Aktualności

Raport – Powrót apetytu na ryzyko

Raport – Powrót apetytu na ryzyko

16 października, 2012 0 komentarzy

Początek tygodnia rozpoczął się niezbyt dobrze dla ryzykownych aktywów. Parkiety azjatyckie notowały spadki dyskontując perspektywy niższego wzrostu gospodarczego w Chinach. Główna para walutowa testowała poziom 1,2900. Podstawowe czynniki ryzyka związane są nadal z groźbą opuszczenia przez Grecję strefy euro oraz niepewnością odnośnie terminu wystąpienia Hiszpanii z wnioskiem o pomoc. W tej ostatniej kwestii mnożą się możliwe scenariusze. Źródła podają, że Hiszpania może wystąpić z takim wnioskiem po wyborach lokalnych 21 października lub nawet w następnym roku.

Pomimo słabego sentymentu na początku sesji, z upływem czasu pojawił się wyraźny popyt na ryzykowne aktywa. Euro umacniało się względem głównych par odrabiając poranne straty. Za siłą wspólnej waluty stały wypowiedzi niemieckich polityków w sprawie Grecji. Pojawiły się również spekulacje na temat wykupienia przed terminem greckich obligacji za pomocą środków z funduszy pomocowych. Na fali dobrego sentymentu, europejskie parkiety notowały wzrosty, a euro wspięło się do poziomu 1,2991 względem dolara.

Punktem kulminacyjnym poniedziałkowej sesji były dane na temat sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych. Opublikowane dane pokazały wzrost sprzedaży o 1,1% m/m względem oczekiwań analityków na poziomie 0,8% m/m. Zaprezentowane dane o sprzedaży potwierdzają pozytywne trendy w amerykańskiej gospodarce i dobrze wpisują się w serię pozytywnych odczytów sentymentu konsumenckiego oraz danych z rynku pracy.

Lepszy od oczekiwań odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej został zinterpretowany przez rynek jako zmniejszenie prawdopodobieństwa dalszego QE. Z traidingowego punktu widzenia bardzo interesujący ruch wykonał się na złocie. W reakcji na lepsze dane ze Stanów cena złota spadła z 1,746 do 1,728,50 dolarów za uncję.

Duża zmienność panowała również na rynku ropy. W czasie piątkowego handlu notowania ropy WTI (OILUSD) spadły do poziomu 89,79 dolara za baryłkę osiągając tym samym 4-dniowe minimum. W dalszej części sesji ropa odrobiła straty rosnąc w okolice 91,85 dolarów w związku z groźbą zaostrzenia sankcji względem Iranu.

W dniu dzisiejszym uwaga inwestorów skupi się na indeksie instytutu ZEW (publikacja o 11:00), inflacji CPI z US (14:30), produkcji przemysłowej US (15:15). Na krajowym rynku o godz. 14:00 zaprezentowane zostaną dane z polskiego rynku pracy.

Tomasz Brach
Easy Forex Trading Ltd.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<