Aktualności

„Show Me Your Tango” – międzynarodowa płyta polskiej mezzosopranistki, Izabeli Kopeć

„Show Me Your Tango” – międzynarodowa płyta polskiej mezzosopranistki, Izabeli Kopeć

30 maja, 2012 0 komentarzy

28 maja ukazała się na polskim rynku najnowsza płyta mezzosopranistki Izabeli Kopeć. Album „Show Me Your Tango” to wyjątkowa międzynarodowa produkcja upamiętniająca Astora Piazzollę, legendarnego twórcę tango nuevo. W 20. rocznicę śmierci najwybitniejszego współczesnego argentyńskiego kompozytora muzyki klasycznej, zwanego Mozartem tanga, polska mezzosopranistka nagrała płytę z muzykami orkiestry Filharmonii Luksemburskiej, skupionymi w Aconcagua Quintet. Luksemburski kwintet klasyczny specjalizuje się od lat w muzyce Piazzolli.

Efektem ich artystycznego spotkania jest płyta z 11 pieśniami na mezzosopran i kwintet klasyczny, z których każda jest swoistym dziełem sztuki. Miłośnicy muzyki klasycznej docenią między innymi transkrypcje na głos utworów takich jak np. „Oblivion”, który oryginalnie skomponowany został jako utwór instrumentalny. „Piazzolla. Show Me Your Tango” to estetyczne tango do słuchania (nie tańczenia) i snucia refleksji w dobrym towarzystwie przy wybornym winie. To podróż przez południowe krajobrazy pełne namiętnej miłości, wielkiej pasji, radości i beztroski ale też samotności i egzystencjalnego przeżycia. To także maestria wykonań Izabeli Kopeć, jednej z najważniejszych polskich przedstawicielek nurtu classical-crossover (płyta „Five” w 2010 roku; udział w polskim finale Konkursu Eurowizji w 2008 roku) oraz instrumentalistów, związanych z orkiestrą Filharmonii Luksemburskiej. Wyjątkowego smaku dodaje płycie udział Gilberto Pereyry – urodzonego w Argentynie wirtuoza bandoneonu, założyciela i członka wielu zespołów tangowych, który towarzyszył w trasach koncertowych legendarnej Milvie. Specjalnie dla Izabeli Kopeć aranże wykonał utalentowany polski muzyk, pianista Tomasz Filipczak. Realizacją zajął się Jarosław Regulski.

„Słuchaj. Poddaj się. Ulegnij. Na ułamek sekundy staniesz się tangiem” – zapowiada płytę znana psycholog i pasjonatka tanga, dr Ewa Woydyłło. „Rewelacyjna wokalistka Izabela Kopeć i wspaniały zespół” – recenzuje najsłynniejszy polski tenor, prof. Ryszard Karczykowski. Wśród recenzentów płyty znaleźli się też m.in. reżyserka Kasia Adamik oraz znany z „Tańca z Gwiazdami” choreograf Maciej Zakliczyński.

Swoją współpracę z luksemburskim Aconcagua Quintet Izabela Kopeć zapoczątkowała w 2011 roku koncertem pt. „In Memory Of Astor Piazzolla”. W lipcu 2011 roku Izabela wraz z muzykami kwintetu znakomitym występem otworzyła festiwal „Kręgi Sztuki” w Cieszynie. „Zakochana w Piazzolli Izabela Kopeć jest jedną z najlepszych polskich mezzosopranistek”, pisał wówczas dziennik Polska The Times.

Lista utworów:

 1. Vuelvo al sur
 2. Yo Soy Maria (aria z opery „Maria de Buenos Aires”)
 3. Oblivion
 4. Che Tango
 5. Balada para el
 6. Milonga en ay menor
 7. Las Ciudades
 8. Chiquilin de bachin
 9. Los pajaros perdidos
 10. Balada de la zamba nina
 11. Balada para mi muerte

Źródło: ARTMUS-IK

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<