Jak większość ludzi na początku roku zapewne:
wyznaczasz sobie cele – albo
ustalasz, co chcesz osiągnąć – albo
tworzysz listę życzeń – albo
robisz listę postanowień noworocznych.
Ale zapewne tak jak większość ludzi już pod koniec stycznia poddajesz się, odpuszczasz sobie, zbaczasz z obranej drogi, wracasz do poprzedniego stanu rzeczy albo po prostu nie udaje ci się zrealizować większości postanowień.
Prawdziwą tragedią nie jest to, że ludziom nie udaje się zrealizować wybranych przedsięwzięć, ale to, że każdy kolejny rok takich porażek powstrzymuje ich od marzeń, osłabia ich determinację i powoduje utratę nadziei. Każdy kolejny rok osłabia też ich wiarę we własne możliwości, pewność siebie, poczucie własnej wartości.
Ale nie musi tak być.
Możesz zrealizować swoje postanowienia.
Możesz osiągnąć wyznaczone przez siebie cele.
Możesz spełnić swoje marzenia.
Zmiany wymagają jednak trzymania się pewnych wskazówek. Kluczem do sukcesu jest bycie mądrym; wyznaczanie sobie mądrych celów (po ang. SMART) zgodnie z zasadą S.M.A.R.T (S.M.A.R.T. – akronim od ang. Specific, Measurable, Attainable, Realistic, Tangible; dosł. sprytny), oznaczającą, że cel powinien mieć pięć podstawowych cech – powinien być konkretny, mierzalny, osiągalny, realny, uchwytny. Przyjrzyjmy się tym cechom:
- Konkretny (specific) – jedną z najważniejszych cech skutecznego wyznaczania celów jest wybieranie konkretnych celów. Wybór konkretnego celu oznacza, że wiesz doskonale, co chcesz osiągnąć. Im lepiej i konkretniej określisz swój cel, tym większa będzie jego „moc przyciągania”, innymi słowy, tym łatwiej będzie go urzeczywistnić. Nasz umysł bardzo przypomina komputer: jeśli wprowadzisz błędne dane, uzyskasz błędne wyniki.
Wprowadzisz (wyznaczysz) konkretne cele – otrzymasz konkretne rezultaty. Dokładnie tak jak komputer, Twój umysł pracuje tylko z tym, co do niego wprowadzisz. Cała sztuka leży we właściwym programowaniu.
Pierwszą podstawową czynnością, która może ukonkretnić Twoje cele, jest ich zapisanie. Zapisując je czarno na białym, jasno zobaczysz, czy są konkretne czy też nie. - Mierzalny (measurable) – Twój cel musi być także mierzalny. Mierzalność oznacza, że jest łatwy do zmierzenia. Musisz dokładnie wiedzieć, gdzie się znajdujesz w każdym momencie działania. Musisz dokładnie wiedzieć, ile pracy jest jeszcze przed Tobą. Chodzi tu o odnotowywanie wyników.
Czy potrafisz sobie wyobrazić dwa zespoły grające w koszykówkę przed tysiącami fanów bez notowania wyników – grające po prostu do momentu, gdy mają już dość?
Jeśli Twoje cele nie są mierzalne, to oznacza, że grasz bez zapisywania wyników. Nie wiesz, czy wygrywasz, czy przegrywasz; czy właśnie osiągasz lepsze od zamierzonych postępy, czy zostajesz z tyłu; czy rośniesz, czy umierasz.
Aby Twoje cele były mierzalne, ustal sposób ich mierzenia. Użyj wykresu lub dziennego, tygodniowego czy miesięcznego sposobu mierzenia postępu prac. Zawsze wiedząc, na jakim etapie jesteś, będziesz mieć jasną świadomość kolejnego etapu. - Osiągalny (attainable) – aby Twoje cele były osiągalne, muszą być w możliwe do zrealizowania. Nie mogą naruszać praw fizyki. Nie powinny również łamać żadnych praw etycznych czy przepisów prawnych – innymi słowy, Twoje cele powinny być zarówno możliwe, jak i warte zachodu.
- Realny (realistic) – realne cele są różne dla różnych ludzi. Realne cele zależą od tego, kim jesteś dzisiaj. Jeśli ktoś nigdy nie ćwiczył, to wyznaczenie sobie jako celu biegu maratońskiego w najbliższą sobotę nie będzie realne. Jeśli jednak solidnie trenujesz i masz już doświadczenia z maratonem, będzie to prawdopodobnie realny cel. Zależy to od tego, gdzie jesteś teraz.
Kluczem do wyznaczania sobie realnych celów jest dogłębna znajomość siebie. Oznacza to świadomość tego, kim jesteś i gdzie jesteś teraz. Aby to osiągnąć, zacznij pisać własną, osobistą/prywatną historię życia. Zawrzyj w niej kompletny opis swojej osoby. Tylko dzięki znajomości siebie możesz wyznaczać sobie realne cele. - Uchwytny (tangible) – właściwością, która ma moc „turbodoładowania” Twoich celów w stopniu dużo większym niż cokolwiek innego, jest fakt wybrania uchwytnych celów. Większość ludzi nie wie, co zrobić, by ich cele stały się uchwytne. Aby Twój cel stał się uchwytny, musisz być w stanie doświadczyć go zawczasu. Innymi słowy, musisz uzmysłowić sobie swoje uczucia i przeżycia po osiągnięciu celu.
Gdy ustalasz sobie konkretny cel, zazwyczaj potrafisz go „zobaczyć”. Ale by sprawić, żeby Twój cel stał się uchwytny, musisz go również móc usłyszeć, poczuć, powąchać czy przeżyć emocjonalnie. Możesz doświadczyć swojego celu zawczasu jedynie wtedy, gdy potrafisz zaangażować jeden z tych pozostałych zmysłów. A tylko wtedy, gdy umiesz doświadczyć swoich celów zawczasu, będą one miały wystarczającą moc pozwalającą Ci przezwyciężyć Twoje dotychczasowe wzory postępowania.
Czy teraz wiesz już jak możesz zacząć realizować swoje noworoczne postanowienia?
Autor: Marek Socha/Randy Slechta LMI
Artykuł pochodzi ze strony coaching w biznesie www.mdp-mdp.pl
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.