczególnej higieny, ponieważ w warunkach nietrzymania moczu bardzo łatwo można nabawić się infekcji.

Nietrzymanie moczu po porodzie może utrzymywać się kilka tygodni i jest to uznawane za zupełnie normalne zjawisko. Jeśli dolegliwości trwają dłużej, należy zasięgnąć porady lekarza. Gdy trwają dłużej niż pół roku, konieczna jest specjalistyczna konsultacja i być może niezbędny będzie zabieg operacyjny.