Aktualności

Silne kobiety Margarethe von Trotty

Silne kobiety Margarethe von Trotty

8 czerwca, 2015 0 komentarzy

Margarethe von Trotta na Dwóch Brzegach. Słynna niemiecka reżyserka będzie bohaterką tegorocznej retrospektywy zagranicznej

Najpierw została twarzą nowego kina niemieckiego, potem porównywano ją z Ingmarem Bergmanem, a na końcu okrzyknięto ją „najważniejszą feministką w świecie kina”. Jakby jej jednak nie opisywać, nie ma wątpliwości, że Margarethe von Trotta jest jedną z czołowych reżyserek XX wieku. Wielki szacunek i talent artystyczny von Trotta odziedziczyła zresztą już po rodzicach – jest córką pochodzącej z arystokratycznej rodziny Elisabeth von Trotty i malarza Alfreda Roloffa. Przez wiele lat była żoną Volkera Schlöndorffa, z którym utworzyła znakomity duet reżyserski, kręcąc m.in. w 1975 roku „Utraconą część Katarzyny Blum”. Ma na swoim koncie 40 lat kariery, ponad 20 filmów oraz niemal trzy razy tyle nagród i nominacji.

Margarethe von Trotta najczęściej opowiada o silnych, wyrazistych, często zasłużonych dla Niemiec, czy dla świata, kobietach. Oprócz wspomnianej opowieści o Katarzynie Blum, na Dwóch Brzegach będzie można zobaczyć dzieje słynnej niemiecko-żydowskiej filozof („Hannah Arendt”), poznać historię znanej frankońskiej benedyktynki („Wizja z życia Hildegardy z Bingen”), a także przyjrzeć się wpływowej działaczce ruchów robotniczych („Róża Luksemburg”). Równie przejmujące dramaty, ale tym razem o życiu fikcyjnych bohaterek, będzie można odnaleć z kolei w „Obietnicy”, „Siostrach” i „Jestem inna, niż myślisz”.

Podczas tegorocznego festiwalu pokażemy również premierowo najnowszy film von Trotty „Die Abhandene Welt”. Uczestnicy Dwóch Brzegów będą mogli go zobaczyć jako pierwsi w Polsce.

Dzięwiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<