![Na rynku jest wiele dostępnych kredytów na samochód. Który wybrać, aby gwarantował nam ubezpieczenie spłaty kredytu? Podpowiadamy](https://www.managernaobcasach.pl/wp-content/uploads/2017/07/patrick-tomasso-131664-1440x564_c.jpg)
Na rynku jest wiele dostępnych kredytów na samochód. Który wybrać, aby gwarantował nam ubezpieczenie spłaty kredytu? Podpowiadamy
4 lipca, 2017Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, przeznaczonym na zakup pojazdu, np. samochodu osobowego. Wnioskując o dodatkowe środki, niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z konsekwencji nieterminowej spłaty rat. To spory błąd. Utrata pracy, czasowa niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych czy hospitalizacja mogą skutecznie uniemożliwić spłatę rat zgodnie z harmonogramem. W artykule sprawdzimy, jakie skutki mogą mieć opóźnienia w spłacie kredytu. Podpowiemy również, jaki kredyt wybrać, aby ochronić się przed konsekwencjami zdarzeń losowych.
Kredyt samochodowy jest jedną z najpopularniejszych form finansowania nowych i używanych pojazdów. Można sfinansować dzięki niemu nie tylko samochód osobowy, ale również pojazd ciężarowy, autobus, przyczepę kempingową, motocykl czy łódź motorową. Maksymalna kwota przyznanego kredytu zależy od zdolności kredytowej wnioskującego. Jeśli jest wysoka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wartość finansowania wyniosła nawet kilkaset tysięcy złotych. Zazwyczaj maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat.
Zabezpieczenie spłaty kredytu samochodowego
Zaciągnięcie kredytu samochodowego często okazuje się korzystniejsze ekonomicznie niż sięganie po tradycyjny kredyt gotówkowy. Dlaczego? Dzieje się tak między innymi za sprawą dodatkowych zabezpieczeń, stosowanych przez banki. Do najpopularniejszych należą: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie czy depozyt karty pojazdu. Dodatkową formą zabezpieczenia może być także cesja praw polisy AC.
Dzięki ustanowieniu zabezpieczenia (i co za tym idzie zmniejszeniu ryzyka banku), opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy mogą być niższe. Ustanowienie zabezpieczeń ma jednak także wady. W przypadku długotrwałych opóźnień w spłacie rat, bank będzie miał prawo je wykorzystać, zaspokajając tym samym swoje roszczenia.
Konsekwencje nieterminowej spłaty kredytu na samochód
Jeśli spóźnisz się ze spłatą raty, bank obciąży Cię kosztami odsetek za opóźnienie. Będzie mógł również rozpocząć procedurę windykacyjną, mającą na celu wyegzekwowanie zwrotu zadłużenia.
W zależności od zapisów umowy, następstwem braku płatności może być także przekazanie sprawy zewnętrznej firmie windykacyjnej lub skierowanie jej na drogę sądową.
Najbardziej dotkliwą konsekwencją będzie z pewnością utrata pojazdu na rzecz banku. To, w którym momencie kredytodawca będzie miał prawo przejąć samochód, regulują zapisy umowy kredytowej. W zależności od instytucji mogą kształtować się one w odmienny sposób.
Jak zminimalizować ryzyko?
Jeśli chcesz uchronić się przed skutkami opóźnień w spłacie, spowodowanymi utratą pracy, chorobą czy hospitalizacją, zadbaj o ubezpieczenie spłaty kredytu. W przypadku niektórych banków wykupienie polisy na życie, czy tej od utraty pracy, jest wręcz obligatoryjne. Zwłaszcza w przypadku wniesienia niskiego wkładu własnego.
Kredyt samochodowy – czy warto dobrowolnie wykupić ubezpieczenie spłaty?
Jeśli bank nie wymaga od Ciebie wykupienia polisy ubezpieczeniowej zabezpieczającej spłatę kredytu, warto zrobić to dobrowolnie. Kupując polisę, ochronisz nie tylko siebie, ale przede wszystkim swoich bliskich. Pamiętaj, że jeśli z jakiegokolwiek powodu nie będziesz w stanie spłacać rat, obowiązek ten spadnie na Twoją rodzinę. A to może być ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu. Zwłaszcza, jeśli z powodu choroby lub straty pracy utracisz możliwość zarobkowania.
Aby zapewnić swoim najbliższym finansowe bezpieczeństwo, możesz wykupić ubezpieczenie od utraty pracy oraz polisę na życie. Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, dokładnie przeanalizuj zapisy OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Zwróć uwagę nie tylko na warunki i zakres polisy, ale także na listę wykluczeń. W ten sposób dowiesz się, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Taka wiedza pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowania.
Doskonałym produktem finansowym, stworzonym specjalnie do zabezpieczenia spłaty kredytu, jest polisa CPI oferowana przez Toyota Insurance Management w ramach kredytów Toyota Bank. Ubezpieczenie CPI gwarantuje spłatę całego zadłużenia w przypadku śmierci lub całkowitej niezdolności do pracy osoby ubezpieczonej. W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak utrata pracy czy pobyt w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku, odszkodowanie z ubezpieczenia pokryje koszt rat kredytu aż do 12 miesięcy.