Pajączki na nogach
1 czerwca, 2016Pajączki na nogach to nie tylko problem estetyczny. Świadczą bowiem o rozpoczynającej się przewlekłej chorobie żylnej, która nieleczona może prowadzić do tak poważnych konsekwencji jak owrzodzenia kończyn. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć problemu pajączków, a odpowiednio wcześnie wdrożona terapia może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i poprawić komfort życia.
Jak powstają pajączki na nogach?
Pajączki naczyniowe czyli teleangiektazje to poszerzenia śródskórnych naczyń żylnych przyjmujących kształt „miotełek”, „wachlarzy”, czy właśnie „pajączków”. Poszerzone naczynka na nogach najczęściej mają sine lub brunatnoczerwone zabarwienie i znajdują się na bocznych powierzchniach goleni i ud. Przyczyną powstawania pajączków jest utrudniony odpływ krwi z kończyny, spowodowany uszkodzeniem zastawek żylnych, których funkcją jest zapobieganie cofaniu się krwi płynącej w kierunku serca. Gdy zastawki działają nieprawidłowo, w kończynach dolnych zaczyna zalegać krew, co powoduje wzrost ciśnienia żylnego. W efekcie pojawiają się obrzęki, utrudniony jest także dostęp tlenu do tkanek kończyny co skutkuje powstawaniem przebarwień, a nawet owrzodzeń. Gdy leczenie nie zostanie wdrożone na etapie teleangiektazji, pojawiają się żylaki kończyn dolnych.
Do czynników ryzyka przewlekłej choroby żylnej należą:
- wiek – ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem;
- płeć żeńska;
- czynniki genetyczne;
- praca w pozycji siedzącej lub stojącej, mało aktywny tryb życia;
- nadwaga, otyłość;
- ciąża;
- zaparcia;
- wady postawy (przede wszystkim płaskostopie).
Jak rozpoznać przewlekłą chorobę żylną?
We wczesnym okresie rozwoju choroby pajączkom na udach i goleniach towarzyszy bardzo często uczucie „ciężkości” nóg, zazwyczaj nasilające się wieczorem, a ustępujące po odpoczynku z uniesionymi kończynami. Występują bolesne skurcze mięśni łydek, uczucie rozpierania, bólu i pieczenia. Gdy choroba postępuje, pojawiają się żylaki na nogach, czyli trwałe poszerzenia żył powierzchownych. W okolicy kostek lub na grzbiecie stóp powstaje obrzęk, początkowo ustępujący po nocy. Kończyna może być zaczerwieniona, występują przebarwienia, rumieniowe wysypki i stwardnienia skóry.
Aby potwierdzić podejrzenie przewlekłej choroby żylnej (obrzęki kończyn dolnych mogą występować także przy chorobach serca czy nerek oraz zaburzeniach odpływu limfy) konieczne jest wykonanie badania USG z kolorowym dopplerem żył kończyn dolnych.
Jak leczyć pajączki na nogach?
Leczenie żylaków i popękanych naczynek na nogach obejmuje farmakoterapię, kompresjoterapię oraz metody zabiegowe. Stosuje się przede wszystkim preparaty zawierające diosminę, rutynę, hesperydynę oraz dobesylan wapnia. Substancje te zwiększają napięcie ścian naczyń, zmniejszają ich przepuszczalność oraz zapobiegają nadmiernemu zlepianiu się płytek krwi. W efekcie zmniejszają lub zapobiegają powstawaniu obrzęków, pękaniu małych naczyń krwionośnych, działają przeciwzapalnie i usprawniają przepływ krwi w żyłach. Dostępne są także wyciągi z kasztanowca, miłorzębu japońskiego czy kłączy ruszczyka kolczastego, których stosowanie łagodzi objawy towarzyszące występującym pajączkom i żylakom, oraz wzmacnia napięcie naczyń żylnych.
W aptekach bez recepty występują także kremy, które oprócz wymienionych wyżej substancji zawierają także niacynę i witaminę C. Ich stosowanie przeciwdziała pękaniu naczynek, zmniejsza widoczność pajączków i poprawia wygląd skóry.
Leczenie uciskowe – kompresjoterapia
Kompresjoterapia jest to leczenie stopniowanym uciskiem, zmniejszającym się w kierunku pachwiny za pomocą przeznaczonych do tego typu terapii pończoch lub podkolanówek uciskowych. Metoda ta spowalnia rozwój przewlekłej niewydolności żylnej, można ją również stosować profilaktycznie u osób znacznie obciążonych czynnikami ryzyka. Ucisk kończyny powoduje między innymi poprawę pracy zastawek żylnych, zmniejszenie obrzęków, wzrost przepływu krwi przez naczynia. Elastyczne pończochy, podkolanówki i rajstopy zakłada się rano w pozycji leżącej przed wstaniem z łóżka, a zdejmuje dopiero na noc. Do przeciwwskazań stosowania kompresjoterapii należy niedokrwienie tętnicze kończyn, ostra choroba zapalna skóry, zaawansowana niewydolność serca, zapalenie stawów kończyn dolnych i źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze.
Jak usuwać pajączki naczyniowe?
Z zabiegów małoinwazyjnych stosowanych w leczeniu pajączków naczyniowych, najczęściej stosowana jest laseroterapia, a w przypadku żylaków skleroterapia (wstrzyknięcie do naczynia specjalnej substancji, która uszkadzając śródbłonek, powoduje reakcję zapalną, a w efekcie końcowym zarośnięcie naczynia). Wykonywane są także klasyczne zabiegi operacyjne usunięcia żylaków, których nie wolno przeprowadzać w przypadku towarzyszącej niedrożności żył głębokich. Pamiętać jednak należy, że zabieg nie usuwa przyczyny choroby – możliwe jest więc ponowne pojawienie się zmian chorobowych w naczyniach, które przed terapią były niezmienione.
Jak zapobiegać przewlekłej niewydolności żylnej?
Aby zapobiec przewlekłej niewydolności żylnej lub spowolnić jej rozwój, bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowego przepływu krwi przez żyły kończyn dolnych. W ułatwieniu odpływu krwi z kończyn istotną rolę odgrywa pompa mięśniowa czyli kurczące się w trakcie poruszania mięśnie nóg, które wypychają krew w kierunku serca. Dlatego aby pompa mięśniowa pracowała prawidłowo bardzo ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia – regularne uprawianie sportu (przykładowo jazdy na rowerze, pływania), redukcja nadwagi, a w przypadku siedzącej pracy unikanie pozycji „noga założona na nogę”. Odpoczywać należy z nogami uniesionymi ku górze – w nocy stopy powinny znajdować się powyżej serca. Panie powinny zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie – nie powinien on być wyższy niż 3–4 cm, oraz z obcisłych ubrań. Niewskazane są także gorące kąpiele, korzystanie z sauny, opalanie się. Należy bezwzględnie zrezygnować z palenia papierosów, a stosowanie doustnej antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej zdecydowanie skonsultować z lekarzem.
Dowiedz się więcej o pajączkach na nogach na: http://wylecz.to/pl/serwis/leki/leczenie-pajaczkow-na-nogach-teleangiektazji.html